A legtöbb ember szereti elmesélni ismerőseinek, mi történt vele, merre járt, mit...
A legtöbb ember szereti elmesélni ismerőseinek, mi történt vele, merre járt, mit csinált. Mi volt az iskolában, hogyan sikerült a nyaralás, merre jártál a hétvégén, milyen az új barátnő? Ugye ismerős kérdések ezek? Mi magunk is gyakran feltesszük, de nekünk is sokan felteszik ezeket. A válasz egy hosszabb-rövidebb elbeszélés, ami a sok esetben nem tudja visszaadni az adott történés hangulatát.
Sokan kérdés nélkül is szívesen mesélnek az életükről, akár idegeneknek is. Az internet ehhez kiváló terep, egy ott közzétett mondat vagy leírás bárkihez eljuthat a világon. Nem véletlen, hogy a blogírás is rendkívüli népszerűségnek örvend. Milliók vezetik netnaplójukat, ami a legtöbb esetben saját életükről, saját gondolataikról szól. Így azután az sem véletlen, hogy az egyik leggyorsabban gyarapodó internetes közösség a Twitter felhasználóiból verbuválódott. A veréb csipogásról elnevezett szolgáltatás mindössze annyira képes, hogy rövid, legfeljebb 160 karakteres üzenetekben világgá kürtöljük, mi történik éppen velünk. Ha úgy találjuk, hogy valakinek tényleg színes és izgalmas az élete, akkor bejelölhetjük, hogy a bejegyzéseit nyomon szeretnénk követni, mindig értesülni szeretnénk napjai alakulásáról.
Most mutasd meg!
Egy új, még csak tesztüzemben működő weboldal ennél is tovább megy. Ne csak leírhassuk, ami történik velünk, hanem mutassuk is meg, méghozzá mozgóképpel. A spOtmob (www.spotmob.com) szlogenje, a „Take a spot from your life” arra szólít fel, hogy örökítsük meg életünk egy pillanatát, és osszuk meg másokkal. Legyen az vidám vagy szomorú, izgalmas vagy unalmas, fontos vagy kevésbé fontos. Mindehhez pedig nincs szükség se számítógépre, se videokamerára. Az egyre többünk zsebében ott lapuló kamerás mobilt kell csak elővenni. A telefonnal elkészített rövid videót pedig szintén a telefonnal, e-mail-hez csatolva tudjuk elküldeni a szájtra, ahol az pillanatok alatt megjelenik.
A spOtmob főoldalán mindig a legfrissebb videospot mozgóképét láthatjuk, olyan adatokkal kiegészítve, mint a készítő felhasználó neve és a készítés időpontja. A spotokat címkékkel is el lehet látni, így a látogató könnyebben tud válogatni a látnivalók közül.
A videók feltöltéséhez minden regisztrált felhasználó kap egy egyedi e-mail címet. Az ide küldött levél mellékletébe kell tenni a videót, a címsorba pedig a címkéket, A rendszer az egyedi beküldési e-mail címek alapján azonosítja a felhasználókat, így nem okoz gondot az sem, ha esetleg ugyanazzal a telefonnal többen készítenek videospotokat, csak az a fontos, hogy a mindegyiket arra a címre küldjük, amit a regisztrációnál kaptunk. Ezt a címet egyébként újrageneráltathatjuk, ha esetleg valaki visszaél vele, és nevünkben tölt fel videókat.
Persze vannak olyan helyzetek, amikor nem olcsó mulatság a pár száz kilobájtos videókat tartalmazó elektronikus levelek elküldése mobil adatkapcsolaton keresztül. Ilyen esetekben nyugodtan gyűjthetjük a videókat telefonunkkal, majd azokat egy számítógépre áttöltve, webes felületen keresztül végezhetjük el a feltöltés.
Mire jó?
A spOtmob hangsúlyozottan nem akar egy újabb videomegosztó oldal lenni, hiszen a mobillal készült videók pillanatnyilag nem olyan minőségűek, ami komolyabb anyagok feltöltését lehetővé tenné. Ráadásul méretbeli korlátozás is van: maximum 600 Kbájtos, 30-35 másodperces, 3GP formátumú videókat fogad a rendszer. Ezek pontosan arra jók, hogy az élet pillanatait bemutassák. Azonnal és az egész világnak.
A jelenlegi tesztelési időszakban még kevés a felhasználója van a rendszernek, így a videospotok száma sem túl sok. Az idő fogja majd eldönteni, ki és mire használja ezt a lehetőséget. Lehet, hogy csak néhány megszállott fogja megmutatni, hogyan mossa a fogát vagy mit eszik ebédre. Persze ennél érdekesebb és fontosabb alkalmazási módjai is lehetnek a spOtmobnak. Például egy utazás alkalmával ezen keresztül üzenhetünk, a drága videotelefonálással ellentétben, olcsón és akár egyszerre több ismerősünknek is.
Az is lehet, hogy egy új híradási csatornává válik, hiszen a segítségével a hírügynökségek villámgyorsan tudnak rövid, helyszíni tudósításokat küldeni az internetre.
Ha olvasóink is kipróbálják a spOtmob-ot, kérjük készítsenek egy videót a mobiljukkal arról, amint a számítógépükön éppen a Techline weboldalát böngészik, és feltöltéskor tegyék hozzá a „techline” címkét!