Automata repülőágy segíthet a bajbajutott katonákon
A sebesült katonákat a harcszíntérről teljesen automatikusan elszállító repülő szerkezetet fejlesztett ki egy izraeli cég, mely szinte bárhol képes landolni és felszállni.
A Mule fantáziarajza © Urban Aeronautics |
A levegőbe emelkedve egy orvos szól hozzájuk rádión keresztül, igyekezve megnyugtatni őket s növelve biztonságérzetüket, feledtetve velük, hogy robotok vették kezükbe mentésüket.
A masina ötletgazdája az 56 esztendős Rafi Yoeli, aki olyan járművet képzelt el, mely olyan sűrű erdőkből, sűrűn lakott városokból és háború sújtotta területekről is képes kimenteni a sérülteket, ahonnan a hagyományos helikopterek nem képesek kihozni őket. A Yoeli által 2001-ben alapított Urban Aeronautics jelenleg is a prototípuson dolgozik, melynek első példánya 2009-ben vethető be éles helyzetben. Az emberi vezérlést nélkülöző repülő mentőágy nem csak könnyű, de könnyedén kivédi az ellene végrehajtott támadásokat is, különösen dinamikus és precíz irányváltoztatásának köszönhetően. A tervező ráadásul az eladhatóságára is figyel, a Mule-ok darabaja várhatóan 1,5 millió dollárt kóstál majd, s máris több ország hadereje érdeklődik iránta.
A Mule mozgatásáért felelős kettős rotort a tervező a „repülő jeep” koncepciójától kölcsönözte az 1950-es évekből. Az akkori modellek azonban nagy tömegük és gyenge rotorjuk nyomán nem működtek megfelelően. Ezek orvoslására Yoeli ultrakönnyű anyagokat, önálló intelligens repülőszoftvert, és a fel-, és leszállást könnyítő különleges formatervezést vetett be.
A mentőágy lelke azonban egy minden irányban és szögben forogni képes csöves rotorpár mely akár lassú haladásra is alkalmas, s így igen precízen megadható, hová szálljon le.