2007. február. 07. 15:48 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 07. 17:04 Tech

21 megapolisz pusztulását okozhatja a globális felmelegedés

A globális felmelegedés miatt milliós nagyvárosokat fenyeget árvíz, vagy vízhiány : veszélyben van Sanghaj, London, New York, Tokió és Hong-Kong is - állítja Justin Mundy tekintélyes brit környezetvédelmi szakértő, aki egyben a londoni kormány tanácsadója is.

A Die Welt című napilap online változata beszámol arról, hogy a világ 33 legnagyobb városa közül 21-ben hamarosan hiánycikk lesz az ivóvíz, a tengerparton lévő városokat pedig a tengerszint emelkedése fenyegeti. A klímaváltozás Sanghaj esetében csökkenő talajvízszintet jelenthet, ezért a kínai óriásvárosban hamarosan sótalanítani kell a tengervizet, és Kína más területeiről kell importálni az édesvizet.
 
Mint azt a hvg.hu is megírta, a közeljövőben már a legnagyobb üzletek közé sorolható majd az édesvíz eladása, vagyis óriási tankhajók olaj helyett vizet szállítanak majd a világ kiszáradóban lévő területeire.
 
Mundy a másik veszélyt a gleccserek olvadásában látja, ugyanis Kína dél-nyugati részén a teljes vízmennyiség gleccservízből származik. Ugyanakkor várhatóan 25 éven belül a jégből származó víz mennyisége meg sem közelíti a jelenleg fölhasználható mennyiséget, ami újabb gondokat jelent majd.
 
A tenger áradásának veszélye is óriási a Kína keleti partján lévő húszmilliós város számára. Csak tavaly hét és fél millimétert süllyedt a tengerszint fölött négy méterrel lévő város - írta az egyik helyi lap. Az 1960-as évek óta tart ez a folyamat, akkoriban évente több mint tíz centimétert is süllyedt Sanghaj. A folyamat lassítása érdekében megpróbálják csökkenteni a talajvíz felhasználását.
 
A Der Spiegel című hamburgi hetilap internetes változata a klímaváltozással kapcsolatban több német szakértő véleményét is idézi. Egy müncheni tudós véleménye szerint a mostani klímaváltozás semmilyen eddigi folyamathoz nem hasonlítható, az ózonlyuk például inkább regionális problémát jelentett, a hidegháború fegyverkezési versenye is csak korlátozott számú országok csoportját érintette, ezzel szemben a klímaváltozás a Föld valamennyi országát sújtja.
 
Arra is felhívták a figyelmet a nyilatkozók, hogy Kínában, a világ legnépesebb országában egyelőre még nem nagyon akarnak tudomást venni a klímaváltozásról, de ez érvényes Indiára, az Egyesült Államokra és Oroszországra is.
 
A Der Spiegel szerint a szakértők egy dologban valamennyien egyetértenek: a politika nem reagál elég gyorsan és határozottan a globális felmelegedésre. Ezt mutatja az is, hogy a nemzeti törvényhozások nem hajtják végre az olyan nemzetközi megállapodásokat, mint az 1992-ben megkötött Riói Egyezmény.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.