2006. január. 23. 12:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 14. 11:07 Tech

Kína mesterséges napot épít

Kína márciusban vagy áprilisban befejezi az első szupravezetéses Tokamak típusú kísérleti fúziós reaktor építését, s a tervek szerint júliusban vagy augusztusban üzembe is állítja saját mesterséges napját.

Tokamak fúziós reaktor belseje. Végtelen energia
© europa.eu.int
Az eddig elsősorban csak szén- és vasbányászatáról ismert Anhui tartomány fővárosában, Hefeiben épített eszköz a Kínai Tudományos Akadémia plazmafizikai intézetében fog majd működni. A 300 millió jüannal, mintegy 37 millió dollárral finanszírozott EAST program kiadásai mindössze a tizenötödét vagy huszadát teszik ki annak, amibe a hasonló projektek a világ más részén kerülnek – írja a People's Daily Online kínai hírportál .

A kínai intézetben a 90-es évek elején orosz közreműködéssel már épült egy Tokamak típusú kísérleti fúziós reaktor, amelynek tapasztalatait felhasználva fejlesztették ki a HT-7 kódnevű lényegesen fejlettebb, s a szupravezető technológiát használó szerkezetet. Oroszország, Franciaország és Japán után Kína lehet a negyedik ország, amelynek ilyen eszköze van. „ Az EAST kutatási eredményei szignifikánsak lehetnek az ITER (International Thermonuclear Experiment Reactor) számára is mind a mérnöki technológiában, mind pedig a fizikában” – közölte Wan Juan-csi, a projekt egyik vezetője.

Wan elmondta, hogy az ITER szintén teljesen szupravezetéses technológiát alkalmazó Tokamak fúziós reaktor, de sokkal nagyobb, mint az EAST. A nemzetközi programban való részvételre, még annak korai szakaszában meghívták Oroszországot, Japánt, az Egyesült Államokat, az Európai Uniót, Kínát és a Koreai Köztársaságot. A széles összefogást indokolja, hogy a kontrollált nukleáris fúzió hosszú generációkra megoldhatja az emberiség energiaszükségletét, méghozzá úgy, hogy nem szennyezi a környezetet, s feleslegessé teszi a fosszilis energiahordozók használatát.

A kutatók abban bíznak, hogy tengervízből sikerül elegendő mennyiségben előállítaniuk deutériumot – a fúzió táplálásához szükséges hidrogén izotópot –, s létrehozhatják a deutérium-trícium (a trícium a hidrogén egy másik izotópja) fúziót, amelynek az eredményeként szinte végtelen mennyiségű energia szabadul fel a 100 millió Celsius fokos hőmérsékleten zajló folyamat közben. Összehasonlításképpen egy liter tengervízből kinyerhető deutérium extractum annyi energiát képes termelni, mint 300 liter benzin.

A Tokamak reaktorok legnagyobb problémája, hogy jelenleg több energia kell a 100 millió fokos plazmát magába záró mágneses terek fenntartásához, mint amennyi energiát a fúzió termel, továbbá nehezen kontrollálható maga a deutérium-tricium reakció is. Ha a kísérletek eredménnyel járnak, stabil Tokamakokat tudnak építeni, az az emberiség energiagondjainak végét jelentheti.