A naplóírás ősidők óta kedvelt foglalatosság.
A naplóírás ősidők óta kedvelt foglalatosság. Van, aki csak gyerekkorában próbálkozik meg vele, más egész életén át csak a naplójával osztja meg a titkait. Napjainkban a kis lakattal ellátott könyvecskéket internetes oldalak váltják fel.
Az új naplóformának egy szóösszetétel rövidítése adta a nevét. A web és log összevonásával keletkezett a blog kifejezés, az internetböngészőkkel elérhető és olvasható, hosszabb rövidebb bejegyzéseket, képeket tartalmazó oldalakat jelenti.
Egy blog készítése nagyon egyszerű feladat, főleg akkor, ha igénybe vesszük az egyre nagyobb számban létező blogportálok valamelyikét. Ezeken a portálokon a blogok tárolása általában ingyenes, és az elkészítésükben kényelmes webes felület segít.
1. perc: a blog létrehozása
Elsőként ki kell választani, hogy melyik blogportálon üzemeltetjük majd a naplónkat. Bármelyik keresővel több száz ilyen helyet találhatunk, példánkban a Blogger.com-ot használjuk, de hasonló módon lehet más, akár hazai portálokon is elhelyezni bejegyzéseinket.
A www.blogger.com oldalra belépve először regisztrálni kell magunkat, illetve a blogunkat. Aki még nem mozog teljesen otthonosan a blogok világában, annak érdemes megnéznie egy rövid bemutatót, amelyet a Take a quick tour gombra kattintva lehet elérni. Ezek után mi következünk: a Create your blog now nyíl lépésről lépésre vezeti azokat is, akik nem rendelkeznek webszerkesztési ismeretekkel.
2. perc: névadás
A Blogger.com azt is lehetővé teszi, hogy valaki több blogot is működtessen. Éppen ezért egy felhasználói regisztrációval kezdődik a folyamat. Választani kell egy felhasználó nevet (user name), egy jelszót (password), és meg kell adni egy elektronikus levélcímet, amelyre a rendszer adatokat, információkat küldhet. Az eddig megadott adatok a nyilvánosság előtt nem jelennek meg, ezért még választani kell egy úgynevezett Display name-t, ami a majdani naplóbejegyzéseink alá fog kerülni. Ha kipipáltuk, hogy elfogadjuk a felhasználási feltételeket, már mehetünk is tovább az első blogunk adatainak megadásához.
A Blog title a blog oldalának tetején fog megjelenni, ez lesz az oldal főcíme. A blog internetcímét is részben mi határozhatjuk meg. Az URL cím minden esetben a blogspot.com karakterekkel fog végződni, de a kezdetét nekünk kell kitölteni. Ennél a pontnál figyeljünk arra, hogy nem használhatunk helyközt, és kerüljük a magyar ékezetes karaktereket is, mert ezeket nem tudja kezelni a rendszer. Ezek alapján tehát, ha a Techline blog-ját akarjuk elkészíteni, akkor a Blog title mezőbe nyugodtan írhatjuk a HVG Techline címet, az URL-nél azonban adjuk meg a hvgtechline kifejezést. Ekkor a blogot a hvgtechline.blogspot.com internet címen lehet majd elérni.
Annak elkerülése érdekében, hogy szoftverrobotokkal nagyszámú blogot lehessen automatikusan létrehozni, egy kis ellenőrzésre is szükség van. A Word Verification mezőbe be kell írnunk azokat a karaktereket, amelyeket egy kis képen látunk.
2,5. perc: testre szabás
A netnapló létrehozásának utolsó fázisa, amikor meghatározzuk, hogyan nézzen ki. Több félkész weboldalszerkezet (template) közül választhatunk. A kis képekre kattintva láthatjuk, hogyan fog az oldal teljes nagyságában kinézni. Ez a választás fogja meghatározni, milyen szerkezetben jelennek meg a naplóbejegyzéseink. Döntésünk azonban nem egy életre szól, mert később bármikor választhatunk másik szerkezetet, és a portál automatikusan átalakítja a blogot. Ezt a későbbi változtatást azért is érdemes elvégezni, mert a blog adminisztrációs oldalán már több mintát találunk, mint amit a létrehozáskor felkínált a rendszer.
Ha mindent jól csináltunk, megjelenik a Your blog has been created! üzenet és kezdődhet a naplóírás (Start posting).
3. perc: az első bejegyzés
A naplóbejegyzések létrehozása hasonlóan egyszerű feladat. Minden bejegyzésnek (post) van egy címe (title), egy szöveg része, és tartozhat hozzá egy vagy több kép. Ezeket is mind egy webes felületen keresztül adhatjuk meg. Böngészőtől függ, hogy milyen formázási lehetőségek közül választhatunk, de az alapvetőket mindegyikben megtaláljuk.
A Blogger.com az Internet Explorer 5.5+, és a Firefox 0.9+ esetében garantálja az összes formázási lehetőség elérését. Ezek között találjuk a dőlt, vastagított, aláhúzott betűket. Szintén ilyen többletszolgáltatás, hogy a bejegyzés egyes részeihez internet hivatkozásokat is rendelhetünk. Csak ki kell jelölni a megfelelő szövegrészt, és a kis láncszem ikonra kattintva beírni az URL címet.
Ami minden böngészőben megoldható, az a képek hozzáadása. Az Add image egy újabb ablakot nyit meg, amelyben kiválaszthatjuk melyik képet, milyen méretben és a bejegyzés melyik részére szeretnénk tenni. A kép származhat a saját számítógépünkről, de megadhatunk egy internet hivatkozást is. A kép feltöltésekor a rendszer gondoskodik az átméretezésről, így a bejegyzésbe csak a kicsinyített változat fog belekerülni. A szöveg megformázása és a kép hozzáadása után a Preview utasítással láthatjuk, hogyan fog kinézni a bejegyzés a netnaplóban.
Mielőtt publikáljuk a bejegyzést, még két fontos beállítási lehetőséget találunk az ablak alján. Az Allow New Comment on This Post segítségével engedélyezhetjük vagy megtilthatjuk, hogy az olvasók megjegyzéseket fűzzenek az adott bejegyzéshez.
Ha mindennel készen vagyunk, kattintsunk a Publish Post gombra, s ennek hatására hozzáíródik netnaplónkhoz a bejegyzés, és erről egy új ablakban meg is győződhetünk.