Négy, az utolsó percig kiélezett meccs győztesei küzdenek meg egymással ma és holnap este a Bajnokok Ligája elődöntőjében. Az Atlético Madrid kedden a Chelsea-t fogadja, míg szerdán a Real Madrid a Bayern Münchennel mérkőzik meg.
Az idei BL-negyeddöntők visszavágói a vártnál nagyobb izgalmakat hoztak. Az Európa Liga címvédő Chelsea például óriási nyomás alatt otthon fogadta a francia Paris Saint-Germaint. A londoniak ugyanis 3-1-re elvesztették a párizsi „odavágót”, így legalább kétgólos győzelemre volt szükségük, de két gólt sem kaphattak, mert az már a kiesést jelentette volna. Az eredmény végül 2-0 lett a Chelsea javára, de a döntő gólt Demba Ba csak jóformán pillanatokkal a meccs vége előtt kotorta be a párizsiak kapujába. Ezzel a Chelsea jutott tovább, mert – ugyan 3-3 lett összesítésben – az angolok több gólt szereztek idegenben.
A Barcelona az otthoni 1-1-es döntetlen után kissé aggódva, mégis reménykedve utazhatott az Atléticóhoz, ám a madridiak – még az idén sziporkázó, ám gyakran sérült Diego Costa nélkül is – hősiesen harcolták végig a meccset. Végül mattolták a Barcelona sok átadásra építő, úgynevezett tiki-taka játékát, és Koke korai góljának hála, 1974 óta először jutott be az első számú európai focikupa elődöntőjébe.
A visszavágót legnyugodtabban a másik madridi gárda, a Real várhatta, hiszen otthon 3-0-ra verték a Borussia Dortmundot, ezzel pedig gyakorlatilag az elődöntőben érezték magukat. Ám az idén talán kevésbé csillogó (tavaly BL-döntős) német sárga-feketék nem arról híresek, hogy feladják. Marco Reus két góljával már az első félidőben ráhozták a frászt a spanyolokra, és a nyomás nem csökkent a második félidőben sem. Több gólt azonban a németek már nem rúgtak, a kettő meg kevés volt, így a Real mégis vissza tudott vágni azért, hogy tavaly a döntő előtt ütötte ki őket a Dortmund.
Talán a legmeglepőbb „odavágót” a Manchester United-Bayern München találkozó hozta az előző fordulóban. A címvédésre is esélyesnek tartott bajoroktól mindenki elsöprő győzelmet várt az idén pocsékul szereplő MU ellen (ahol kedden már Moyes edzőnek a szezon vége előtti távozását jelentették be), ám az angolok határozott védekezéssel és meglepő kontrákkal mégis 1-1-es döntetlent harcoltak ki otthon. Sőt, a visszavágón is ők szereztek vezetést, ám a Bayern magához tért, és rövid idő alatt hármat rúgott. 3-1 lett ezzel a vége, és végül is egyértelmű német továbbjutás.
Ez tehát a múlt, a csapatok utolsó lépése a keddi és szerdai elődöntők felé. Utána már a portugálok egykori szupersztárja, Luis Figo következett, aki kisorsolta, kik mérkőznek meg egymással a döntőért. (Azért Figo, mert május 24-én a döntőt Lisszabonban játsszák.) A Real Madrid volt játékosa pedig ki is húzta volt csapatának a legnehezebbnek tartott ellenfelet, a Bayern Münchent, ezzel pedig a másik ágon a két évvel ezelőtti európai Szuperkupa visszavágója jött össze.
A visszavágó
2012. májusában a Chelsea FC története első Bajnokok Ligája győzelmét aratta, ugyanebben az idényben pedig az Európa Ligát az akkor még Falcao által húzott Atletico Madrid nyerte, így ők vívhatták az európai Szuperkupa döntőjét. A monacói finálé előtt a többség angol győzelmet jósolt, a papírforma azonban borult (nem is kicsit), és a madridiak 4-1-re mosták le a BL győztest.
A londoniak tehát már csak ezért is revansot vennének, amikor kedd este pályára lépnek Madridban. A PSG ellen aratott siker valószínűleg elég nagy mentális löketet adott a kékeknek, így talán elkerülhetik a párizsi meccsen látott dekoncentráltságot. Más kérdés, hogy José Mourinho csapata az angol bajnokságban a hétvégén kikapott a sereghajtó Sunderlandtől, így a Liverpooltól és a bajnoki címtől is nagyon messze került. Bár mondhatjuk azt is, hogy a Chelseanek már csak a BL-re kell koncentrálnia, ha idén akar nyerni valamit.
Vannak azonban rossz előjelek is, kulcsemberük, Eden Hazard ugyanis nem épült fel a PSG ellen szerzett vádlisérüléséből, így kénytelen kihagyni a madridi meccset. És ha még ez sem lett volna elég: kedden derült ki az is, hogy a kékek első számú csatára, Samuel Eto'o sem utazott a csapattal Madridba, Így elől vélhetően az éppen az Atléticóban nevelkedett Fernando Torres kezdhet majd. Róla mondta egyébként Mourinho, hogy játékosa elkötelezett Atlético szurkoló, ám benne mégsem vetődik fel, hogy ha pályára lép, ne tenne meg mindent a Chelsea-ért.
