2007. február. 05. 11:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 05. 11:17 Tech

Tovább fokozza állampolgárai megfigyelését az USA

Úgy tűnik az FBI megkezdte egy behatoló jellegű internet lehallgatási technológia alkalmazását, mely az eddigieknél nagyságrendekkel több információt gyűjt be az Egyesült Államok polgárairól.

Mindenkit figyelnek
© sxc.hu
Ahelyett, hogy egy bizonyos gyanúsított tevékenységét figyelnék, a nyomozásokat vezető ügynökök, több ezer internet használó tevékenységéről gyűjtenek részletes adatokat óriási adatbázisokba mentve– állítják jelenlegi és volt titkosszolgálati tisztek. Az adatbázisokban aztán nevekre, e-mail címekre, de akár kulcsszavakra is kereshetnek a hatóságok – írja a ZDNet.

Egy ilyen technológia jóval szélesebb kört érint és valószínűsíthetően sokkal több személyiségi jogot sért, mint az FBI hírhedt Carnivore felügyeleti rendszere, mely jelenleg DCS1000 néven fut. Ez természetesen hasonló jogi kérdéseket vet fel, mint az USA Nemzeti Biztonsági Ügynöksége, az NSA által folytatott széleskörű internet szűrések – derül ki egy nyilvánosságra került szövetségi per dokumentumaiból, melynek nyomán jelentősen bővülhet a jogilag elfogadott megfigyelési metódusok köre.

„A „porszívó-megközelítésnek” nevezhető módszert akkor alkalmazzák, amikor a rendőrségnek bírósági határozata van a megfigyelésre, de az internet szolgáltató nem tudja pontosan megadni a megfigyelt felhasználó IP címét technológiai korlátok miatt” – nyilatkozta a ZDNetnek Paul Ohm az amerikai Igazságügyi Minisztérium Számítógépes Bűnözés elleni és Szellemi Tulajdont védő részlegének (CCIPS) volt vizsgáló ügyésze.

Az ilyen teljes forgalmat figyelő lehallgatás, képes a teljes világhálós forgalmat rögzíteni, beleértve a böngészést, e-maileket vagy akár az IP telefonálást is. A lehallgatást jellemzően az internet szolgáltató hálózatában végzik, a hálózati csomópontoknál.

Az új technológia létezéséről először nyilvánosan a „Keresés és őrizetbe vétel a digitális korszakban” című szimpóziumon beszéltek a Stanford egyetem jogi karán, múlt héten, ahol a témában Paul Ohm – aki mellesleg a Coloradói Egyetem jogászprofesszora is - és Richard Downing a CCIPS vezetője tartott előadást.

Ohm később egy telefonos interjúban bevallotta, hogy a teljes adatforgalmat figyelő lehallgatási eljárás általánossá vált az FBI berkein belül az utóbbi időben.

„Ott gyűjtenek adatokat, ahol csak akarnak a hálón, ha pedig sok IP címet tartalmaz a merítés, azokat csak az akták és az ügyek lezárása után törlik a nyomozóhatóságok”- magyarázza.

A ZDNet megkeresésére, az FBI a témában csak az általános lehallgatási elveiről adott ki közleményt. Kevin Bankston az Electronic Frontier jogvédő alapítványtól - aki szintén részt vett a múlt heti szimpóziumon - úgy nyilatkozott, hogy „az új rendszer sokkal durvábban sérti a szabadságjogokat, mint a Carnivore”. Szerinte „amit az FBI tesz nem más, mint mindenkinek a megfigyelése, majd a célszemélyek kiválasztása a merítésből”.

Amikor két évvel ezelőtt az FBI bejelentette a Carnivore alkalmazását, a sajtó arról számolt be, hogy a hivatal erősen támaszkodik majd a szolgáltatókra és megtéríti azok lehallgatással kapcsolatos költségeit. Míg azonban a Carnivore még kongresszusi vizsgálat tárgya is volt, és széles nyilvánosság követte az ezzel kapcsolatos híradásokat, addig a mostani lehallgatási technika kevés nyilvános figyelmet kapott eddig.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.