2007. július. 06. 12:41 techline.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 24. 08:18 Tech

Hét módszer: hogyan óvjuk memóriánkat?

Nem találja a kulcsait, fogalma sincs arról, hogy befizette-e a villanyszámlát, sőt, már a kollégái nevén is gondolkodnia kell? Ha mindez ismerősnek hangzik, üdvözöljük a negyven felettiek klubjában. Hogy miért pont ott? Mert a kutatók szerint a memóriánk ilyenkor indul romlásnak. Jó hír viszont, hogy agysejtjeink megfiatalíthatók.

Kutatók szerint memóriánk negyven év felett folyamatosan romlik. A jó hír az, hogy agysejtjeink megfiatalíthatók, s főleg azoknak örvendetes ez, akik olyan betegségek kockázatának vannak kitéve, mint az elbutulás (demencia) vagy az Alzheimer kór. Összegyűjtöttünk néhány ötlet, hogyan turbózhatjuk fel mentálisan magunkat.

1. Javítsuk a szívünket, javítsuk a fejünket!

Ne csak agyunkat tornáztassuk
© sxc.hu
A szív- és érrendszeri gyakorlatok végzése javítja a vérkeringést: több vér, több ész. Az Illinois-i egyetem kutatói egészséges, ám ülő életmódú 60-79 éves időseket tanulmányoztak. Háromhavi rendszeres aerobic-gyakorlatok után MRI vizsgálat alá vetették őket. A szűrés új idegsejtek gyarapodását mutatta ki, főként a homloklebenyi fehérállományban (amely összeköti az agyféltekén belüli és az agyféltekék közötti pályákat). Mint ahogyan az a tavalyi Gerontológiai folyóiratban megjelent: egy óra séta háromszor egy héten hasonló pozitív eredményekkel jár.

2. A koleszterin hatással van a kognitív funkciókra.
Ha a „rossz” koleszterinből (low density lipoprotein - LDL) túl sok kerül a véráramba, a felesleg plakkokat képezve beszűkíti az ereket, akadályozva a szövetek, a szív és az agy vérellátását. Ezt az állapotot hívjuk érelmeszesedésnek, amely többek között memóriaproblémákat is okoz. Aaron Nelson, a Boston-i Brigham and Women's Hospital orvosa szerint nem kell túl sok plakk ahhoz, hogy az agy apró véredényei elzáródjanak. Számos tanulmány bebizonyította már, hogy a magas koleszterin szint az Alzheimer kór egyik rizikófaktora.

3. Az agy táplálékai: omega-3 zsírsavak
Az American Medical Association folyóiratában múlt októberben publikált jelentés szerint az omega-3 zsírsavak, amelyek tipikusan bizonyos halfajtákban találhatók, lelassították a mentális hanyatlást azoknál, akik legalább hat hónapon keresztül rendszeresen fogyasztották. Hetente legalább kétszer együnk omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket, mint például tonhalat, pisztrángot, makrélát és lazacot - ajánlják a táplálkozástudományi szakemberek. Növelhetjük a bevitelt olajos magvak, mint például mandula és dió fogyasztásával.

4. Egyszerre csak egy dologra figyeljünk.

Nem mindegy, mit eszünk. Ajánlott a hal.
© sxc.hu
Ha email írás közben telefonálunk, ne lepődjünk meg, ha majd egyikre sem emlékszünk igazán. Russell Poldrack, a kaliforniai egyetem (UCLA) pszichológia professzora szerint a „multitasking” üzemmód jelentősen csökkenti a tudást, mivel az emberek nem tudják összekötni a tárgyat a hozzá tartozó információval. Poldrack doktor azt tanácsolja, hogy szenteljünk teljes figyelmet azokra a feladatokra, amelyekre a nap során még szükségünk lehet.

5. Figyeljünk a gyógyszerekre
Több gyógyszer ismert mellékhatása az emlékezetkihagyás. Az antidepresszánsok, a szorongáscsökkentők, a görcsoldók, a béta-blokkolók, a kemoterápia, az altatók, a fájdalomcsillapítók és az antihisztamin készítmények tovább növelik a kockázatot. Az sem mellékes, hogy ahogy öregszünk, a gyógyszerek egyre lassabban ürülnek ki szervezetünkből. Ha azt tapasztaljuk, hogy az orvosságunk szedésével egy időben a memóriánk megromlott, forduljunk a kezelőorvoshoz, hogy csökkentse az adagot, vagy váltsunk másik készítményre.

6. Meditáljunk
A Kentucky egyetem tanulmánya szerint azok, akik minden délután legalább negyven percet meditálással töltenek, lényegesen jobb emlékezőtehetséggel rendelkeznek, mint azok, akik szunyókálással töltik ezt az időt. Az elmélet szerint a meditálás, mint az alvás, azáltal pihentet, hogy csökkenti a bejövő érzékelési ingereket. Ez a csendes állapot gondoskodhat az idegsejteknek arról, hogy feldolgozzák az új információkat. A meditáció ugyanis a jóval termékenyebb mély alvás fázishoz, és nem a gyakran nyugtalan REM alváshoz hasonló.

7. Eddzük agyi reflexeinket
Az agy olyan mint az izom – edzésben kell tartani. Számos tanulmány kimutatta, hogy az olyan fejtörők, mint például a keresztrejtvény, vagy némelyik videojáték, növelhetik az agysejtek közötti kapcsolatot a hatékonyabb működésért. Stuart Zole, az Emory University szakembere szerint ez olyan, mint amikor pénzt teszünk a bankba. Mindazonáltal, ha már túl jól teljesítünk, ugorjunk egy szinttel feljebb, hogy agyunk megkapja a megfelelő kihívást, hogy aktív és egészséges maradjon.