A teniszezők és az íjászok után a vívók szövetsége is döntött az orosz versenyzők eltiltásáról. Az már korábban biztossá vált, hogy az atlétákon kívül hét orosz úszó sem indulhat a jövő hét pénteken startoló riói olimpián, de az orosz evezős csapatot is alaposan megtizedelte a nemrég kiadott WADA-jelentés.
Az FIE a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hétvégi döntése után elvégezte az orosz vívók átvilágítását: a szövetség ellenőrizte a 2014 és 2016 között orosz vívókon 35 országban elvégzett 197 doppingvizsgálat eredményét. A vizsgálatok negatív eredményt hoztak, ahogy a júniusi, lengyelországi Európa-bajnokságon levett minták elemzése is, így mind a 16 benevezett orosz vívó (plusz a tartalékok) ott lehet az augusztus 5-én kezdődő riói olimpián.
Államilag irányított dopping
A FIE azután kényszerült erre, hogy a NOB vasárnap úgy döntött, nem tiltja el a teljes orosz olimpiai csapatot, hanem a sportágak nemzetközi szövetségeinek kell dönteniük az orosz sportolók ügyében. Csak azok a versenyzők indulhatnak Rióban, aki mindenben megfelelnek a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) előírásainak, nem szerepelnek a Richard McLaren-féle WADA-jeletésben és korábban nem volt doppingesetük.
A NOB azt követően vetette fel a teljes orosz olimpiai delegáció eltiltásának lehetőségét, hogy a WADA múlt hét hétfőn közzétett egy 97 oldalas jelentést, amely a szervezet állítása szerint számos bizonyítékot tartalmaz arra nézve, hogy az orosz sportolók állami irányítással és felügyelettel doppingoltak, és hogy a minták manipulációjában, eltüntetésében vastagon benne volt az orosz doppingellenes szervezet (RUSADA) és az orosz titkosszolgálat is. A jelentés szerint több, Szocsiban érmet szerzett orosz sportoló is érintett volt az államilag szervezett doppingolásban.
Napokon belül eldőlhet, mennyi orosz sportolót tiltanak el az olimpiáról
Ők már biztosan ott lesznek Rióban
Az orosz sportolók ügyében először a Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) döntött, és hétfőn engedélyezték az orosz játékosok indulását a Rio de Janeiró-i ötkarikás játékokon. Kedden a Nemzetközi Íjász Szövetség adott zöld utat az orosz íjászoknak, miután a 2015-ös világbajnok csapat minden tagja megfelelt a WADA előírásainak.
Az orosz triatlonosok is örülhetnek, mert az ITU szerdai döntése nyomán mind a hat (három-három férfi és női) versenyzőjük ott lehet Rióban. Ezenkívül a sportlövők és a cselgáncsozók szövetsége (utóbbinak egy bizonyos Vlagyimir Putyin a tiszteletbeli elnöke) is engedélyezte az oroszok indulását
Evezősök és úszók az letiltottak között
Az orosz atlétacsapat viszont nem lehet ott az olimpián; a 68 versenyző eltiltásáról még 2015 novemberében döntött a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF), majd idén júniusban megerősítette azt. Az oroszok bíróságon támadták meg az IAAF szankcióját, de a Nemzetközi Sportdöntőbíróság csütörtökön helyben hagyta az IAAF döntését. Mondani se kell, az IAAF egy korábbi doppingbotrány miatt tiltotta el az orosz atlétákat.
Döntött a bíróság: nem indulhatnak orosz atléták az olimpián
Ugyancsak lemarad Rióról az orosz evezős csapat nagy része: a 28 evezősből mindössze hatan feleltek meg az indulási kritériumoknak a nemzetközi szövetség (WRF) szerint.
Hatalmas érvágás lehet az oroszoknak úszóik eltiltása is; a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) hétfőn úgy döntött, hogy hét orosz úszó, köztük a londoni olimpián bronzérmet szerző orosz úszósztár, Julija Jefimova, nem indulhat Rióban. A másik hat eltiltott: Mihail Dovgaljuk, Natalia Lovcova, Anasztaszija Krapivina, Nyikita Lobincev, Vladimir Morozov és Daria Ustyinova.
Seven Russian swimmers banned from competing at #Rio2016 - including London 2012 medallisthttps://t.co/zlcksjvBBH pic.twitter.com/9PuNJr0udN
— BBC Sport (@BBCSport) 2016. július 25.
Jefimovanékon kívül a többi orosz úszó rajthoz állhat az olimpián, de a verseny előtt mindenkinek át kell esnie még egy doppingellenőrzésen. Az orosz szinkronúszók és vízilabdázók megfelelnek a feltételeknek, ezért ők is indulhatnak.
Szintén a nemrég nyilvánosságra hozott WADA-jelentésnek esett áldozatuk Pavel Szozikin orosz vitorlázó, akit a jelentésre hivatkozva tiltott el a vitorlások szövetsége.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.