Sport hvg.hu 2012. május. 30. 14:15

A komplett Bayern München és a patrióta angolok – foci-Eb keretek

Véglegessé vált a június 8-án rajtoló foci-Eb résztvevőinek névsora, az összes válogatott 23-as keretét megnevezték a szövetségi kapitányok. Melyik klub adja a legtöbb játékost, melyik ország van jelen legerősebben, miben egyedülálló Anglia? Statisztikai mazsolázgatás.

A futball már régóta elsősorban a gigaklubok multikulturális csapatainak egymás elleni harcát jelenti elsősorban – és csak utána jön a nemzeti jellegzetességek bármilyen összevetése. A válogatott világversenyek előtt persze mindig felmerül a nemzeti büszkeség, mint ma is fontos tényező, de az üzlet ettől még üzlet. A Real Madrid egy brutális szezon után még kiruccant Ázsiába pénzhozó haknira, nem annyira kultiválva spanyol, német, portugál és francia válogatott játékosai regenerálódását az Eb előtt.

Hazája válogatottjába ettől még (majdnem) mindenki szívesen és büszkén megy, ha nyer, az ország dicsőségét hirdeti, nem a klubét. De annak az időnek már örökre vége, amikor futballkultúrák találkoztak négyévente és be is kellett mutatkozniuk egymásnak. Ma a játékosok jó része egész évben más nemzetiségű társakkal egy csapatban vagy egy bajnokságban futballozik, nem a válogatott tornákról ismeri meg a másikat.

Real Madrid-ikon, vagy Portugália bálványa?
AP
A válogatott játékát is sokszor jobban befolyásolja, hogy kulcsemberei milyen stílusban fociznak a klubjukban, mint az adott ország saját hagyományai. Egyszerű ez: kilenc hónap megszokásait nem lehet egy hónap alatt átformálni teljesen új minőséggé.

Ilyen szempontból érdekes kérdés, mely nagy klubok képviseltetik magukat leginkább az Eb-n – és hányféle válogatottban.

A rangsort a Bayern München vezeti 13 játékossal. A BL-döntős Bayern gyakorlatilag komplett kezdőcsapata ott lesz Ukrajnában és Lengyelországban. Joachim Löw annyiban szerencsés, hogy a 13-ból nyolcan németek, tehát a válogatott alapját egymást minden értelemben jól ismerő mag alkotja. A maradék ötből Olic és Pranjic a horvát, Ribéry a francia, Robben a hollad, Timoscsuk az ukrán csapatot erősíti.

Sokan vannak és elegen is? Bayern München
AP / Daniel Ochoa de Olza
A Real Madrid jön a Bayern után 11 játékossal. Itt azonban vegyesebb az összetétel, ahogy a klub is teljesen más modellt képvisel: csak öt spanyol válogatottja van, a többiek közül hárman Portugália, ketten Németország, egy pedig Franciaország csapatát képviseli.

A következő két egyesület a hazai mag, illetve a „pénzes” merítés két tökéletes megtestesítője: 9-9 futballista lesz ott a Dinamo Kijev és a Chelsea csapatából is. Míg az ukránoktól kizárólag hazai játékosok utaztak a válogatotthoz, addig napjaink első számú „üzleti világválogatottja”, a BL-győztes Chelsea 4 angol, 2 spanyol, valamint 1-1 francia, portugál és cseh játékost vonultat fel.

Érdemes megemlíteni az olasz bajnokság trónjára visszaült Juventust, amely valaha az európai futball emblematikus világklasszisait szerződtette, most viszont úgy ad hét játékost az Európa-bajnokságra, hogy mind a hét olasz – sehol egy külföldi nagy név.

Az Európa-bajnokság a nemzeti bajnokságok – leginkább persze üzleti ligáknak kellene hívni őket – vetélkedése is. A keresztmetszet nem hazudik, a világ legerősebb ligájának tartott Premier League hetvenhárom futballistát küld az Eb-re, a Bundesligából 48-an utaznak.

