Harminc év után tér vissza a Ferencváros oda, ahol 4-1-re verte a csapatot a Slovan Bratislava, a szurkolóikat pedig a szlovák rohamrendőrök. Hiába az eltelt idő, a fradistákban nem fakult meg annak a szeptemberi napnak az emléke.
Este újra a Slovan Bratislavával mérkőzik a Ferencváros a labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjében, ezúttal Pozsonyban. A magyar bajnok egy héttel ezelőtt 2-1-re kikapott az Üllői úton – vezetett, de a vendégek öt perc alatt fordítottak –, így most különösen nagy jelentősége van annak, hogyan sikerül a meccs: az a csapat, amelyik csapat győztesen kerül ki a párharcból, már biztosan főtáblás lesz valamelyik európai kupasorozatban. A BL-csoportkörbe jutáshoz még két riválist kell legyűrni, de a legrosszabb esetben is a Konferencia-ligában folytathatja.
Persze a Slovan és a Ferencváros találkozója 1992. szeptember 16-a óta nem csupán egy futballmeccs: akkor, amellett, hogy a szép reményekkel érkező zöld-fehéreket 4-1-re verte a pozsonyi csapat, a szurkolóikat pedig a szlovák rohamrendőrök.
Az 1991–92-es szezonban remek tavaszt zárt az FTC, így lett tizenegy év után újra bajnok az NB I.-ben. Így jutott be a Bajnokcsapatok Európa-kupájába (amely egy évvel később Bajnokok Ligájává alakult), ahol a csehszlovák bajnok Slovannal sorsolták össze – pedig kaphatta volna akár a címvédő Barcelonát, a Milant, vagy a VfB Stuttgartot is. Nyilasi Tibor, a budapesti csapat edzője úgy vélte, szinte egyformák a két csapat esélyei, annak pedig örült, hogy idegenben kezdenek.
Igaz, mire elérkezett a meccs időpontja, a helyzet már más volt: míg a Slovan a csehszlovák bajnokságban mind az öt addigi meccsét megnyerte és sérülések sem nehezítették a dolgát, a Ferencváros éppen hullámvölgyben volt: a BEK-forduló előtt például otthon kapott ki a Pécstől, ráadásul sok fontos játékosa sem tudta vállalni a szereplést.
De nem csak emiatt voltak baljósak az előjelek. Nem sokkal a kupasorsolás előtt nyert újra parlamenti választást a nacionalista Vladimír Meciar, aki megállapodott Václav Klaus cseh miniszterelnökkel a két országrész különválásáról. Pozsonyban rövidesen – a magyar kisebbség tiltakozása ellenére – elfogadták az új alkotmányt is, emellett folytatódott a vita Bős-Nagymaros ügyében Csehszlovákia és Magyarország között – a magyar kormány két hónappal korábban bontotta fel a vízlépcső létesítéséről szóló szerződést. A történelmi előzmények és az aktuális politikai helyzet nyilván hatott a Ferencváros szurkolótáborára is, amelynek gyakori balhéi miatt egyébként sem volt jó híre Európában.
A szlovák hatóságok már a meccs előtti napon összetűztek magyar szurkolókkal: egy pozsonyi borozóban csaptak le rájuk és 21-et előállítottak közülük. Az érintettek úgy érezték, indokolatlanul durván bántak velük a kommandósok. A későbbi beszámolók szerint ugyanez volt a jellemző a meccs napján, a beengedésnél is a Téglamezei Stadionnál. A Ferencváros 1500 jegyet kapott a szervezőktől, ám ennél sokkal többen utaztak el Pozsonyba, és sok szlovákiai magyar is kiment a budapestieknek szurkolni, így becslések szerint a nézők nagyjából negyede támogatta őket.
A mérkőzésen a 20. percben előnybe kerültek a hazaiak Pavol Gostic góljával, a második félidő elején pedig gyorsan kétszer is betalált Peter Dubovsky, így az 56. percben már hárommal vezetett a Slovan. Lipcsei Péter a 76. percben szépített, a végeredményt pedig Stanislav Moravec állította be. Bár a meccs lecsorgott, a 60. perctől a szurkolók figyelme már nem a pályára összpontosult: egyes szektorokba az arcukat símaszkkal eltakaró, zöld ruhás szlovák rendőrök és kommandósok hatoltak be, és ütni-verni kezdték az ott ácsorgó szurkolókat. A történéseket a Nap TV kamerája is megörökítette.
A meccset a helyszínen követő magyarok szerint a Ferencváros drukkerei nem voltak agresszívak, talán ha maroknyi hőbörgött közülük, ezért is tűnt különösen brutálisnak az attak. A szlovák sajtó akkor a rendőrök akcióját magyarázva arról írt, hogy fradisták megpróbáltak átmászni a szektorokat elválasztó kerítésen, dobálóztak és a szlovákokat sértő rigmusokat skandáltak. A Slovan most, harminc évvel később az FTC elleni meccsre készülve azt közölte, hogy kiemelt figyelmet fordít majd a biztonságra, nem szeretné ugyanis, ha megismétlődne az akkori eset. Azt írták: akkor sok vendégszurkoló keveredett a hazai nézők számára fenntartott részre, ami konfrontációt eredményezett.
A történtek után Nyilasi úgy fogalmazott: „Meggyőződésem, hogy előkészített menetrend szerint zajlottak az események. Nem félek kimondani, amikor a barna ruhás, fekete maszkos kommandósok megindultak, a fasizmus jutott eszembe.” A csapata meg is óvta a meccset, amit aztán az UEFA elutasított, és mindkét klubot 15 ezer svájci frankos büntetés megfizetésére kötelezték. A vendégeket a provokáció, a hazaiakat az aránytalan rendőri fellépés miatt.
Hiába telt el a hírhedt összecsapás óta harminc év, a Ferencváros szurkolóinak emlékezetében nem fakult meg annak a szeptemberi napnak az emléke. A múlt heti, budapesti meccs előtt egy férfi – akit azóta elsőfokon el is ítéltek – kővel dobta meg a Slovan csapatbuszát, az ultrák egy csoportja pedig a pozsonyi csapat szurkolóira vadászott Budapest utcáin. A mérkőzés előtt, a Groupama Arénánál pedig a magyar rendőröknek könnygázt kellett bevetni ellenük, hogy megfékezzék őket.
Az este fél kilenckor kezdődő visszavágóra különvonat viszi a fradistákat, de sokan érkeznek majd autóval is Pozsonyba. A Nove Mesto vasútállomásról a tervek szerint buszokkal szállítják majd őket a stadionig.
A klub arra kérte a drukkereket, hogy mivel az UEFA és a szlovák rendőrség kockázatosnak minősítette a meccset, ne vigyenek be a stadionba pirotechnikai eszközöket, valamint más tiltott tárgyakat, tartózkodjanak a rágalmazó, tiltott vagy intoleranciára szító jelképeket bemutató, illetve az emberi jogok elnyomására buzdító tartalmú plakátok, transzparensek használatától.
Pozsonyban emellett alkoholtilalommal is készülnek a találkozóra: szerda 13 órától csütörtök 6 óráig az érintett városrészben nem lehet majd alkoholt árusítani vagy fogyasztani.
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.