Élesedő verseny a csipgyártásban
Olcsó hordozható számítógépekkel, kevesebbet fogyasztó mikroprocesszorokkal és költségcsökkentéssel igyekszik visszavágni az amerikai Intel megerősödött hazai riválisának, az AMD-nek.
Az átlagos notebookok árának negyedéért kínált, legfeljebb 400 dolláros modell prototípusát mutatta be a múlt héten Texasban Paul Otellini, az amerikai Intel vezérigazgatója. Az EduWise nevű,
HVG |
Az ötéves, 1 milliárd dolláros program persze nem nélkülözi az üzleti számításokat. A cég abban bízik, hogy akinek az EduWise lesz az első számítógépe, az talán következő masinájának is egy Intel-processzorral működőt választ majd. A fejlett ipari országokban telítődőben a pc-piac, és bár az Intel továbbra is a világ vezető csipgyártója, az utóbbi időben egyes területeken előretört az 1990-es évek elején még őt másoló riválisa, a szintén amerikai Advanced Micro Devices (AMD). Ráadásul az utóbbi már korábban lecsapott az olcsó számítógép ötletére, bejelentve, hogy ő szállítja a csipeket a leghíresebb amerikai műszaki egyetem, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) professzora, Nicholas Negroponte által tervezett 100 dolláros laptophoz (HVG, 2005. március 12.)
Noha az AMD még mindig csak 10 százalékkal részesedik a hordozható, valamint az asztali számítógépek, illetve a szerverek lelkét adó csipek piacából, ám eladásai dinamikusabban nőnek, mint az Intelé. Az AMD hamarabb váltott technológiát, és 2003-ban bemutatott Opteron processzora kelendő lett a vállalati szervereket vásárlók körében, mert fogyasztása - és vele hőleadása - jócskán alulmúlta az Intel Pentiumét. A legfrissebb adatok szerint az idei első negyedévben az Egyesült Államokban eladott szervereknek már a 22,1 százaléka működött Opteronnal, és az AMD - riválisa nem kis bosszúságára - a múlt hét óta a New York-i Times Square egyik hatalmas fényújságján közli a járókelőkkel, mennyivel nagyobb szerinte az Intel-csipeket használó cégek áramszámlája. A mutató az Opteron bevezetése óta eltelt időre becsült 1 milliárd dollárról indult, értéke másodpercenként 24 dollárral nő.
Előrelépett az asztali gépek terén is az AMD, és helyzete tovább erősödhet, ha a világ legnagyobb pc-gyártója, az amerikai Dell felhagy azzal az elvével, hogy kizárólag Intel-csipeket használ. A rivális lendülete is hozzájárult ahhoz, hogy az Intel az elemzők által csalódást keltőnek ítélt első negyedévet zárt: 8,9 milliárd dolláros forgalom mellett nyeresége az egy évvel korábbinál 38 százalékkal alacsonyabb, 1,3 milliárd dollár lett, miközben az előző esztendőben még veszteséges AMD 1,3 milliárdos bevételen 184,5 milliós profithoz jutott. A változásokra a Wall Street is reagált: az Intel-részvények árfolyama 24 százalékkal süllyedt, az AMD papírja 80 százalékkal drágult az utóbbi egy évben. Az Intel most az új fejlesztések mellett a költségcsökkentésre koncentrál. A működési költségeket egy éven belül 1 milliárd dollárral, 12 milliárdra mérséklik, és a megüresedő helyeket betöltetlenül hagyva a 100 ezres alkalmazotti létszám 2-3 százalékos csökkenésével számolnak.
A két rivális a bíróságon és a versenyhatóságnál is harcol egymással. Jóllehet az Intel olyan dominanciát élvez a pc-processzorok piacán, mint a Microsoft az operációs rendszerekén, a redmondi szoftvercéggel szemben sokáig nem néztek a körmére. Tavaly aztán az AMD panaszára az Európai Bizottság elkezdte vizsgálni az Intel árkedvezmény-gyakorlatát, amit Japánban már meg is tiltott az ottani versenyhatóság. A dél-koreai hivatal idén márciusban tett váratlan látogatást az Intel helyi érdekeltségénél, az USA Delaware államában pedig egy szövetségi bíróság előtt április végén kezdődött az AMD trösztellenes keresetének tárgyalása.
NAGY GÁBOR