2005. december. 14. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 14. 14:02 Tech

Szolártechnikai laboratóriumot avattak Szombathelyen

Napkollektor szerelőket is képeznek a szombathelyi Puskás Tivadar Szakképző Iskolában, melynek 30 millió forintos beruházással épített szolártechnikai laboratóriumát szerdán adták át - tájékoztatott Balogh Gabriella, az iskola igazgatója.

"A pályázatot még iskolánk néhai igazgatója, Németh István adta be, akinek már csak a halála után értesültünk róla, hogy nyertünk" - mondta, hozzátéve, a laboratóriumot róla nevezték el.

Az összesen 88 millió forint értékű projekt során, melyből 56,7 millió forint volt az uniós támogatás megépítették és berendezték a laboratóriumot, oktatási anyagokat készítettek, kiképezték az oktatókat és már megindították a 18 hónap időtartamú képzést. A projektnek része volt két olyan nemzetközi konferencia megszervezése is, mely a megújuló energiák felhasználásának népszerűsítését célozta.

"A pályázat eredményeként bekapcsolódhattunk a szoláriskolák nemzetközi hálózatába, ennek keretében élő kapcsolatot alakítottunk ki az ausztriai pinkafői és güssingi szoláriskolákkal" - mondta az igazgató.

Balogh Gabriella hozzátette, hogy tapasztalataikat tovább is adják, hiszen egy romániai, sepsiszentgyörgyi iskola hasonló laboratóriumot kíván berendezni, amihez természetesen szintén uniós támogatásra pályázik.

A Szombathelyen beindított szolártechnikai szerelő képzést - amely jelenleg felnőttképzésben, költségtérítéses formában zajlik - szeretnék akkreditáltatni és OKJ-s szakmát nyújtó képzéssé tenni.

Balogh Gabriella hangsúlyozta, a Magyarországon szolártechnikát forgalmazó cégeknek szükségük van a jó szakemberekre, ezért a végzett szerelők biztos munkahelyekre számíthatnak. Hozzátette, hogy az uniós támogatáshoz szükséges, több mint 18 millió forint önerő jelentős részét a szolártechnikai cégek adták össze.

hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.