Magyar kutatók 180 ezer aranydukátot szállító hajó roncsát tárták fel
Két éve kutatnak Brazíliában az Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület búvárai a Voetboog nevű hajó roncsai után. Úgy tűnik, végre megtalálták, amit kerestek: a roncsok arra utalnak, hogy ez volt az a 300 éves kereskedelmi hajó, amelyen a szállított aranydukátok és más kincsek értéke akár az egymilliárd dollárt is elérheti. A leletet még vizsgálják a szakértők.
A Voetboog egy holland Fluyt típusú, háromárbocos kereskedelmi hajó volt, amely 1700. január 21-én futott ki Batávia kikötőjéből 109 fővel a fedélzetén (76 tengerész, 31 katona és 1 fő utas), hogy hazatérjen az anyaországba, Hollandiába. Máig ismeretlen okból 1700. május 29-én elsüllyedt Brazíliában, Pernambuco partjainál.
A hajó a Holland Kelet-Indiai Társaság flottájának tagja volt, selymet, fűszereket, teát, japán és kínai porcelánt, valamint csaknem 180 ezer darab holland aranydukátot szállított.
A hajó feltételezett roncsát 2008 októberében fedezte fel a magyar kutatócsapat, de csak most hozzák nyilvánosságra a hírt, mert most zárult le a leletek tanulmányozásának első szakasza. A roncson talált leletek és adatok értékelése a napokban fejeződött be és nagy valószínűséggel (80-90 százalékos biztonsággal) állítható, hogy a Voetboog maradványai fekszenek a mélyben. A vizsgált leleteket a kutatók az eredeti helyén, a roncson hagyták. A Brazil törvények értelmében azok csak a hajó feltárásakor kerülnek kiemelésre és konzerválásra."
Nem megdönthetetlen bizonyítékok, de...
Szalóky K. Attila, az Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület elnöke így nyilatkozott: "Bár megdönthetetlen bizonyítékot nem találtunk, de minden adat, amelyet a roncson rögzítettünk megegyezik a Voetboog adataival, szállítmányával és típusával. Százalékosan kicsi az esély arra, hogy ugyanolyan típusú és szállítmányú holland hajó süllyedjen el azonos területen, azonos időszakban. Abban az időben a hollandok nem voltak túl jó viszonyban a portugálokkal, így nem volt gyakori arrafelé az efféle hajó. A dokumentumokból tudtuk meg azt is, hogy a Voetboog csak annyi időre köthetett ki Pernambucóban, hogy friss élelmet és vizet vegyen a fedélzetére. Nagy valószínűséggel a javítási munkákat már nem végezhették el, így a hosszú út során szerzett sérülésekkel kellett kihajózniuk. Ez is lehetett az egyik oka annak, hogy a partoktól körülbelül 10 kilométerre hullámsírba merült a hajó."
A Voetboog feltárása - az Octopus Egyesület fotója |
Több bizonyítékot is találtak az egyesület kutatói: egy vashorgonyt (mérete és típusa szerint holland, edge típusú, másodhorgony), amely megegyezik a Fluyt típusú hajókon alkalmazott horgonynak. A használati kora és a mérete is egyezik. A roncs helyszíne megegyezik a dokumentumban megjelölt Voetboog elvesztésének helyével. A tatárboc darabjait is megtalálták, annak szorítógyűrűjét, kötélzetét és a kötélzet feszítésére használt fagyűrűket, amelyeket „macskaszem”-nek hívtak. Ezek megegyeznek a Fluyt típusú hajók tatárboc méreteivel.
Különböző méretű vas és bronz szegeket is találtak, amelyek kialakítása egyértelműen holland építésű hajóra utal. Szokatlanul nagy mennyiségű japán és kínai porcelán töredéket találtak a meder felszínén. Ezek megegyeznek mind korban, mind pedig típusban a Voetboog szállítmány levelében írtakkal.
A legfontosabb leletek
Több japán, kerámiából készült pálinkás palack töredéke is előkerült, ezek a legfontosabb leletek közé tartoznak a kutatók szerint. Abban az időszakban ugyanis csak a Holland Kelet-indiai Társaság kapott engedélyt a japán császártól, hogy kereskedelmi központot hozhasson létre Japánban. Ekkor alapították meg a ma is működő Nagasaki kikötőjét. A pálinka is a szállítmány részét képezte, amit Nagasakiban rakodtak be.
Egy portugál bronz pénzérmét is találtak, amelyen a „Pénz mozgatja a világot” felirat olvasható, és 1695 vagy 1696 évben vertek. Ez nagyon fontos igazolás a kutatók számára, mert alátámasztja, hogy a roncs lehet az 1700 május 29-én elsüllyedt Voetboog is. Ezt az érmét minden hajós nemzet használta. Ilyen típusú érmét találtak Afrikában egy angol hajó roncsain is.
A hajó az eltelt 300 év alatt teljesen szétesett és jelenleg több méter üledék borítja, ami ma egy nagy kiterjedésű homokdomb. Csak néhány darabja és a szállítmány apróbb töredékei kerültek fel a meder felszínére a homok állandó mozgása következtében, vagy a nagyobb, nehezebb tárgyak: például az ágyúk, mélyen a homok alatt vannak elrejtve.
Nagyon nehéz meghatározni, hogy a Voetboog szállítmánya mekkora értéket képvisel ma. Előzetes becslések szerint csak a holland aranydukátok értéke meghaladja az 500 millió amerikai dollárt. A teljes szállítmány értéke elérheti még az 1 milliárd dollárt is. Mindent összevetve talán a világ egyik legnagyobb értékű roncsát fedezték fel a magyar kutatók.
A csapat tervei szerint a leletek egy részét múzeumban állítják majd ki és vándorkiállításon is bemutatják. Az Octopus Egyesület jelenleg egy saját Víz-alatti Régészeti Múzeum létrehozásán dolgozik, amit Budapesten alakítanak majd ki. Itt mutatják be azoknak a feltárásoknak az eredményeit is, amelyeket az elmúlt 15 év során hoztak felszínre.