Az angol bajnokság egyedülálló és ettől az angol válogatott is az. A Premier League az egyetlen bajnokság Európában, amelyik egymagában feltölt egy komplett válogatott keretet – sőt mindjárt kettőt is. Az angol válogatott minden egyes tagja otthon futballozik. A „kistestvér” írektől pedig a szinte statisztikai hibának minősíthető 2 kivételtől eltekintve mindenki. (Jellemző persze az elosztás: az ír játékosok közül a PL első hat helyezettjébe senki sem fér be, a hetedik Evertonba is csak egy. A nagy klubokban az angolok játszanak.)

Csupa patrióta: Anglia
AP / Kirsty Wigglesworth
Ezzel Írország el is viszi a pálmát a légiós-válogatottak versenyében: az egyetlen csapat lesz az Eb-n, melynek nincs otthon játszó játékosa (az ír bajnokság színvonalát tekintve ez voltaképpen természetes), kapitánya is olasz – igaz, ha létezne közös brit bajnokság, a Szpartak Moszkvában játszó McGeady és a Los Angeles Galaxyból érkező Keane kivételével mindenki hazai játékosnak minősülne. (De egy brit válogatottba aligha férne be bármelyikük is.)

Hagyományosan a gyengébb, netán félamatőr bajnokságok országainak válogatottja építkezik légiósokra. Svédország 23-as keretéből húszan fociznak külföldön, a horvátoknál és a lengyeleknél 19-19 légiós szerepel a csapatban. A francia válogatott nagyjából fele-fele arányban „hazai” és légiós.

A másik végletet értelemszerűen az angolok képviselik, egyetlen focistájuk sem játszik külföldön. A favoritnak tekintett futballhatalmak erős nemzeti bajnokságukra is alapoznak, ezt jelzi, hogy alig van külföldön játszó tagja Olaszországnak (2), Spanyolországnak (3), Németországnak (3, bár a már Angliába elszerződött Podolski is csak a hivatalos nevezésen szerepel a Köln játékosaként). Érdekesebb, hogy mennyire otthonról merítenek az oroszok, ahol szintén csak 3 légiós van – ez esetükben inkább a sztárnak tartott, de a külföldi bajnokságokból mégis hazatérő nagy nevek kritikája.

Spanyolország négy éve a legerősebb volt
MTI/EPA
És Ukrajna két légiósa is a hazai merítést dicséri, avagy inkább az ukrán klubfutball lehetőségeit jelzi, még akkor is, ha ez a csapat a rendezés nélkül aligha lenne ott az Eb-n. Huszonegy Ukrajnában futballozó válogatott, köztük kilencen ugyanabból a klubból jöttek – egészen míves egység, de volt már ennél különb is. A Dinamo Kijev története során előfordult már, hogy a komplett szovjet válogatott összeállításával megegyezett az övék.

Mi, magyarok 1986-ban megtapasztaltuk, milyen erős egy kijevi magra épülő válogatott. Igaz, azt még Szovjetuniónak hívták és egy más rendszert képviselt, meg hát akkoriban még idegenlégiósok is sokkal kevesebben voltak Európában. Ég és föld a két kor – mást ne mondjunk, akkor még mi is ott voltunk egy világversenyen, hogy cipóra veressük magunkat. Azóta meg szurkolunk.

