Halszemmel javíthatják az emberi retinát
Brit kutatók egy csoportja bejelentette, a zebrahalak szemében találták meg azt a gyógymódot, amellyel várhatóan sikeresen regenerálható a sérült emberi szemideghártya. A Müller-gliasejtek a halak látását súlyos retinális sérülések ellenére is vissza tudják állítani.
A vakság vége? © sxc.hu |
Sérült retinájú patkányokkal is sikerrel végeztek kísérleteket: a retinába juttatott sejtek felvették a környezetükben lévő neuronok tulajdonságait. A kutatók ugyanezt a mechanizmust kívánják az emberi szemben is reprodukálni, a sejtelőállítás és a transzplantáció mellett pedig még azt is vizsgálják, miként lehet a sejtek növekedését és regenerációs képességét fokozni.
„Az őssejt-képességekkel is bíró Müller-gliasejtek visszaállíthatják azok látását, akiknek retinája sérült vagy fertőzött”, nyilatkozta a kísérletet vezető Dr. Astrid Limb. A retinális sérülések okozta látási problémák vagy vakság gyógyítása első körben azokat érinti, akiket zöldhályoggal, cukorbetegséggel vagy szemfenéki meszesedéssel (MD) diagnosztizáltak.
Az operációhoz elméletileg nemcsak sejtbankból használhatnak majd fel sejteket, hanem akár a páciens szeméből is, amely esetben kisebb az esélye a gliasejtek kilökődésének. Bár az emberi szemben is jelen vannak a Müller-gliasejtek, a kutatók még nincsenek teljesen tisztában ezek működésével és regenerációs képességével.