Átadták a Charles Simonyi-díjakat
Dr. Csapó János, a mezőgazdasági tudomány doktora, dr. Tisza Miklós, a műszaki tudomány doktora és dr. Imre László, az irodalomtudomány doktora nyerte el a Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíjat.
Charles Simonyi a Word és az Excel atyja |
Dr. Csapó János a Pannon Agrártudományi Egyetem Kaposvári Állattenyésztési Karának professzora. Fő kutatási területe a takarmányok és élelmiszerek kémiai elemzése, különös tekintettel a kérődző állatok kolosztrumának és tejének fehérje-összetételére.
Dr. Tisza Miklós, egyetemi tanár 1991 óta a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karán a Mechanikai technológiai Tanszék vezetője. Fő kutatási területe a képlékenyalakítás elméleti megoldási módszerei, speciális alakítói eljárások, számítógépes mérnöki módszerek és a mesterséges intelligencia alkalmazása a képlékenyalakításban, alakítási folyamatok fizikai modellezése és numerikus szimulációja.
Dr. Imre László fő kutatási területe a XIX. századi magyar irodalom. Arany János balladáiról új szempontok szerint készített könyvhosszúságú elemzést, amely mindmáig a téma alapművének számít. Tanítványaival együtt megírta a XIX. század második felének négy kötetes irodalomtörténeti tankönyvét. A közép-kelet-európai irodalmak összehasonlító vizsgálatával és a kortárs irodalommal is foglalkozik.
Az ösztöndíjról eddig hétszer döntöttek, az első évben, 2000-ben Keserű Katalin művészettörténész, Pósa Lajos matematikus és Sonkodi Sándor orvos volt a kitüntetett.
A díjat az egyetemek, kutatóintézetek jelölése és a Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíj Bizottság javaslata alapján a Magyary Zoltán Felsőoktatási Közalapítvány Kuratóriuma ítéli oda.
A díjat Simonyi Károly professzor fia, Charles Simonyi alapította, aki a Microsoft szoftverfejlesztési igazgatója. A Charles Simonyi díj éves összege 2,5 millió forint, és évente három, egyetemen vagy kutatóintézetben dolgozó, kimagasló eredményt nyújtó kutató kaphatja meg.