2005. október. 03. 11:28 Infinit Utolsó frissítés: 2005. október. 03. 11:29 Tech

Büntetés- és fájlletöltés

Lettországban egy elítélt azzal a kéréssel fordult a Digital Times elnevezésű IT-szaklap szerkesztőségéhez, hogy az újság segítsen számítógépekhez juttatni a börtönt.

A Brasz elnevezésű büntetés-végrehajtási intézet lakója levélben fordult a laphoz, melyben leírta, hogy a fogva tartottak a 21. században szégyennek érzik, hogy nem értenek az informatikához. Egyiküknek azonban megvannak a szükséges számítástechnikai ismeretei, és vállalta a többiek tanítását, amihez a börtön igazgatósága is hozzájárult. Most már „csupán" az infrastruktúra hiányzik a kurzus megkezdéséhez. A Digital Times szerkesztősége segíteni kíván a börtön lakóin, így a lap hasábjain felhívást intézett az IT-cégekhez, kérve az illetékeseket, hogy ötletekkel, de leginkább PC-k felajánlásával segítsenek abban, hogy a fogva tartottak jobb esélyekkel indulhassanak majd a rácson kívüli életük kezdetekor.

A börtönök számítógépekkel és internethozzáféréssel való ellátása egyre gyakoribb (a Budapesti Fegyház és Börtön is már közel négy éve működtet számítógépes termet). De nemzetközileg ismert példa a jamaikai börtönökben indított rehabilitációs program is, amelynek ötletét 2000 májusában a Berkman Központ az Internetért és a Társadalomért (Berkman Center for Internet & Society) kutatási program vezetőjével közösen dolgozta ki a jamaikai szakminiszter; vagy a csehországi Kladno városa közelében található Vinarice fogházban indított internetes fórumról, amelynek révén a fogva tartottak – igaz ellenőrzés alatt, de – kommunikálhatnak a börtön szájtjára látogatókkal.

A rendszerint igen alacsony iskolai végzettségű fogva tartottak számára a társadalomba és a munkaerőpiacra történő (majdani) integráció szempontjából kulcsfontosságú lehet az informatikai írástudás megszerzése. Az internet használata és az online kommunikáció pedig komolyan hozzájárulhat szociális beilleszkedésük sikerességéhez.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.