2004. december. 10. 13:45 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 10. 14:25 Tech

Áttörést hozhat a tomográfos hazugságvizsgálat

Amerikai kutatók megállapították, hogy ha hazudik az ember, akkor agyának nagyobb területe aktivizálódik, mint amikor igazat mond. Erre az elvre újfajta hazugságvizsgáló berendezések épülhetnek.

A Nature című rendkívül neves tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint hazugság esetén egyes agyi régiókban - a halántéklebenyben, a homloklebenyben és a kéregállomány bizonyos részében - erősebb a vérátáramlás.

Scott Faro radiológus, a Philadelphiai Egyetem munkatársa hat kísérleti alanyt egyszerre kapcsolt a vérátáramlást regisztráló tomográfra és hagyományos hazugságvizsgáló gépre, úgynevezett poligráfra. Mindkét eljárással tévedésmentesen ki tudta választani azokat a személyeket, akik nem az igazat mondták.

A testnek a stresszre adott válaszait mérő hazugságvizsgáló gépek megbízhatósága vitatott. Bírálói állítják, hogy kellő gyakorlattal befolyásolni lehet, hogy mit mutat a poligráf. Ezzel szemben az agyi vérátáramlás tudatos módosítása aligha lehetséges állítja Faro.

Szakértők ennek ellenére valószínűtlennek tartják a tomográfos hazugságvizsgálat széles körű elterjedését azon egyszerű oknál fogva, hogy a gépek beszerzése és karbantartása túlságosan sokba kerül.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.