Hogyan működik a készülő AIDS-gyógyszer?
Az amerikai-magyar kutatócsoport által előállított kísérleti AIDS gyógyszerrel – amelyet majmokon már sikerrel próbáltak ki –, most kezdik meg az embereken folytatott kísérleteket.
A feltaláló Lisziewitz Júlianna biokémikussal a Magyar Radió készített riportot. A biokémikus elmondta, hogy az új AIDS-gyógyszer, egy új elven működő medicina, s ha minden úgy megy, ahogy a kutatók szeretnék, akkor körülbelül 5 éven belül a piacra is kerülhet. A vezető kutató elsősorban az USA-ban dolgozik, de van kutatóintézete Olaszországban is. „A kísérleti gyógyszer, egy terápiás vakcina. A lényege, hogy olyan immunsejteket képes indukálni, amelyek megölik a HIV-vírussal fertőzött sejteket.” – mesél a működési mechanizmusról Lisziewitz. Az immunválasz a nyirokcsomóban keletkezik, és az a lényeg, hogy azt az anyagot, ami az immunválaszt kifejti, bejuttassuk a nyirokcsomóba. Normálisan a baktériumok keresztül hatolnak a bőr felszínén, s a bőrben lévő úgynevezett Langerhans-sejtek felveszik őket, eltranszportálják, beviszik őket a nyirokcsomóba, és ott immunválaszt váltanak ki. Mi csak utánozzuk azt, amit a természet már kitalált.
Az a csodálatos ebben, hogy mindez nem a bőr mélyebb rétegeiben történik, hanem a bőrnek teljesen a felületén, és a folyamat akkor aktiválódik, ha a bőrön egy egész pici sérülés keletkezik. Gyakorlatilag nekünk akkora sérülést kell okoznunk, ami hasonlít egy bőrradírozáshoz. Egy picit pirosnak kell lennie a bőrnek, és akkor már a Langerhans-sejtek ott a bőr felületén fel tudják venni a vakcinát. Ráadásul rengeteg ilyen sejt van a bőr a felszínén. Körülbelül hétszáz-ezer sejt négyzetmilliméterenként.
Tulajdonképpen a bőrre helyezett tapasz egyetlen feladata hogy a bőrbe juttassa a szert. És ezek a Langerhans-sejtek a hatóanyagot nem mindenhová szállítják el, hanem specifikusan abba a nyirokcsomóba, amelyik a legközelebb van, ahhoz a területhez, ahová a tapaszt feltesszük. Ott van egy csomó falósejt, amelyek a mi vakcinánk által specifikussá válnak, aztán járőrözni mennek körbe-körbe a testben, és ahol felfedeznek egy HIV-vírussal megfertőzött sejtet, azt befalják.