2007. február. 22. 11:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 22. 10:57 Tech

A labdarúgás szerencsejátéknak tekinthető

A futball szerencsejáték, legalábbis a kézilabdához, a kosárlabdához, a jéghokihoz, vagy a kosárlabdához képest - véli egy amerikai kutató.

A Der Spiegel című német hetilap online kiadásában ismerteti Eli Ben-Naim Los Alamos-i kutató tanulmányát, amely háromszázezer különböző találkozónak - köztük a Premiere League, a brit profi liga 43 ezer mérkőzésének elemzésén alapul. A National Laboratory statisztikai vizsgálata azt mutatta, hogy a többi csapat és labdajátékhoz képest magasan a futballban van a legtöbb meglepetés. A mérkőzések 45 százalékát ugyanis az esélytelenebb csapat nyerte, amelynek a ranglista szerint simán veszítenie kellett volna.
   
A matematikus szerint ez azzal függ össze, hogy a futballmérkőzések eredménye sokkal inkább függ a véletlentől, vagy másként fogalmazva a szerencsétől, mint a többi játéké. A focimeccseken ugyanis átlagban három gól esik, szemben a kézilabda mérkőzések 50-60 és a kosárlabda meccsek 60-70 találatával. Így aztán egy hiba, vagy egy szerencsés véletlen döntő lehet egy futballmeccsen.
   
A kosárlabda mérkőzések esetében a meglepetések aránya ezért csak 36 százalékos, az amerikai futballnál ugyancsak hasonló az arány. A jégkorongban, ahol szintén kevesebb a találat, már meghaladja a 41 százalékot az esélytelenebb csapatok győzelmi aránya.
  
Metin Tolan, a dortmundi egyetem kutatója, aki a foci fizikáját egyetemen is tanítja, úgy véli, hogy a világon a legigazságosabb labdajáték a tenisz, mert "amennyiben két teniszjátékos között legalább tíz százalékos a teljesítménykülönbség az esetek 95 százalékában a jobbik győz".

A futball világát ezzel szemben a véletlen uralja. Metin Tolan a német Bundesliga mérkőzéseket egy különleges szimulációs programba helyezte, és arra a következtetésre jutott, hogy gyakorlatilag minden egyes mérkőzés kimenetele kizárólag a véletlenen múlik, azzal az egyetlen kitélellel, hogy minden negyedik mérkőzés döntetlenre végződik, ami statisztikailag nézve a német profi ligában igaz is - olvasható a Der Spiegel honlapján.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.