2006. november. 07. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 07. 14:05 Tech

Továbbra is sokba kerül a külföldi telefonálás

A mobiltelefon-szolgáltatók barangolási díjai (roaming) továbbra is nagyon magasak Európában - derül ki az Európai Bizottság Brüsszelben kedden kiadott közleményéből, amely az Eurobarométer nevű uniós közvélemény-kutatás adatain, valamint a nemzetközi barangolás díjszabásának közelmúltbeli alakulásán alapul.

Az európai mobiltelefonálók továbbra is 4–6 eurót fizetnek egy külföldön kezdeményezett négyperces beszélgetésért roaminghasználattal. Ám bizonyos esetekben egy ilyen hívás akár több mint 12 euróba is kerülhet.
 
Az uniós polgárok túlnyomó többsége szerint az EU-nak közbe kell lépnie, hogy az unión belüli külföldi utazások során kezdeményezett és fogadott hívások díja ne legyen jóval magasabb, mint a belföldieké. A mobilhasználók 70 százaléka támogatja, hogy uniós szabályozással csökkentsék a barangolási díjakat Európa-szerte. 
 
A rendkívül magas árak gátat szabnak a külföldi mobilhasználatnak. Ez sérti a felhasználók, az európai ipar és egész Európa érdekeit - jelentette ki Viviane Reding, az információs társadalomért és médiaügyért felelős biztos. A barangolási díjak csökkentése nemcsak az Európai Bizottság politikai felelőssége, hanem érdekes üzleti modellé is válhat; ez jól látszik bizonyos szolgáltatók ilyen irányú lépéseiből, akik az elmúlt hónapokban különleges barangolócsomagokat vezettek be. "Felkérek minden mobilszolgáltatót, hogy segítsen lebontani az európai belső piac egyik utolsó határát. Nem nyugodhatunk bele, hogy a nemzetközi barangolás költségeit továbbra is a közönséges díjszabás szerint telefonáló átlagpolgárok állják."
 
A felmérés szerint a mobiltelefonnal rendelkezők többsége jóval kevésbé használja a telefont külföldi utazások során. Ez különösen érvényes a fiatalabbakra (a 15–24 évesek 68 százalékára) és a diákokra (70 százalék). A válaszadók 81 százaléka a külföldi mobilhasználattól való tartózkodását a magas barangolási díjakkal indokolta - részben ezért nem használja külföldön telefonját mások mellett a magyarok 89 százaléka.
 
A brüsszeli bizottság frissítette a barangolási díjakról szóló honlapját is. Ebből kiderül például, hogy egy brit fogyasztó 5,92 eurót fizet egy Spanyolországból kezdeményezett négyperces hívásért, és 4,48 eurót egy hasonló, fogadott hívásért. Ugyanezért egy francia fogyasztó Olaszországban 4,72 eurót, egy német Nagy-Britanniában pedig akár 6,36 eurót is kénytelen kiadni. Egyes fogyasztók még ennél is magasabb árakat fizetnek: egy osztrák Máltán 9,51 euróval számolhat egy négy perces hazatelefonálásért, míg egy ciprusi Belgiumban 12 eurót fizet, ha hazatelefonál. Az ír fogyasztónak Máltán 13,16 eurót kell fizetnie egy négyperces beszélgetésért.
 
Miután több figyelmeztetést küldött mobilszolgáltatóknak, és miután egyes nemzeti szabályozó szervek felkérték, hogy európai szinten foglalkozzék a barangolás kérdésével, az Európai Bizottság Viviane Reding kezdeményezésére uniós rendeletjavaslatot tett az egységes belső piacon folytatott nemzetközi barangolással kapcsolatban. A rendelet, amelyet jelenleg vitat meg az Európai Parlament és a tagországok szakminisztereinek tanácsa, azt a célt szolgálná, hogy megszűnjenek a rendkívül magas barangolási díjak, "amelyek Európa belső piacának egyik utolsó korlátját jelentik".

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.