Az Eb-n szereplő válogatottak keretei

Lengyelország


Kapusok: 1 Wojciech Szczesny (Arsenal), 22 Przemyslaw Tyton (PSV), 12 Grzegorz Sandomierski (Jagellonia)
Védők: 2 Sebastian Boenisch (Werder Bremen), 15 Marcin Kaminski (Lech Poznan), 4 Damien Perquis (Sochaux), 20 Lukasz Piszczek (Dortmund), 13 Marcin Wasilewski (Anderlecht), 14 Jakub Wawrzyniak (Legia), 3 Grzegorz Wojtkowiak (1860 München)
Középpályások: 16 Jakub Blaszczykowski (Dortmund), 5 Dariusz Dudka (Auxerre), 21 Kamil Grosicki (Sivasspor), 6 Adam Matuszczyk (Düsseldorf), 18 Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), 11 Rafal Murawski (Lech Poznan), 7 Eugen Polanski (Mainz), 10 Ludovic Obraniak (Bordeaux), 8 Maciej Rybus (Tyerek Groznij), 17 Rafal Wolski (Legia)
Támadók: 23 Pawel Brozek (Celtic), 9 Robert Lewandowski (Dortmund), 19 Artur Sobiech (Hannover)


Görögország


Kapusok: 1 Kosztasz Halkiasz (PAOK), 13 Mihalisz Szifakisz (Arisz), 12 Alexandrosz Corvasz (Palermo)
Védők: 15 Vaszilisz Toroszidisz (Olympiakosz), 8 Avraam Papadopulosz (Olympiakosz), 19 Szokratisz Papasztathopulosz (Werder Bremen), 5 Kirjakosz Papadopulosz (Schalke), 4 Szteliosz Malezasz (PAOK), 20 Joszif Holevasz (Olympiakosz), 3 Jorgosz Cavelasz (Monaco)
Középpályások: 6 Grigorisz Makosz (AEK), 2 Joannisz Maniatisz (Olympiakosz), 21 Kosztasz Kacuranisz (Panathinaikosz), 10 Jorgosz Karagunisz (Panathinaikosz), 16 Jorgosz Fotakisz (PAOK), 22 Kosztasz Fortunisz (Kaiserslautern)
Támadók: 18 Szotirisz Ninisz (Panathinaikosz), 23 Jannisz Fetfacidisz (Olympiakosz), 7 Jorgosz Szamarasz (Celtic), 14 Dimitrisz Szalpingidisz (PAOK), 17 Theofanisz Gekasz (Samsunspor), 9 Nikosz Liberopulosz (AEK), 11 Kosztasz Mitroglu (Atromitosz)


Oroszország


Kapusok: 1 Igor Akinfejev (CSZKA Moszkva), 16 Vjacseszlav Malafejev (Zenit), 13 Anton Sunyin (D. Moszkva)
Védők: 2 Alekszandr Anjukov (Zenit), 12 Alekszej Berezuckij (CSZKA Moszkva), 4 Szergej Ignasevics (CSZKA Moszkva), 3 Roman Saronov (Rubin Kazany), 19 Vlagyimir Granat (D. Moszkva), 21 Kirill Nababkin (CSZKA Moszkva)
Középpályások: 7 Igor Gyenyiszov (Zenit), 6 Roman Sirokov (Zenit), 8 Konsztantyin Zirjanov (Zenit), 5 Jurij Zsirkov (Anzsi Mahacskala), 17 Alan Dzagojev (CSZKA Moszkva), 23 Igor Szemsov (D. Moszkva), 22 Gyenyisz Glusakov (Lokomotiv Moszkva), 9 Marat Izmajlov (Sporting CP), 15 Dmitrij Kombarov (Szpartak Moszkva)
Támadók: 10 Andrej Arsavin (Arsenal – kölcsönben a Zenitnél), 11 Alekszandr Kerzsakov (Zenit), 14 Roman Pavljucsenko (Lokomotiv Moszkva), 18 Alekszandr Kokorin (D. Moszkva), 20 Pavel Pogrebnyak (Fulham).

