Sport Mizsur András 2017. január. 01. 07:00

Jön az év, amikor egyszer csak hozzánk vághatnak egy olimpiát

2016 alaposan elkényeztette a sportrajongókat, hiszen volt nyári olimpia és foci-Eb is. Idén nyilván egyik sem lesz, de 2017-ben így is sok olyan esemény várható, ami évekre meghatározhatja majd a sportvilágot.

Magyar szempontból kétségkívül a budapesti vizes világbajnokság lesz 2017 legfontosabb sporteseménye. A vb-nek eredetileg Guadalajara adott volna otthont, de a mexikói város pénzügyi okok miatt visszalépett, Budapest bejelentkezett, a FINA pedig már nyújtotta is a rendezés jogát. A júliusi világverseny fontosságát hangsúlyozta Fürjes Balázs kormánybiztos, a budapesti olimpiai pályázat vezetője is, aki egy interjúban kijelentette, hogy a világbajnokság lesz a magyar olimpiai pályázat “vizsgaelődása.”

MTI / Máthé Zoltán

Hogy mennyire lett hatásos az “előadás”, az majd néhány hónappal később, szeptemberben derül ki. Ekkor dönt ugyanis a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a 2024-es játékok rendezési jogáról - a magyar főváros Los Angelesszel és Párizzsal verseng.

Nem túlzás kijelenteni, hogy ha a NOB a budapesti pályázatot hozza ki nyertesnek, akkor az nemcsak az év, hanem Magyarország történelmének egyik legfontosabb döntése lesz.

Ahogyan az is biztos, hogy bárhogyan dönt a NOB, a vizes világbajnokság nagyon drága főpróba lesz. Az eredeti tervekben szereplő 40 milliárdos összköltséghez képest jelenleg a 90 milliárdot közelíti a két hetes vb büdzséje. Nem sokkal Gyárfás Tamás lemondása előtt pedig megjelent egy kormányhatározat, amely további 7,2 milliárdot csapott hozzá az egyre csak növekvő költségvetéshez, és a Dagály úszókomplexum ára is újabb ötmilliárddal nőtt.  

A 2017-es budapesti vizes világbajnokságot július 14. és 30.  között rendezik.

Bizonyíthatnak az oroszok

A magyar vizes világbajnokságon kívül egy másik vizsgaelődást is rendeznek 2017-ben. A 2018-as labdarúgó világbajnokságnak Oroszország ad otthont, de a szervezőknek már egy évvel korábban, a Konföderációs Kupán bizonyítaniuk kell.

A mindenkori világbajnokság főpróbájának számító torna 2013-ban, Brazíliában nem zajlott zökkenőmentesen: az egészségügy és az oktatás katasztrofális helyzete miatt tartott tömegtüntetések azt mutatták, hogy az ország nem feltétlenül lelkesedik a horribilis pénzeket felemésztő világverseny megrendezéséért.

Hasonló jelenetekre a putyini Oroszországban valószínűleg nem számíthatunk, de a 2014-es szocsi téli olimpián tapasztalt szervezési bakik (félkész szállodák, balesetveszélyes snowboardpálya) intő jelek lehetnek a foci-vb házigazdái számára. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt évek orosz doppingbotrányai miatt várhatóan még nagyobb figyelem kíséri majd a tornát.

AFP / Andrej Isakovic

A Nemzetközi Doppingellenes Szervezet (WADA) 2015-ös jelentése szerint a legjobb orosz atléták, olimpiai bajnokok éveken át egy szisztematikus, államilag irányított és felügyelt doppingprogramban vettek részt, amelyben nemcsak sportolók, hanem edzők, sportorvosok, a Szocsiban doppingteszteket végző laboratórium és az orosz doppingellenes ügynökség is érintett volt.

A legfrissebb hírek szerint azonban sokkal inkább a korrupciós vádak miatt aggódhatnak az oroszok. Az elmúlt napokban Alekszej Szorokinnak, a szervezőbizottság főigazgatójának kellett magyarázkodni a pletyka miatt, miszerint a FIFA elveheti Oroszországtól a vébé rendezési jogát.

A 2017-es Konföderációs Kupa résztvevői:

  • Oroszország - a 2018-as világbajnokság házigazdája
  • Németország - a 2014-es világbajnokság győztese
  • Ausztrália  - a 2015-ös Ázsia-kupa győztese
  • Chile - a 2015-ös Copa América győztese
  • Mexikó - a 2015-ös CONCACAF Arany-kupa győztese
  • Új-Zéland - a 2016-os Óceániai Nemzetek Kupája győztese
  • Portugália - a 2016-os Európa-bajnokság győztese
  • ? - a 2017-es Afrikai Nemzetek Kupája győztese

A 2017-es Konföderációs Kupát június 17. és július 2. között rendezik.

Eb után összejön a világbajnokság is?

2017-ben az is kiderül, hogy mely országok jutottak ki az oroszországi világbajnokságra. A selejtezősorozat csoportköre október közepén zárul, a csoportgyőztesek automatikusan kvalifikálják magukat a tornára. A második helyzettek november közepén játszanak pótselejtezőt a kijutásért.

Fülöp Máté

A magyar válogatott csoportjának harmadik helyén zárta a 2016-os évet, 5 ponttal Svájc és 2 ponttal az Eb-győztes Portugália mögött. 2017-ben a portugálokkal és a svájciakkal is játszanak Dzsudzsákék, tehát a ponthátrány elvileg ledolgozható, de ehhez legalább akkora bravúrokra lenne szükség, mint az osztrákok legyőzése volt az Európa-bajnokságon.

Feltámadás?

2017 nemcsak a vizes sportok vagy a labdarúgás éve lehet, hanem a Forma 1-é is: 2009 és 2014 után újra hatalmas szabályváltoztatáson esik át a sokak által lesajnált  és temetett sportág. Hét éve egy radikális aerodinamikai csomagot vezettek be, amely révén szélesebb lett a versenyautók első szárnya, míg a hátsó szárny keskenyebb és magasabb lett.

Akkor a reformok a Red Bullnak kedveztek, és az Adrian Newey által tervezett gépekkel sorozatban 4 világbajnokságot nyert Sebastan Vettel. 2014-ben a fejlett energiavisszanyerő rendszerekkel felszerelt V6-os hibrid motorok debütáltak, amelyek a Mercedes egyeduralmát hozták el.

Most legalább ugyanekkora technikai változásra lehet számítani, ami alaposan megkavarhatja az erőviszonyokat. Újra megváltozik a szárnyak mérete és kialakítása, de ami még ennél is érdekesebb lesz, hogy a 2017-es szezontól szélesebbek lesznek a gumik.

Pirelli

Szakértők azt várják a reformoktól, hogy körönként kb. 5 másodpercet gyorsuljanak az új autók, és ezáltal nagyobb fizikai kihívás lesz őket vezetni. Nem titkolt célja a szervezőknek, hogy a változtatásokkal visszacsalogassák a nézőket, akik kezdtek elfordulni a nagy múltú sorozattól.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.