Űrkísérletet hajthat végre egy miskolci vállalkozás
A nemzetközi űrállomáson hajthat végre űrkísérletet az miskolci vállalkozás, amely az Európai Űrügynökség pályázatán győzött, a kísérletek végrehajtására várhatóan 2008-2009-ben kerülhet sor.
A pénteki sajtótájékoztató előtt a miskolci Admatis Kft. kutatói bemutatták a "terméket", az úgynevezett alakos fémhabot, amely annak ellenére, hogy fémből van, akár a vízen is úszik.
Az ismertetőn Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója, az ENSZ világűr bizottságának alelnöke elmondta, hogy amellett, hogy önmagában ez egy hatalmas siker a vállalkozásnak, óriási esély a városnak is.
Az előzményekkel kapcsolatban beszámolt arról, hogy az Európai Űrügynökség tavaly meghirdetett pályázatára - amelyet a 11 társult országból lehetett benyújtani - 32 pályázati anyag érkezett, ebből kilenc magyar volt - tette hozzá.
Idén szeptemberben hirdettek eredményt, és 11 kísérletet választottak ki arra, hogy űrkísérlet formájában is kutatásokat végezhessenek a pályázók. Ezek két típusra oszthatók, az egyik témában az élőlények, míg a másik területen a fizikai objektumok viselkedését vizsgálják. Mint mondta, a nyertesek közül négy Magyarországról érkezett, és különös jelentőséggel bír a miskolci tudományos munka, amelyet egy vállalkozásnak sikerült kidolgozni.
"A fémekből habot csinálni nem nagyon lehet, egy-két eset kivételével, ám azoknak az anyagoknak vagy az előállítása nagyon drága, vagy csak korlátozott területen lehet felhasználni, mert csak "úgymond egy irányba, felfelé tudnak habot képezni" - mondta Bárczy Pál, az Admatis Kft. ügyvezetője. Hangsúlyozta, hogy a cég kísérletének eredményeivel egy olyan egyedülálló fémhab-gyártási technológiát dolgozhatnak ki, amilyenre még nem volt példa. Az Admatis ugyanis "kitalált" egy speciális habgenerátort, amely segítségével olcsó előállítási költségek mellett lehet bármilyen alakos fémhabot előállítani. Ennek a berendezésnek a tesztelésére kerül majd sor a nemzetközi űrállomáson csökkentett hőmérsékleten, a pontos technikai részletek azonban nem publikusak a hatalmas gazdasági lehetőségek miatt - tette hozzá.