2006. november. 02. 12:49 BBC Utolsó frissítés: 2006. november. 02. 12:49 Tech

Az internet feltalálója tart a jövőtől

Sir Tim Berners-Lee attól fél, a World Wide Webet egyre nagyobb mértékben használhatják dezinformálásra és antidemokratikus nézetek terjesztésére.

Tim Berners-Lee a WWW és a blog atyja
© AP
A svájci CERN magfizikai kutatóközpont munkatársaként is tevékenykedő Berners-Lee a BBC Newsnak adott interjúban elmondta, attól tart, ha az internet továbbra is ellenőrizetlen formában fejlődik tovább, „rossz dolgok” történhetnek.
A szakember hozzátette, szeretne egy webes kutatási projektet indítani, melyen keresztül felmérnék a világháló fejlődésének szociális hatását. Berners-Lee szerint az internet társadalmi hatásainak egyelőre csak az első jeleit érezzük, s jóval radikálisabb átalakulásra lehet számítani a jövőben.

„Ha nem vagyunk képesek megérteni az interneten mostanában feltűnő trendeket, olyan dolgokkal találjuk majd szembe magunkat, amelyek igen károsak” – mondta Berners-Lee a BBC Newsnak. „Antidemokratikus ideák jelenhetnek meg, s a webet eláraszthatja a dezinformáció. Úgy gondolom, nagyon fontos tanulmányozni ezeket az internetet átalakító erőket, s ennek technológiai hátterét.”

A szakértő szerint a kutatási kezdeményezés nem pusztán számítástechnikáról szól. Berners-Lee különféle területek szakértőit szeretné bevonni a tanulmány elkészítésébe, hogy kellő mélységig tudják vizsgálni az internet technológiai és társadalmi vonatkozásait. Hozzátette, reméli, hogy egy új tudományág fejlődhet ki a web tanulmányozásából, amelyen keresztül egy újabb, izgalmasabb rendszer alakulhat ki.

„Mindenféle tudományos diszciplínát egyesítenünk kell” – magyarázta Berners-Lee. „A különböző területeken tevékenykedő szakemberek segítségével egy újfajta webet építhetünk, amely lényegesen jobb lesz, mint a jelenlegi.”
A tudós tapasztalataira utalva azt mondta, számos munkaadó panaszkodik arra, hogy nincs elég képzett ember, aki tökéletesen megérti és átlátlja a világhálót, s a megfelelő képzésnek is vannak hiányosságai.

„Az egyetemek tanterveit végignézve azt látjuk, hogy a webtudomány – technológiai és társadalomtudományi szempontból – nem létezik, illetve elvész az egyes tantárgyak közötti repedésekben” – tette hozzá.

Sir Berners-Lee a Massachusetts Institute of Technology-val, valamint a University of Southamptonnal együttműködve indítja el a kutatást. A Web Science Research Initiative többek között a weben tárolt információk növekedésére, illetve ezen adatoknak az emberek tevékenységeire és tudásanyagára gyakorolt hatását vizsgálná, különös tekintettel az adatok megbízhatóságára.