A mindent eldöntő, utolsó csatát vívta szombat este a magyar férfi jégkorong-válogatott a divízió I/A-s világbajnokságon a torna meglepetéscsapata, Nagy-Britannia együttese ellen. Ha nyert volna, feljut a világelitbe. 15,8 másodperc választotta el ettől, akkor sikerült 2-2-re egyenlíteniük a briteknek.
Mivel az olasz válogatott végletekig kiélezett mérkőzésen 4-3-ra legyőzte a szlovénokat a budapesti vb zárónapján, a saját és a magyar válogatott esélyét is életben tartotta a feljutásra. Ehhez azonban az alapjátékidőben kellett legyőzni a briteket. Azt az együttest, amely - hatalmas meglepetésre - a nyitó fordulóban megverte az olimpiai résztvevő szlovén csapatot, aztán a lengyelek és az olaszok ellen is nyert. A negyedik kör után kilenc ponttal álltak, ezzel elsőként biztosították be bennmaradásukat.
Bár a lengyelek elleni győzelem után még nagyban ment a számolgatás, a zárómeccsre már egyértelművé vált: ha a britek most pontot szereznek, ők jutnak fel az A csoportba, és az olaszokat viszik magukkal. Amennyiben a magyaroknak sikerül 60 perc alatt legyőzni őket, ők csatlakozhat újra a világelithez, Kazahsztán csapatával együtt.
Első harmad
A tét nagyságának megfelelően egymásnak estek a csapatok: már az első másodpercek nagy tűzijátékot hoztak mindkét oldaon. Miután Swindlehurstöt gáncsolásért leküldték a játékvezetők, a magyarok emberelőnyben támadhattak, Bodo Cristopher pedig - több nagy lehetőség után - be is kanalazta a korongot a brit kapu üres sarkába.
Öt perccel a meccs kezdete után a magyarok kerültek hátrányba Garát Zsombor szabálytalansága nyomán, be is szorították őket rendesen, Vay Ádám kapusnak kellett többször is nagyon észnél lennie.
Tíz perc után a magyarok 6, a britek 3 kapura lövéssel álltak, s mindkét csapat elvesztette egy-egy emberét két-két percre: O'Connort bottal akasztásért küldték le, Nagyot meg azért, mert túl látványosan zúgott el.
Hát, ezt már benn láttuk! Óriási bravút a brit kapustól 5 perccel a vége előtt: előbb a kapuja jobb, aztán a bal oldalát próbálták bevenni a magyarok, de hihetetlen ütemérzékkel tette le a mamutot mindkét oldalon.
Összességében a magyarok uralják a játékrészt, de időnként a britek is óriási helyzetekbe képesek lavírozni magukat. Mint négy perccel a harmad vége előtt, amikor kétszer is iszonyatosan megdolgoztatták Vayt. A kapura lövések számában is feljöttek: 9-8.
A harmad végére egyértelműen feljöttek a britek. A védők és Vay egyelőre el tudták viselni a nyomást, valaki mindig beleért a kapura tartó lövésekbe.
Második harmad
A második játékrészben sem csökkent az iram, a britek gyorsan egyértelművé tették, hogy bizony nagyon akarják azt a pontot: Vaynak többször is nagyot kellett védenie, de agyar részről is akadtak szép próbálkozások.
A 8. percben a megiramodó Sebők csúszott el - némi brit segítséggel - néhány méterre a kaputól, aztán lábbal előre haladva még mindkét korcsolyályával el is trafálta a jobb oldali kapuvasat. Ellenőrizni is kellett a pengéit, cserére azonban nem volt szükség.
A harmad felénél ismét emberelőnybe kerültek a magyarok - Myerst küldték le bottal akasztásért -, és épültek, épültek ugyan a támadások, de igazi gólhelyzet nélkül pergett le a két perc.
Két nagy helyzet is adódott a magyarok előtt, mindkétszer Nagy találhatott volna be, másodszor már emberelőnyben: Hammond töltötte le a britek két percét, amit rossz cseréért kaptak. A lehetőségek elpuskázása csaknem megbosszulta magát, a kikorcsolyázó Vaynak kellett nagyot nyújtózkodnia visszafelé, amikor a kapu előtt tátongó űrbe bevágta a korongot az egyik brit.
A harmad utolsó két percében szinte végig emberelőnyben támadhattak a britek, most a magyarok adták nekik ajándékba a fórt: a játék késleltetése miatt Erdély Csanád kényszerült a büntetőpadra. Majdnem baj is lett belőle, megint csak Vay hidegvérének köszönhetően maradt meg a vezetés: egy az egyben lőtte rá Myers, de védett a magyar kapus.
Ez a harmad inkább a britekről szólt, a magyarok több hibával játszottak. A próbálkozások száma szinte azonos: Sebőkék 22-szer, a britek 21 alkalommal lőttek kapura.
Harmadik harmad
Az utolsó húsz percnek a magyar szurkolók fanatikus buzdítása és Erdély helyzete adta meg az alaphangot: könnyedén került ziccerbe, de a kapusba lőtte a korongot. A következő lehetőséggel viszont már élt: Hári János passzát emelte Bowns fölött a brit kapuba. Jó két percig azonban nem volt biztos, hogy valóban gólt szerzett: a találatot sokáig elemezték videóról, végül megadták. Magyarország-Nagy-Britannia: 2-0!
Két nagy, de sikerrel leszerelt brit helyzet után Erdély iramodott meg és vihette egy az egyben, aztán Kóger suhintotta rá a korongot a brit kapusra, hiába: Bonws mindkettőnél észnél volt. Ezután a britek percei következtek, most a hazaiak szorultak be a saját harmadukba, többször volt szükség a rendkívül higgadt és magabiztos Vay védéseire. Aztán az óriási nyomás 9 perccel a meccs vége előtt csak meghozta a briteknek a gólt, amiért annyit dolgoztak, Robert Dowd révén.
A britek nyomnak, a magyarok foggal-körömmel védekeznek: így kezdődött a mérkőzés utolsó tíz perce. Stipsicz Bencét fogásért gyorsan ki is szórták a játékvezetők. Emberfeletti koncentrációval sikerült túlélni a következő 120 másodpercet, hogy aztán kiegészülve Galló léphessen meg, és küldhesse rá a korongot magasan a brit kapura. Bowns lekapta, ahogy Vay is a másik oldalon.
Az utolsó három percet emberhátrányban kezdte a magyar válogatott: Varga Arnoldot akadályozásért szórták ki. Ennek elenére támadtak Sebőkék, sőt, akadályozás miatt büntetőt vezethetett a brit kapura Hári, de kihagyta. A britek időt kértek, aztán visszatérve a jégre elképesztő offenzívát indítottak, egy másodpercnyi, egyetlen villanásnyi lehetőséget sem hagyva a magyaroknak. 15.8 volt még hátra, amikor Robert Farmer lövését már nem tudták levédekezni. 2-2.
Ezzel eldőlt, hogy a britek nyerik a tornát és ők jutnak fel az A osztályba, 1994 után először.
Hosszabbítás
Csalódás ide vagy oda, a szurkolók többsége a csarnokban maradt és tovább buzdította a válogatottat. A három-három mezőnyjátékos megszórta ugyan mindkét kaput, de gól nem esett az öt perc alatt. Jöhettek a büntető lövések, amelyekből a britek jöttek ki jobban, hármat értékesítettek, a magyarok csak egyet.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.