Egész országokat zárathatnak ki az olimpiáról, ha túl sokan doppingolnak
Új javaslaton dolgozik a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA), miszerint ha egy ország több sportolója is doppingbotrányba keveredik, a teljes küldöttséget kizárhatnák a sporteseményről, így akár olimpiáról is. Ez lehet a válasz az elszaporodó doppingbotrányokra.
Az amerikai CNN-nek nyilatkozott Craig Reedie WADA elnök,hogy már csak egy független szakértői bizottság jelentésére várnak, ezután dőlhet el, hogy a WADA javasolhatja-e országok kizárását több sportágat felvonultató viadalokról. Eddig is történtek kizárások, egyes országok sportszövetségeit kizárhatták világeseményekről, azonban arra még nem volt példa, hogy egy teljes küldöttség hiányozzon doppingbotrányok miatt.
Reedie szerint lépni kell, hogy még hatékonyabb legyen a doppingolás elleni harc, a keményebb szankció elrettentő lehet az országok kizárása. Tiszeker Ágnes nyilatkozott a Magyar Antidopping Csoporttól (MACS) az MTI-nek, szerinte a WADA nagyon körültekintően jár el, hiszen korábban nem volt rá példa, hogy országok kizárását javasolja, pedig például már a 2004-es athéni olimpián is megvolt erre joga. Problémát jelenthet annak meghatározása, hogy hány sportolónak kell fenakadnia különböző sportágakban a tiltás alkalmazásához, illetve csak "erősen ajánlott" jelleggel tegyenek javaslatot a kizárásra.
A WADA júniusi jelentése szerint a legtöbb doppingvétséget 2013-ban az oroszok (225) követték el, őket követték a törökök 188 vétséggel. Két éve 1953 büntetést szabtak ki doppingvétségek miatt, ezekben az esetekben pedig 115 ország, valamint 89 sportág versenyzői és hivatalos segítőik voltak érintettek, csak a súlyemelésben 252-t. A közelmúltban a német ARD és a Brit The Sunday Times közösen kiszivárogtatta, hogy 2001 és 2012 közötti időszakból több mint 5000 atléta 12 ezernél is több teszteredményéből több mint 800 versenyzőnek volt legalább egy abnormális értéket mutató eredménye, többek érmes helyezéssel végeztek. Akkor neveket nem közöltek, de múlt pénteken kiderült, hogy egyikük a török színekben olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Elvan Abeylegesse. A török szövetség közölte: az etióp származású hosszútávfutó a 2007-es szabadtéri vb-n adott mintájával akadt fent.
Reedie szerint nincs elegendő eszköz a kezükben, hogy hatékonyabban harcoljanak a doppingolás ellen. Szerinte azoknak, akik csalni akarnak, más és több lehetőség áll a rendelkezésükre, mint amennyi nekik az ellenőrzéshez. "Nincs elég pénzünk sem, de realisták vagyunk. Most 30 millió dollár az éves költségvetésünk" - mondta Reedie, és a hatékonyság növelésében minden segítséget üdvözölnek.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.