Sport MTI 2017. december. 14. 12:32

Érti a sokkot Froome, de tagadja, hogy doppingolt volna

Nem sértett szabályt, állítja a négyszeres Tour de France-győztes brit kerékpáros.

Chris Froome-ról szerdán derült ki, hogy a Vuelta a Espana körversenyen adott vizeletmintájában túl magas volt a szalbutamol-szint. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) közlése szerint a szeptember 7-én adott mintában az asztmás rohamok kezelésére és megelőzésére alkalmas szer szintje a megengedett érték kétszerese volt.

"Megértem, hogy ez nagy sokként érte az embereket, de természetesen semmilyen szabályt nem szegtem meg. Nem vettem be nagyobb adagot a megengedettnél, és biztos vagyok benne, hogy a végén kiderül az igazság" – mondta Froome a BBC-nek adott interjúban.

A sportoló engedéllyel használja a készítményt, a Vueltán azonban elmondása szerint "rosszabbodott az állapota", így csapatának, a Sky orvosának javaslatára és engedélyével növelték a megszokott adagját.

"Mint mindig, ezúttal is nagyon figyeltünk arra, hogy ne használják többet a megengedett adagnál" – nyilatkozata még szerdán a 32 éves kerékpáros, aki elmondása szerint tíz éve versenyez az asztmájával. Hozzátette: az UCI-nak jogában áll ilyen esetben részletes vizsgálatot kezdeményezni, amelyhez ő és csapata megad minden szükséges információt.

Froome, miután ismét megvédte címét a Tour de France-on, pályafutása során először nyerte meg a Vueltát. Ha az illetékesek úgy döntenek, doppingvétséget követett el, valószínűleg megfosztják a Vuelta-győzelmétől, és nem indulhat a jövő évi Touron.

"Megértem az emberek reakcióit, különösen a sportág közelmúltbeli történetét ismerve. De ez egy teljesen más eset. Ez nem egy pozitív doppingteszt" – védekezett Froome, aki kérdésre válaszolva hozzátette: nem érzi úgy, hogy folt esett volna a becsületén, s a mostani ügy lerombolná a nimbuszát.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.