2006. január. 13. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 13. 13:36 Tech

Hibrid- és elektromos hajtású kukásautók készülnek Pécsett

A legkorszerűbb technikával ellátott hibrid és elektromos meghajtású kukásautókat készít egy magyar konzorcium 2008-tól Pécsett – jelentette be a társaság egyik vezetője csütörtökön a baranyai megyeszékhelyen.

Kossa György elmondta, hogy a hulladékgazdálkodó pécsi Biokom Kft., a Ganz Transelektro Közlekedési Rt., az Inter Tan-Ker Kft. és a Budapesti Műszaki Egyetem Energetika Tanszéke 2010-ig összesen 100 nagy hibrid és kisebb elektromos meghajtású kocsit kíván összeszerelni és értékesíteni.

A konzorcium a technológia kifejlesztéséhez a közelmúltban 85,1 millió forintot nyert a GVOP pályázatán, amelyhez mintegy 94 millió forint önerőt tett hozzá. A projekt résztvevői 2007 őszére gyártják le a hibrid- és elektromos hajtású kukásautó prototípusait, majd a Biokom Kft. pécsi telephelyén várhatóan mintegy félmilliárd forintos beruházást követően megkezdik a termelést.

A járművek felépítményét közbeszerzési eljárást követően vásároljuk, ezekbe szereljük a korszerű működésért szavatoló speciális hajtásláncokat és segédműveket. A hibrid jármű a működéséhez szükséges energiát dízelüzemű agregátor állítja elő, az áram generátoron, valamint akkumulátorokon keresztül jut a villanymotorba. Az elektromos autókat villanymotorral és könnyen cserélhető akkumulátorokkal látják el.

Ezek a korszerű kukásautók a mérési adatok szerint 50 kilométer óránkénti sebességre képesek, a benzinüzemű autók 20 százalékos és a dízelautók 30 százalékos hatásfokával szemben már 70 százalékos hatásfokkal működnek.

A hibrid jármű üzemanyag-fogyasztása a hagyományos kukásautókéhoz képest 30-50, károsanyag-kibocsátása 70-90, zajkibocsátása és üzemeltetési költsége pedig 20-30 százalékkal kevesebb. A tisztán elektromos hajtású kocsiknál nincs emisszió.

A konzorcium a vállalkozásból mintegy 3,5 milliárd forint árbevételt remél, lévén, hogy a kocsik darabja 35 millió forintba kerül majd. A korszerű kukásautók elődeiknél 20-25 százalékkal drágábbak, de áruk megtérül, hiszen fenntartásuk olcsóbb, életkoruk hosszabb lesz, és a környezetet kevésbé szennyezik – mondta Kossa György.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.