Kulisszatitkok az Oracle Open Worldről - helyszíni beszámoló
Egy szakmai kiállítás, amely több mint 60 millió dollárnyi bevételt hoz San Francisco városának. Negyvenezer látogató, laptopok, babzsákfotelek és a legfrissebb bejelentések az IT-világának nagyágyúitól.
© hvg.hu |
Két nappal a hétfői start előtt, városszerte járdára ragasztott óriásmolinók, taxik tetejére állított fényújságok, s „Törhetetlen Linux” felirattal ellátott páncélos pingvinekbe csomagolt autóbuszok hirdetik, közeleg az IT szektor egyik csúcseseménye az Oracle Open World (OOW), melyre szó szerint a világ miden pontjáról érkeznek a szakértők, üzletkötők, Oracle fejlesztők, újságírók, s további üzleti alkalmazásokban érdekelt fejesek s fejetlenek.
Helyszínül a Moscone Center, egy multifunkcionális kiállítótér szolgál, melynek déli részén óriási, sok ezer négyzetméteres csarnoka adott helyet magának a kiállításnak. Önmagában abszurd, hogy egy leginkább alkalmazásokat promotáló rendezvényen magukat az alkalmazásokat maximum futtatni lehet - jobbára demóban – látványosan kiállítani viszont a legkevésbé sem, főleg, ha egy szórakoztatóelektronikai vásárt veszünk összehasonlítási alapul, ahol a kütyük és technológiai csodák vizuális táplálékul is szolgálnak az odalátogató érdeklődőknek. Ennek érdekében a szervezők mászófallal, golf gyakorlópályával, , marsbázisnak álcázott előadóval, s egyéb figyelmi csapdákkal igyekeztek becserkészni a potenciális fogyasztókat. Lásd képeinket.
Az esemény méreteit jól érzékelteti, hogy a Moscone Center különböző szárnyai közt futó utcákat több háztömb hosszúságban egyszerűen lezárták a rendezők, s a sok éhes száj etetésére étkezősátrakat és egyéb kiegészítő épületeket húztak fel. Vasárnap már városszerte az OOW-re érvényes belépővel a nyakukban rohangáltak az erre érkezettek, és akkor még meg sem kezdődött a hétfői őrület. Ekkor ugyanis a belépő mellé automatikusan járó ajándék laptop táskával sikeresen tematizálták a város teljes látképét. Uniformizált organikus reklámhordozók tízezrei sereglettek a Moscone Center felé.
„A kilencedik OOW-re már tavaly megegyeztünk a várossal az utcalezárásokról, az idénre prognosztizált további 9 ezer érdeklődő nyomán ugyanis egyszerűen kifogytunk a helyből és részben ki kellett vinnünk az eseményt az utcára” – válaszolt az C|Net kérdésére Bob Wynne Oracle szóvivő.
A kiállítótér csak egy a számos helyszín közül, mely számtalan előadó terem mellett ötezer fő leültetésére kiképzett multimédiás előadót is magába foglal, miközben a folyosókon a hazai partikon is népszerű, óriás babzsák foteleken pihenhetnek és cserélhetnek eszmét a látogatók.
Térjünk azonban át a külsőségekről a tartalomra: a képviselt nagyok, így a Dell, a Cisco, a Sun, az AMD, az Intel, a Microsoft és még sokan mások, jeles vezetőikkel képviseltették cégüket s igyekeztek egymásra licitálni bejelentéseikkel.
Így a Sun vezér Jonathan Schwartz: „ Moore törvénye két részre osztja a jövő számítástechnikai piacát, azokra, akik gépeket vesznek és azokra, akik komplex informatikai szolgáltatásokat bérelnek az előzőktől. A Sun az első csoportot célozza meg termékeivel a jövőben is” - mondta programbeszédében a cég első embere.”
Schwartz a cég új szerverének bemutatása kapcsán, úgy nyilatkozott: „A Sunnak jobban megéri olyan cégekre helyezni az értékesítés hangsúlyát, melyeknek a számítástechnikai költés fegyverkezési verseny, melyre kétszer, háromszor vagy akár négyszer annyit sem sajnálnak, mint pár éve, és nem úgy tekintenek a hardvervásárlásra, mint kényszerű költségvonzatra a cég büdzséjében.”
