2004. december. 17. 09:41 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 17. 09:46 Tech

Pingvinek tízezrei pusztulhatnak el egy jéghegy miatt

A jéghegy elzárja az utat a madarak fészkelő helye és a tenger között.

"A jéghegy lehetetlenné teszi, hogy a szülők a tengerből élelmet szerezzenek a tojásból kikelt kicsinyek számára" - közölte Lou Sanson az új-zélandi állami Antarktisz kutató hivatal vezetője.

A tudósok által B15A-nak nevezett, mintegy 3000 négyzetkilométer területű, hatalmas jégtömb napi 2 kilométeres sebességgel halad előre. Mint az új-zélandi kutató elmondta, az antarktiszi Cape Royds térségében fészkelő Adele pingvineknek a jéghegyet meg kell kerülniük, hogy a sarki tengert elérjék, és hozzájussanak a számukra alapvető táplálékul szolgáló halhoz.

"A kerülő utat használva a pingvin pároknak összesen legalább 180 kilométernyi utat kell megtenniük, ami azt jelenti, hogy a hosszú úton gyakorlatilag az összes táplálékot felhasználják, mire visszaérnek a fiókákhoz. Azzal kell számolnunk, hogy az idén született fiókák közül gyakorlatilag mindegyik éhen pusztul" - tette hozzá Sanson.

A tudós szerint nem sokkal jobb a helyzet egy közeli, és ugyancsak a jéghegy útjába eső másik fészkelő helyen, Cape Birdön sem, ahol a pingvin párokra mintegy 100 kilométernyi út vár, ha élelmet akarnak szerezni utódaiknak a tengerből. A kutatók szerint az ott élő mintegy 50 ezer pingvin párnak ilyen körülmények között csupán 10 százaléka tudja ezen a nyáron felnevelni utódját.

Az új-zélandi kutatók mindennek ellenére úgy vélik, hogy bár a jéghegy súlyos csapást jelent a térségben élő pingvinekre, és számuk mintegy 70 százalékkal csökkenni fog, a közösségek megmaradnak és a következő évben újra szaporodni kezdenek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.