2007. március. 19. 10:25 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 19. 10:25 Tech

Mesterséges vulkánkitöréssel küzdene a felmelegedés ellen a NASA

Sok ígéretes elképzeléssel állnak elő a tudósok arra vonatkozóan, hogyan lehetne megfordítani a globális felmelegedés jelenségét - számolt be az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA, amely jelentést állít össze a klímaváltozással szembeni lehetséges stratégiákról.

Az egészen kiváló elgondolásoktól kezdve a szinte idióta ötletekig sok terv megfogalmazódik - mondta a The Washington Times pénteki cikke szerint Simon Worden, a NASA kaliforniai, Moffet Fieldben levő kutatóközpontjának vezetője. Worden több kutatóval egyetemben amiatt aggódik, hogy a megoldási javaslatok különféle mellékhatásokkal járnak, tehát minden esetben arról lehet szó, hogy a kisebbik rosszat kell választani.
 
Az egyik elképzelés szerint - amelyet a NASA olyan komolynak ítélt, hogy 75 ezer dollárt fordított a koncepció részleteinek kidolgozására - több gigatonna ként kellene a légkörbe lövellni, hogy a keletkező mesterséges napernyő némileg lehűtse a Föld atmoszféráját.
 
Az Egyesült Államok egyik vezető klímamodellezési intézetében, a coloradói Boulderban működő Országos Légkör-kutató Központban több hete vizsgálják számítógépes szimulációs programokkal a "mesterséges vulkánteória" esélyeit.
 
A kén légkörbe juttatásának ötletét a Fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán 16 évvel ezelőtti kitörése adta: akkor az atmoszféra felső rétegébe került kénrészecskék visszatükrözték a Földre érkező napsugarak egy részét, és egy teljes évig lehűlést okoztak a bolygó felszínén. Az 1995-ben kémiai Nobel-díjjal kitüntetett Paul Crutzen meteorológus és a néhai Edward Teller fizikus, a hidrogén bomba atyja is egyfajta mesterséges vulkánkitörés előidézését javasolta a klímaváltozás ellenszeréül.
 
A NASA szerint repülőgépekkel, ágyúkkal vagy léggömbökkel is fel lehetne juttatni a ként a légkörbe, a gond csak az, hogy növekedne a kénszennyeződés. "Még mindig ez a kisebbik rossz" - mondta Tom Wigley, az Országos Légkör-kutató Központ munkatársa. A központ modellezése szerint ez a megoldás nem olcsó és nem is hibátlan, havonta több tízezer tonna ként kellene a légkörbe injekciózni a megfelelő hatás érdekében.
 
Egy másik figyelemreméltó javaslat, amelynek végrehajtásához Kaliforniában kísérleti jelleggel már hozzá is fogtak: a planktonteória. Az ötlet szerint vasport kell az óceánok felületére szórni, ami olyan planktonok és algák szaporodásához vezetne, amely kiszívná a széndioxidot a levegőből. A kaliforniai Planktos nevű vállalat a múlt héten Foster Cityben útnak indította hajóját, hogy 50 tonna vasport szórjanak a Csendes-óceán vizébe. Ezzel a módszerrel 1990 óta már több ízben kísérleteztek, több-kevesebb sikerrel. Tim Barnett oceanográfus arra figyelmeztet, hogy a nagy kiterjedésű planktonréteg megváltoztatná a vízrétegek hőmérsékletét, drámai következményekkel járna a tenger élővilágára nézve.

A NASA készülő jelentésében - amelyben olyan javaslat is szerepel, hogy egyfajta mesterséges erdővel vonják ki a széndioxidot a légkörből - nem értékeli az ötleteket, egyelőre csak azt kívánja felvázolni, hogy egyáltalán milyen lehetőségek kínálkoznak a felmelegedési folyamat megfordítására.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.