„Az Oracle komoly versenyt támaszt a Linux piacán mivel a Red Hat Linux felhasználók számára teljes Oracle támogatást nyújt és saját ingyenes Linux klónját kínálja nyílt forráskódú operációs rendszernek” – jelentette be Larry Ellison cégvezér.
Miközben az utóbbi években jó pár jelentős piaci szereplő karolta fel a Linuxot, eddig egyik sem mert elmenni a nyílt versenyig, megmaradtak a Linuxos cégekkel kötött partneri viszony szintjén. Az utóbbi években számos kis és nagy riválisát felvásárló Oracle az Unbreakable Linux 2.0-vel olcsóbb fenntartási költségeket, kevesebb hibát, jobb adatvédelmet ígér, mint a Red Hat. A fejlesztésekért évente szerverenként 99 dollárt kér, míg a technikai támogatással ugyanez 399 dollár, komplex kétprocesszoros rendszerfenntartásért pedig 999 dollárt kell leszurkolni nekik. Eközben - ellentétben a Red Hattal - a szoftver bárki számára ingyenesen hozzáférhető. Ellison bejelentése szerint, az Unbreakable Linux ára majdnem a Red Hat feléért elérhető.
Újabb vállalat döntött az Intel kizárólagosságának megtörése mellett, ami a termékpalettáját illeti. A Dell az OOW-n kezdte meg két új Advanced Micro Devices (AMD) processzorokkal szerelt szerverének értékesítését. A négyprocesszoros Power Edge 6950-t kifejezetten nagy terhelésű adatbázisokhoz optimalizálták, míg a kétprocesszoros PowerEdge SC1435-t számítási feladatokra és webszervernek tervezték. A Dell csak igen későn lépte meg a mostani stratégiaváltást és csatlakozott a másik három nagy szervergyártóhoz, melyek már előzőleg szélesítették palettájukat az AMD processzorokkal. A Dell májusban jelentette be az AMD-s szerverek gyártását, s szeptember óta vannak a piacon AMD alapú PC-kkel. Az Oracle rendezvényének nyitónapján a szerverbejelentés kapcsán beszédet mondott Michael Dell a cég alapító vezérigazgatója, akinek programbeszédét egy animációs filmmel fűszerezték a rendezők.
© hvg.hu |
Kevin Kettler, a Dell technológiai vezetője szerint az AMD-vel meginduló együttműködés hátterében az áll, hogy bár már hét éve szoros munkakapcsolatban állnak, elsősorban a framework - nagyteljesítményű - gépek gyártása területén, de a processzorgyártó csak az idei drezdai gyárának megnyitását követően lesz képes akkora gyártókapacitás elérésre, mellyel az amerikai óriás igényeit is ki tudja elégíteni.
A framework gépek amúgy a kiállítás főszereplői közt voltak, a Hewlett-Packard vezérigazgatója Mark Hurd olyan szolgáltatást jelentett be, mellyel a vásárlók régi alkalmazásaikat futtathatják az új Intel Itanium processzorokkal szerelt nagygépeken, Oracle alapú szoftverekkel. Hurd azonban arról is beszélt, hogy a HP hároméves üzleti tervének közepénél jár, mely az irodai háttér-infrastruktúra modernizációját tűzte ki célul, s ebben nem kapnak hangsúlyos szerepet a framework-ök.
A nagyvállalatok IT költéseinek 65 százaléka megy el a nagygépek (több száz vagy ezer felhasználó egyidejű kiszolgálására alkalmas számítógép) fenntartására és működtetésére – Randy Mott informatikai vezető ezen arány csökkenésében látja a HP igazi céljait. Hozzátette, ha sikerül az információfolyamot kevésbé centralizáltan működtetni, azzal jelentős költség-, energia valamint hűtési igény spórolható meg.
Végeredményben az Oracle Open World 2006 jól tükrözte a névadó azon törekvéseit, hogy nyissanak a szolgáltatás orientált információs architektúrák (SOA) felé, melyhez jól illeszkedik a Web 2.0 minden vívmányának kihasználása s a számos felvásárolt cég, mint a PeopleSoft a J.D. Edwards, vagy a Siebel Systems profilja. A The Fusion project, John Wookey, a Oracle alkalmazásokért felelős vezetője szerint az információk és adatbázisok hozzáférhetőségének maximalizálását hivatott segíteni a munkavégzés folyamán. Ez ma már az irodai dolgozók alapvető igénye.
Folk György\San Francisco