Sport Bodnár Zsolt 2016. július. 03. 00:43

Németország hatalmas lépést tett az Eb-győzelem felé

Kisdöntőnek is nevezték a német-olasz összecsapást az Európa-bajnokság negyeddöntőjében, amelyen végül egy drámai büntetőpárbaj döntött Németország győzelméről. A világbajnokok így a Franciaország-Izland találkozó győztesével játszanak az elődöntőben.

Percről percre tudósításunkat itt találja a mérkőzésről.

Ahogy azt várni lehetett, a Németország-Olaszország összecsapás elsősorban taktikai csata volt – olyan szervezett védelemmel állt fel mindkét csapat, hogy annak ellenére sem tudott sok helyzet kialakulni, hogy a németek és az olaszok is aktív támadójátékot folytattak.

Az első percek hosszú passzolgatásai, és igazi veszélyt nem jelentő szögletei után az első jelentős történés a 16. percben érkezett, ekkor Chiellini és Khedira találkozásába sérült bele az utóbbi, így elég korán pályára léphetett a kezdőből kimaradó Bastian Schweinsteiger, aki egyből meg is kapta a kapitányi karszalagot. A 27. percben tőle láthattuk az első gólt is – ám mielőtt a kapuba talált, ellökte De Scigliót, így Kassai érvénytelennek nyilvánította a gólt.

AFP / Nicolas Tucat

Kisebb ijesztgetésekkel telt el az első félidő java, a 42. percben jött az első igazi helyzet, akkor Müller kapura lövése csúszott le, majd miután Kroostól elpattant a labda, Kimmich próbálkozhatott, de gyenge lövését védte Buffon. Másfél perc múlva hasonló helyzet adódott az olaszok előtt is, de Sturaro próbálkozásába beleállt Boateng, és csak szöglet lett belőle.

Végül a statisztika nem hazudott (az eddigi német-olasz Eb- és vb-meccseken 18 gólból 15 a második félidőben történt), és tényleg sokkal izgalmasabb második játékrészt láthattunk.

Először az 54. percben kerültek vészesen közel a gólhoz a németek, akkor Müller készítette le lövésre a labdát Gómez elé, aki ugyan jó irányba lőtt kapu felé, de Florenzi ott termett, és sarokkal mentett a gólvonal elől. Tizenegy perccel később már nem hibáztak a németek, először Gómez adott kulcspasszot Hectornak, aki balról középre tette a labdát, az érkező Özil pedig hét méterről bombázta azt a kapuba.

És ugyan mindkét csapat próbált támadni, azért nem mondhatni, hogy a gól hatására feltámadt volna az olasz válogatott – egy 78. percben érkezett büntető döntött az egyenlítésről. Egy beívelt labda Chiellini hátáról pattant Boateng feltartott kezére, a jogos tizenegyest pedig Bonucci vágta a kapuba. A rendes játékidő vége az olaszoké volt, de Pellé és De Sciglio lövése sem jutott a hálóba, így jöhetett a hosszabítás.

A következő nagy helyzetig a 107. percig kellett várni, amikor Draxler nagyjából négy-öt méterről, a kapunak háttal állva fordított rá egy lövést, de az a kapufa fölé szállt. Voltak még kisebb helyzetek itt is, ott is, de a 30 perces ráadás már újabb gól nélkül ment le, így 1-1-es állásnál jöhetett a büntetőpárbaj – ezen az Eb-n már harmadjára.

A mostani tizenegyespárbaj már sokkal izgalmasabb volt, mint a lengyelek két párbaja (Svájc és Portugália ellen), az első két sikeres lövés – Insignétől és Kroostól – még sikeres volt, de aztán sorra jöttek a kihagyott büntetők. Először a kifejezetten a tizenegyes-rúgásokra behozott Zaza lőtt kapu fölé, majd Thomas Müller gyenge lövését védte Buffon.

Előnybe került Olaszország, amikor Barzagli gólját követően Mesut Özil trafálta telibe a kapufát, de aztán Pellé hihetetlenül gyatra lövése is mellé szállt, Draxler pedig egyenlített, így ekkor 2-2-re állt a párharc. Bonucci lövését azonban védte Neuer, míg Schweinsteger fölé bombázta, így jöhetett a következő kör: itt már alig akartak hibázni a játékosok.

Sorban talált be Giaccherini, Hummels, Parolo, Kimmich, De Sciglio és Boateng, a kilencedik körben azonban Darmian gyenge próbálkozását kifogta Neuer, Jonas Hector viszont nem hibázott, így az elődöntőbe lőtte csapatát.

AFP / Patrik Stollarz

Kassai Viktor egyébként nem bánt kesztyűs kézzel a játékosokkal, összesen hét sárga lapot osztott ki – a besárgult focisták közül végül egyedül Mats Hummels-et érintette ez csúnyán: neki ki kell hagynia az elődöntőt.

Németország így most már sorozatban hatodik nagy nemzetközi versenyén kerül a legjobb négy közé – a 2016-os Eb-n a vasárnapi Franciaország-Izland találkozó győztesével játszik majd a döntőbe jutásért. A németek továbbjutása teljesen megérdemelt volt, de szinte végig ugyanolyan jól játszottak az olaszok is, így ha Conte csapata nyerte volna a párbajt, rájuk is ugyanezt lehetne mondani.

Németország-Olaszország 1:1

Az olaszoknak újabb nagy akadályt kellett volna leküzdeniük, de Spanyolország után Németországon nem sikerült túljutniuk. Most találkozott először két csoportgyőztes az Eb során – a németek végül drámai büntetőpárbaj után jutottak a négy közé, ahol a Franciaország-Izland találkozó győztesével játszanak majd a döntőbe jutásért.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.