2006. január. 04. 16:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 04. 16:38 Tech

Robbanás történt a Hold felszínén

A NASA kutatói ritkaságszámba menő aktivitást regisztráltak a Föld hűséges kísérőjén. A november 7-ei robbanás vélhetőleg egy kisméretű meteoroid becsapódása miatt következett be.

A Mare Imbrium nevet viselő terület szélénél észlelt detonáció megközelítőleg 70 kilogramm TNT erejével ér fel. A BBC beszámolója által említett szakértők szerint a becsapódó objektum valószínűleg a tauridoknak nevezett meteoritrajból származik, amely október végén és november elején érte el bolygónkat. A meteoroidok kisméretű kőzet-, vagy fémtartalmú objektumok, amelyek jellemzően egy csillag körül keringenek. A becsapódási kráter a becslések szerint 3 méter széles és 40 centiméter mély.

A NASA szerint a Holdra érkező apróbb égitestek hatásait fontos feltérképezni, hogy az oda visszatérő űrhajósokat felkészíthessék az efféle veszélyekre. Rob Suggs a NASA Marshall Űrrepülési Központjának munkatársa egy új, 10 inches teleszkópot és egy hozzákapcsolt videokamerát állított üzembe, amelyekkel a Hold felszínén történő aktivitást figyelik majd. Suggsnak szerencséje volt, ugyanis éppen november 7-én kapcsolta be a teleszkópot, s rögtön az első nap megfigyelhette a nem mindennapi jelenséget.

„A Holdat manapság már nem övezi annyi misztikum, mint régebben” – nyilatkozta Dr. Suggs a BBC-nek. „Sokan azt hiszik, már mindent tudunk erről az égitestről, azonban még korántsem térképeztük fel teljesen az összes tulajdonságát.”

A teleszkóp által készített felvételek tanulmányozása közben a szakember egy éles villanást fedezett fel. Az egész esemény alig egyhatod másodpercig tartott, így alaposan ki kellett elemezni azt az öt képkockát, amelyet sikerült rögzíteni.

Suggs és a NASA csillagásza Bill Cooke csillagtérképek és képalkotó szoftverek használatával jutottak arra a következtetésre, hogy a robbanást alighanem egy a tauridok közé tartozó meteoroid okozta. Földünket késő ősszel érte el ez az évente visszatérő meteorraj, azonban a Holdat nem védi légkör, amely kiszűrte volna ezeket a kozmikus apróságokat.

A NASA most megújult figyelemmel kíséri a Holdat érintő hasonló becsapódásokat, ugyanis terveik szerint 2020-ig ismét embert küldenének az égitest felszínére, s az ő biztonságuk érdekében fontos, hogy bővebb ismeretekre tegyenek szert az efféle eseményeket illetően. Dr. Suggs szerint elsősorban arra kíváncsiak, hogy milyen gyakran történnek hasonló kozmikus incidensek.

Bill Cooke szerint bár annak az esélye, hogy egy űrhajóst eltaláljon egy meteoroid, közel nulla, azonban egy Holdra telepített bázist jóval nagyobb veszély fenyegeti.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.