Ez az az összecsapás egyébként, ahol semmiképpen sem lehet favoritot megnevezni. Kevés olyan elhivatott, végig küzdő csapat van ugyanis Európában, mint az Atlético Madrid. A játékosállományt nézve, a kisebbik madridi klubnak nem kellene feltétlenül ott lennie Európa legjobb négyesében, hiszen nincsenek olyan tehetségeik, mint Messi, Iniesta, Rooney, Ibrahimovic, Cavani, Reus, vagy Lewandowski (hogy csak olyanokat említsünk, akik a negyeddöntőben estek ki.) Csapatként azonban elképesztőt produkálnak, azt pedig, hogy helyük az elődöntőben mégsem érdemtelen az is mutatja, hogy idén ők lehetnek azok, akik megtörik a Barcelona-Real Madrid hegemóniát a spanyol bajnokságban, amire hosszú ideje nem volt példa. Diego Simeoni csapata ugyanis az élen áll a Primera Divisionban, és innen kezdve az otthoni „nagyokkal” már nem is játszanak, azaz könnyen meglehet a bajnokság. És hát, míg a Chelseanél sérülésekről beszélnek, az Atléticónál azt ünneplik, hogy legnagyobb sztárjuk, Diego Costa csúnyán megsérült ugyan két hete a Getafe ellen, most a hírek szerint játékra kész.
Apropó Costa: éppenséggel ő a Chelsea legfőbb kiszemeltje a nyári átigazolási szezonra, így kedden (és jövő szerdán) éppen leendő csapata ellen kellene bizonyítania. De ugyanilyen pikáns az Atlético belga kapusa. Thibaut Courtois esete is, az ő játékjoga ugyanis a Chelsea-é, csak kölcsönben van Madridban. Egy ideig úgy is tűnt, hogy nem játszhat az elődöntőben, de az UEFA közbelépett, és semmissé tette a kölcsönszerződés állítólagos erre vonatkozó pontját.
A rangadó
A semleges szurkolóknak már csak ezért a párharckért érdemes lesz leülni a tévé el: Real Madrid – Bayern München oda-vissza – ez az összecsapás, amelyről valószínűleg nagyon sokat fogunk még beszélni. Két új edző, két idén sikeres csapat, világsztár-dömping, látványos támadófutball – kell ennél több?
Elvileg nem. Ám a gyakorlatban mégsem ennyire egyértelmű a helyzet. Idén láthattuk már, hogy a mindenkin átgázoló, BL-címvédő Bayern sem tökéletes, és képes nagyon könnyen elkönnyelműsködni az előnyét. Amióta például biztossá vált bajnoki címük, folyamatosan szórják el a pontokat a bajnokságban, és hát ugye ott van a már említett Machester elleni negyeddöntő, ahol az angoloknak tulajdonképpen fél órával a kétszer 90 perc előtt megvolt az esélyük a továbbjutásra.
Tény viszont, hogy ez a Bayern München bőven van olyan jó, mint a tavalyi, sőt! A Guardiola-féle tiki-taka játék – mint várható volt – megfertőzte a bajorok gépezetét, ám ez kifejezetten jót tett a csapatnak. Az eddigi monoton, minden résen betörő, agresszív játék átalakult egy olyan passzolgatós, a helyzeteket a végletekig kijátszó taktikává, amilyenre a Barca még fénykorában sem volt képes Guardiola keze alatt. A fogadóirodák szerint a bajorok a legesélyesebbek a végső győzelemre, és ha ez összejön, ők lesznek a BL-éra első címvédői.
A másik oldal sem gyenge azonban. Ugyan a Real Madrid is képes elherdálni az előnyét – mint láttuk a Dortmund ellen –, ám a „királyi gárda” idén rég nem látott formában játszanak, a Ronaldo-Bale-Benzema trió pedig az egyik, ha nem a legjobb támadósor idén Európában. Igaz, a kétszeres aranylabdás portugál több hete sérült, de jelenlegi állás szerint ő is, és ez elmúlt napokban állítólag beteg Gareth Bale is pályára léphet a szerdai madridi meccsen. A spanyol bajnokság állása alapján amúgy a Real csupán a második madridi csapat (az Atlético, bár egy meccsel többet játszott, de hat ponttal van előttük), a blancók azonban a Chelsea-hez hasonló mentális löketet kaptak múlt héten, amikor a Király Kupa döntőjében legyőzték a Barcelonát. Így nekik egy trófeájuk már biztos van idén. De persze hozzátennének még egyet, például a Bajnokok Ligája kupáját, amit már 12 éve nem tudnak megszerezni.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.