 

Csehország


Kapusok: 1 Petr Cech (Chelsea), 16 Jan Lastuvka (Dnipro), 23 Jaroslav Drobny (HSV)
Védők: 12 Frantisek Rajtoral (Plzen), 5 Roman Hubník (Hertha), 6 Tomás Sivok (Besiktas), 3 Michal Kadlec (Leverkusen), 2 Theodor Gebre Selassie (Liberec), 8 David Limbersky (Plzen), 4 Marek Suchy (Szpartak Moszkva)
Középpályások: 10 Tomás Rosicky (Arsenal), 13 Jaroslav Plasil (Bordeaux), 9 Jan Rezek (Anorthoszisz), 18 Daniel Kolár (Plzen), 19 Petr Jirácek (Wolfsburg), 11 Milan Petrzela (Plzen), 14 Václav Pilar (Plzen), 17 Tomás Hübschman (Sahtar), 22 Vladimír Darida (Plzen)
Támadók: 15 Milan Baros (Galatasaray), 21 David Lafata (Jablonec), 20 Tomás Pekhart (Nürnberg), 7 Tomás Necid (CSZKA Moszkva)


Hollandia


Kapusok: 22 Tim Krul (Newcastle), 1 Maarten Stekelenburg (AS Roma), 12 Michel Vorm (Swansea City)
Védők: 21 Khalid Boulahrouz (Stuttgart), 5 Wilfred Bouma (PSV), 3 John Heitinga (Everton), 4 Joris Mathijsen (Málaga), 13 Ron Vlaar (Feyenoord), 2 Gregory van der Wiel (Ajax), 15 Jetro Willems (PSV)
Középpályások: 6 Mark van Bommel (Milan), 8 Nigel de Jong (Man. City), 14 Stijn Schaars (Sporting CP), 10 Wesley Sneijder (Internazionale), 17 Kevin Strootman (PSV), 23 Rafael van der Vaart (Tottenham), 11 Arjen Robben (Bayern München), 20 Ibrahim Afellay (Barcelona)
Támadók: 9 Klaas-Jan Huntelaar (Schalke), 18 Luuk de Jong (Twente), 7 Dirk Kuyt (Liverpool), 19 Luciano Narsingh (Heerenveen), 16 Robin van Persie (Arsenal)


Dánia


Kapusok: 1 Kasper Schmeichel (Leicester), 16 Stephan Andersen (Evian), 22 Anders Lindegaard (Man. Utd.)
Hátvédek: 12 Andreas Bjelland (Nordsjaelland), 4 Daniel Agger (Liverpool), Daniel Wass (Evian), 6 Lars Jacobsen (FC Köbenhavn), 5 Simon Busk Poulsen (AZ), 3 Simon Kjaer (Wolfsburg), 13 Jores Okore (Nordsjaelland)
Középpályások: 2 Christian Poulsen (Evian), 8 Christian Eriksen (Ajax), 19 Jakob Poulsen (Midtjylland), 14 Lasse Schöne (NEC), 15 Michael Silberbauer (Young Boys), 21 Niki Zimling (FC Bruges), 20 Thomas Kahlenberg (Evian), 7 William Kvist (Stuttgart)
Támadók: 10 Dennis Rommedahl (Bröndby), 9 Michael Krohn-Dehli (Bröndby), 11 Nicklas Bendtner (Arsenal – kölcsönben a Sunderlandnél), 23 Tobias Mikkelsen (Nordsjaelland), 17 Nicklas Pedersen (Groningen)

Németország


Kapusok: 1 Manuel Neuer (Bayern München), 12 Tim Wiese (Werder Bremen), 22 Ron-Robert Zieler (Hannover)
Védők: 14 Holger Badstuber (Bayern München), 20 Jerome Boateng (Bayern München), 4 Benedikt Höwedes (Schalke), 5 Mats Hummels (Dortmund), 16 Philipp Lahm (Bayern München), 17 Per Mertesacker (Arsenal), 3 Marcel Schmelzer (Dortmund)
Középpályások: 15 Lars Bender (Leverkusen), 19 Mario Götze (Dortmund), 2 Ilkay Gündogan (Dortmund), 6 Sami Khedira (Real Madrid), 18 Toni Kroos (Bayern München), 13 Thomas Müller (Bayern München), 8 Mesut Özil (Real Madrid), 21 Marco Reus (Mönchengladbach), 9 Andre Schürrle (Leverkusen), 7 Bastian Schweinsteiger (Bayern München)
Támadók: 23 Mario Gomez (Bayern München), 11 Miroslav Klose (Lazio), 10 Lukas Podolski (1. FC Köln)


