2006. december. 20. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 20. 12:05 Tech

Összehegeszthetőek a nanoeszközök

Amerikai, svájci és kínai kutatók új hegesztési technológiája a milliméter milliomod részével mérhető elektromos alkatrészek összehegesztésére alkalmas.

Brad Nelson, Li Hszin-tung és Li Csang az intelligens rendszerekkel és robottechnológiával foglalkozó zürichi intézet munkatársai, valamint Hszin Jung-tao és Hszia Pin-csang kínai kutatók hegesztő pálcának 50 nanométer átmérőjű, rézzel töltött szén nanocsövet használtak.
 
A nanocsövet nanorobot manipulátor tartotta, és egészen kis feszültség elegendő volt ahhoz, hogy megolvadjon és kicsöppenjen belőle a réz. A kutatók az olvadt fémmel két másik szén nanocsövet kötöttek össze.
 
Az új technológiával mikroáramköröket lehet majd készíteni, szén nanocsöveket lehet hegeszteni a tranzisztorokhoz, a modern elektronika alapelemeihez. Külön előny, hogy a rézösszeköttetéseknek nagyon kicsi az elektromos ellenállásuk.
 
A módszerrel egyszerre több csatlakozási pont is készíthető. Ha valamilyen módon (pl. elektromos térrel) egyszerre sok nanocsövet sikerül pozícionálni, az egész sokaságon keresztül egyszerre áramot vezetve hegesztéssel mindet helyhez lehet rögzíteni.
 
A megkérdezett brit szakértő Sergey Gordeev a nagy-britanniai Bath Egyetem munkatársa hasznosnak tartja az ismertetett hegesztési módszert. Elterjedésének csak egy akadályát látja: nagyon kevés laboratóriumban áll rendelkezésre a szükséges nanorobot manipulátor - olvasható a New SWcientist című angol tudományos folyóiratban.
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.