A felmelegedés szempontjából nem mindegy, hová ültetjük a fákat
Amerikai és francia klímakutatók szerint nem általánosan érvényes az a leegyszerűsített gondolatmenet, hogy az erdős területek növelésével csökkenteni lehet a globális felmelegedést.
© sxc.hu |
Dr. Govindasamy Bala munkatársaival a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumnál újabb, pontosabb számítógépes modellt készített és megpróbálta megjósolni, milyen meleg lenne a Földön 2100-ban, ha 2000-ben kivágták volna az összes erdőt a Földön. Dr. Bala az Amerikai Geofizikai Társaság közgyűlésén arról számolt be, hogy ebben az esetben a Föld paradox módon 0,2 Celsius-fokkal lehűlne - derült ki a New Scientist című angol tudományos folyóirat cikkéből.
A pontosított modell nem csak a fák szén-tároló képességét veszi figyelembe, hanem a fák párolgását is, ami elősegíti a felhőképződést és ezzel hűti a Földet, másrészt beleszámítja azt is, hogy a fák lombozata sötétebb, mint a puszta föld, tehát jobban elnyeli a nap melegét, s ezzel melegítő hatása van.
A trópusi erdők több napfényhez jutnak, több energia áll rendelkezésükre, hogy a légköri széndioxidot biomasszává konvertálják. Ezeken a földrajzi szélességeken a fák széntároló képessége a döntő. Északabbra és délebbre a sötétebb szín hőelnyelő hatása kerül előtérbe, ezzel magyarázható a számítások váratlan eredménye.
A 2004-ben Nobel békedíjat kapott Wangari Maathai 2006 elején az ENSZ Környezetvédelmi programja keretében mozgalmat indított, szeretné elérni, hogy 2007-ben ültessenek egymilliárd fát szerte a Földön.
Az erdők természetesen más szempontból is értékesek, a hasznos faanyagtól az ökológiai rendszerek és a biodiverzitás megőrzése miatt is szükség van rájuk. Dr. Bala kutatócsoportja csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a mozgalom célja a globális felmelegedés megállítása, nem mindegy, hogy a fákat hová ültetik.