Portugália


Kapusok: 12 Rui Patrício (Sporting), 1 Eduardo (Benfica), 22 Beto (CFR Cluj)
Hátvédek: 21 Joao Pereira (Sporting), 19 Miguel Lopes (Braga), 3 Pepe (Real Madrid), 2 Bruno Alves (Zenit), 14 Rolando (Porto), 13 Ricardo Costa (Valencia), 5 Fábio Coentrao (Real Madrid)
Középpályások: 8 Joao Moutinho (Porto), 16 Raul Meireles (Chelsea), 20 Hugo Viana (Braga), 4 Miguel Veloso (Genoa), 15 Rúben Micael (Zaragoza), 6 Custódio (Braga)
Támadók: 7 Cristiano Ronaldo (Real Madrid), 17 Nani (Man. Utd.), 10 Ricardo Quaresma (Besiktas), 18 Silvestre Varela (Porto), 9 Hugo Almeida (Besiktas), 23 Hélder Postiga (Zaragoza), 11 Nélson Oliveira (Benfica)

 

Spanyolország


Kapusok: 1 Iker Casillas (Real Madrid), 12 Victor Valdés (Barcelona), 23 Pepe Reina (Liverpool)
Védők: 17 Álvaro Arbeloa (Real Madrid), 5 Juanfran (Atlético Madrid), 15 Sergio Ramos (Real Madrid), 3 Gerard  Piqué (Barcelona), 2 Raúl Albiol (Real Madrid), 4 Javi Martínez (Athletic Bilbao), 18 Jordi Alba (Valencia)
Középpályások: 16 Sergio Busquets (Barcelona), 14 Xabi Alonso (Real Madrid), 8 Xavi Hernández (Barcelona), 6 Andrés Iniesta (Barcelona), 20 Santi Cazorla (Málaga), 13 Juan Mata (Chelsea), 21 David Silva (Man. City), 10 Cesc Fabregas (Barcelona)
Támadó: 22 Jesús Navas (Sevilla), 7 Pedro Rodríguez (Barcelona), 19 Fernando Llorente (Athletic Bilbao), 9 Fernando Torres (Chelsea), 11 Álvaro Negredo (Sevilla)

Olaszország


Kapusok: 1 Gianluigi Buffon (Juventus), 14 Morgan De Sanctis (Napoli), 12 Salvatore Sirigu (PSG)
Védők: 7 Ignazio Abate (Milan), 6 Federico Balzaretti (Palermo), 15 Andrea Barzagli (Juventus), 19 Leonardo Bonucci (Juventus), 3 Giorgio Chiellini (Juventus), 2 Christian Maggio (Napoli), 4 Angelo Ogbonna (Torino)
Középpályások: 16 Daniele De Rossi (AS Roma), 22 Alessandro Diamanti (Bologna), 13 Emanuele Giaccherini (Juventus), 8 Claudio Marchisio (Juventus), 18 Riccardo Montolivo (Milan), 5 Thiago Motta (PSG), 23 Antonio Nocerino (Milan), 21 Andrea Pirlo (Juventus)
Támadók: 9 Mario Balotelli (Man. City), 17 Fabio Borini (AS Roma), 10 Antonio Cassano (Milan), 11 Antonio Di Natale (Udinese), 20 Sebastian Giovinco (Parma)


