Új technológiák MTI 2012. április. 24. 16:41

Az Európai Adatvédelmi Hatóságnak sem tetszik az ACTA

Az Európai Adatvédelmi Hatóság (EDBS) is komoly kétségeket fogalmazott meg a sokak által vitatott Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás (ACTA) ügyében - közölte a szervezet kedden Brüsszelben.

Az EDBS szerint a szerzői jogokra vonatkozó megállapodás "elfogadhatatlan következményekkel járna az alapjogokra nézve". Úgy látja ugyanis, hogy a szerzői jogok védelmére kidolgozott intézkedések az internetes "felhasználók magatartásának és kommunikációjának széles körű ellenőrzését" vonják maguk után.

Az EDBS-t általában az zavarja, hogy az ACTA előírásait sok esetben homályosan fogalmazták meg. Ez lehetőséget teremt a polgárjogokba történő beavatkozásra anélkül, hogy ezekhez kellő ellensúly állna rendelkezésre. Nincsenek meg a "kellő korlátozások és védőintézkedések", mint például az ártatlanság vélelmének alapjoga vagy a magánszférához való jog - hangoztatja az EDBS közleménye.

Az ACTA a versenyhátrányt jelentő hamisítás elleni fellépés eszköze, a dokumentumot az Európai Unió és 22 tagállama, köztük Magyarország ez év január 26-án írta alá Tokióban. Ahhoz, hogy az EU-ban hatályba lépjen, az unió általi megerősítésre, valamint az egyes tagállamokban való ratifikációra van szükség.

Túry Gergely

A megállapodás ellen hatalmas nemzetközi tiltakozás bontakozott ki, főként az internetet használó fiatalok körében. Szerintük a szellemi tulajdon védelmének örve alatt sérelmet szenvedne a véleménynyilvánítás szabadsága és az adatvédelem.

Az ACTA-tárgyalásokon kulcsszerepet játszó Európai Bizottság - látva a hatalmas tiltakozást - az Európai Bírósághoz fordult, hogy az véleményezze, összeegyeztethető-e a megállapodás az EU alapszerződéssel.