Nagyon nagy bajnok ő, egyszersmind kényes szerkezet, de ha ezer méteren „begőzöl”, nincs kenus, aki megverhetné.
8 + 5 = ? Látszólag könnyű számtani feladvány, akár egy elsős is tudja a tanév végére. Csakhogy ez egy egészen más iskola, más tantárgy, más vizsga!
Nyolc férfi versenyző, egészen pontosan 7+1, mert a nyolcadik az egy szál kenusunk, egyszersmind tán a legnagyobb arany reményünk, a C-1 1000 méteren címvédő Vajda Attila, továbbá öt hölgy. Ez utóbbiak, ha magukkal vitték volna londoni poggyászukban eddig megnyert világ- és olimpiai bajnoki arany, ezüst és bronz medáliáikat, alighanem fizetésre kényszerültek volna a túlsúlyért a reptéren.
És mégis… Aki követi a kajak-kenu sportág elmúlt egy-két évtizedének eseményeit, azonnal érti, hogy nagyszerű eredményeink ellenére, csak illő mértéktartással szabad latolgatnunk az esélyeket. Kvalifikációs versenyek, világkupa regatták, és végletekig feszült válogató versenyek sora int óvatosságra bennünket: az olimpia mindig más!
Ráadásul, a sportág hazai magas színvonala ezúttal nem minden tekintetben tette könnyebbé a válogatást. Félve merem csak bevallani, hogy néha, amikor nyilvánvaló ellentétek keletkeztek a rivális versenyzők, vagy edzőik között, néha már azt gondoltam, kevesebb tán több lenne. A válogatás ugyan néha vitákba, személyeskedésekbe is torkollott, de mire a felkészülés a „célegyenesbe” jutott, a zaj elhalkult, a vihar elült. Jó volt tudni, hogy a londoni jegyért minden hajónemben meg kellett küzdeni. A csapat kialakult, és most nyugodt szívvel lehet mondani, hogy a legjobbak képviselik a sportágat, az országot. Az viszont ugyancsak igaz, hogy a csapat összetételében akadt meglepetés, nem is egy.
Például mindjárt az, hogy férfi egyes kajakban, csak az olimpiai premierjét ünneplő, legrövidebb számban, vagyis 200 méteren indul versenyzőnk. A szám is új, mint ahogyan újonc Dudás Miklós is. Ugyan már pár éve polgárjogot nyert a 200 méteres táv, mégis úgy tűnik, nálunk még mindig nem igazán vették észre, hogy másfajta edzésmunkát, sőt más típusú versenyzői alkatot is igényel, mint a két hosszabbik táv. Ahogyan Usain Boltból sem lehetne szerintem 1500-ast csinálni, úgy nem elegendő, ha csak úgy, néhány edzéssel odaáll valaki kajakkal, vagy kenuval a sprint távhoz. A fiatal Dudásból lehet specialista, azt mondják a hozzáértők, de ez Londonban, helyezésben még aligha mutatkozik meg. Bravúrnak ítélem, ha döntőbe jut.
Van egy férfi kajak kettősünk, amelynek egész éves eredményei jogos és jelentős tekintélyt parancsolnak. Pedig, még nem is olyan régen, többen voltak azok, akik csak legyintettek, ha a két nevet hallották. Különös, hogy párosban, de nem meglepő, hogy éppen egymásban találták meg a megoldást. Két „magányos harcos” mondhatnám kissé hangzatosan Dombi Rudolfról és Kökény Rolandról. Az előbbi a hírek szerint már többször megelégelte a küzdelmet, a hiábavalónak tűnő szenvedést, míg a másik, ez Kökény, újra meg újra próbálkozott, miközben múltak az évek, és igazi nagy áttörésig valahogyan sohasem jutott. Pedig ő csapatemberként próbálkozott leginkább. Amikor más már abbahagyja, ő most találta meg „az igazit”. Szerintem éremmel jönnek haza.
És akkor itt van a négyes! Mármint Kammerer, Tóth, Kulifai és Paumann. Szerintem az elnyűhetetlen, zseniális „Kamerát” kivéve, a másik három nevének felsorolásakor nem oly régen még azt mondták volna legtöbben: szabadna még egyszer…? És halljanak csodát, nem a nagy Kammererhez kéredzkedtek a többiek, hanem ő kopogtatott az ezerszer átkozott és áldott Kati néninél, hogy aztán beülhessen a második(!) helyre. Ez sportemberi nagysága, az pedig már kajakozói zsenije, hogy kisvártatva az őt valósan megillető vezérevezős helyét foglalta el. És a hajó nagyon megy. Nyerhetnek? Szerintem nem. De végtére is, milyen alapon hiszem, hogy én tudom a „tutit”?!
Vajda Attila! Úgy vélem, nagyon nagy bajnok ő, egyszersmind kényes szerkezet. 200 méteres indulását tekintsük, mondjuk, az „ellenség megtévesztésének”, egy kis pályaismeretnek, vagy akárminek, de 1000 méteren, ha úgy Isten igazából elszánja magát, vagy ahogyan egy kollégája mondta, „begőzöl”, nincs kenus, aki megverhetné. Ki tudja a titkot, hogyan kell „begőzöltetni”?!
Bocsánat hölgyeim, hogy nem Önökkel kezdődött a latolgatás… Az igazság az, ha tetszik a fiúknak, ha nem, itt most Önök az erősebb nem.
Danuta, a Kozák! Olyan megbízhatóan remek, hogy már-már azért kezdem félteni. Lelki szemeimmel gyönyörű érmet látok…
Kati és Nati! Ki gondolta volna valamikor a nem is olyan távoli múltban, hogy ez a két oly különböző karakterű, de egyaránt nagyszerű lány, egyszer még jó barátságban is lesz ?! És már akkor is ahányszor indultak, annyiszor győztek. Hát akkor, mi tarthatná őket vissza most?!
Natasa, persze, megnyeri a 200-at! Hogy ki mondta? Most én magam. Hogy nekem ki mondta? Nem mindegy? A fontos, hogy nyerjen! Vagy nem?
Nézzük józanul a női négyes esélyeit. Kozák Danuta, mint fentebb olvashatták, ugyebár remek (csakugyan az!). Kovács Kati és Fazekas Krisztina, Szabó Gabi pedig még talán Kameránál is jobb sztrók. Önökre bízom, tessék, mondják meg, hogy ilyen körülmények között, mi lehet a végeredmény. Ez igazán könnyen megoldható rejtvény. Csak ne a német női négyestől kérjenek tanácsot!
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.