2006. november. 07. 17:00 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 07. 16:59 Tech

Áramot fejlesztettek csokoládéból

Csokoládégyári hulladékból állítottak elő elektromos áramot brit egyetemi kutatók.

Elem helyett
Lynne Mackaskie mikrobiológus (University of Birmingham) és munkatársai karamella és nugát oldatban Escherichia coli baktériumokat tenyésztettek, a keletkező hidrogént üzemanyag cellába vezették, és a cellában termelődő áram elég volt egy kis ventillátor megforgatásához. A kutatók beszámolója a kísérletről a Biochemical Society Transactions című, brit egyetemi köröknek szánt kiadványban jelent meg.

Mikor a baktériumok enzimjei fermentálni kezdték a csokoládé hulladékban lévő cukrot, sok számukra mérgező szerves sav - például hangyasav - keletkezett, amit a baktériumok gyorsan hidrogénné kezdték konvertálni.

A csokoládégyártás hulladékai általában szemétdombra kerülnek. Az elképzelés, hogy élelmiszerhulladékból energia nyerhető, nem korlátozódik a csokoládéra, hiszen szinte minden élelmiszer hulladék feldolgozható biológiai módszerekkel, és a megfelelően tervezett élelmiszer-feldolgozó üzemek a mainál jóval energiatakarékosabb módon működhetnek.

A kutatók ugyanezeket a hidrogenáz enzimet termelő baktériumokat arra is rá tudták bírni, hogy vonják ki a drága palládiumot az autók roncstelepre került katalizátoraiból - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.