Írország


Kapusok: 23 David Forde (Millwall), 1 Shay Given (Aston Villa), 16 Keiren Westwood (Sunderland)
Védők: 5 Richard Dunne (Aston Villa), 12 Stephen Kelly (Fulham), 21 Paul McShane (Hull City), 15 Darren O'Dea (Leeds), 4 John O'Shea (Sunderland), 2 Sean St Ledger (Leicester), 3 Stephen Ward (Wolverhampton)
Középpályások:  8 Keith Andrews (West Bromwich), 11 Damien Duff (Fulham), 14 Darron Gibson (Everton), 18 Paul Green (Derby County), 13 Stephen Hunt (Wolverhampton), 22 James McClean (Sunderland), 7 Aiden McGeady (Szpartak Moszkva), 6 Glenn Whelan (Stoke)
Támadók: 20 Simon Cox (West Bromwich), 9 Kevin Doyle (Wolverhampton), 10 Robbie Keane (LA Galaxy), 17 Shane Long (West Bromwich), 19 Jonathan Walters (Stoke).

 

Horvátország


Kapusok: 1 Stipe Pletikosa (Rosztov), 23 Danijel Subasic (Monaco), 12 Ivan Kelava (D. Zagreb)
Védők: 5 Vedran Corluka (Leverkusen), 3 Josip Simunic (D. Zagreb), 13 Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt), 21 Domagoj Vida (D. Zagreb), 6 Danijel Pranjic (Bayern München), 4 Jurica Buljat (Maccabi Haifa), 2 Ivan Strinic (Dnipro)
Középpályások: 10 Luka Modric (Tottenham), 8 Ognjen Vukojevic (D. Kijev), 16 Tomislav Dujmovic (D. Moszkva), 20 Ivan Perisic (Dortmund), 7 Ivan Rakitic (Sevilla), 19 Niko Kranjcar (Tottenham), 14 Milan Badelj (D. Zagreb), 11 Darijo Srna (Sahtar), 15 Ivo Ilicevic (Hamburg)
Támadók: 22 Eduardo da Silva (Sahtar), 18 Ivica Olic (Bayern München), 17 Mario Mandzukic (Wolfsburg), 9 Nikica Jelavic (Everton)


Franciaország


Kapusok: 23 Cédric Carrasso (Bordeaux), 1 Hugo Lloris (Lyon), 16 Steve Mandanda (Marseille)
Védők: 22 Gaël Clichy (Man. City), 2 Mathieu Debuchy (Lille), 3 Patrice Evra (Man. Utd.), 21 Laurent Koscielny (Arsenal), 5 Philippe Mexes (Milan), 4 Adil Rami (Valencia), 13 Anthony Réveillere (Lyon)
Középpályások: 6 Yohan Cabaye (Newcastle), 18 Alou Diarra (Marseille), 15 Florent Malouda (Chelsea), 19 Marvin Martin (Sochaux), 12 Blaise Matuidi (PSG), 17 Yann M'Vila (Rennes), 11 Samir Nasri (Man. City), 7 Franck Ribéry (Bayern München)
Támadók: 20 Hatem Ben Arfa (Newcastle), 10 Karim Benzema (Real Madrid), 9 Olivier Giroud (Montpellier), 14 Jérémy Ménez (PSG), 8 Mathieu Valbuena (Marseille)


Anglia


Kapusok: 23 Jack Butland (Birmingham City), 13 Robert Green (West Ham), 1 Joe Hart (Man. City)
Védők: 12 Leighton Baines (Everton), 5 Gary Cahill (Chelsea), 3 Ashley Cole (Chelsea), 18 Phil Jagielka (Everton), 2 Glen Johnson (Liverpool), 14 Phil Jones (Man. Utd.), 15 Joleon Lescott (Man. City), 6 John Terry (Chelsea)
Középpályások: 19 Stewart Downing (Liverpool), 4 Steven Gerrard (Liverpool), 8 Frank Lampard (Chelsea), 16 James Milner (Man. City), 20 Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), 17 Scott Parker (Tottenham), 7 Theo Walcott (Arsenal), 11 Ashley Young (Man. Utd.)
Csatárok: 9 Andy Carroll (Liverpool), 21 Jermain Defoe (Tottenham), 10 Wayne Rooney (Man. Utd.), 22 Danny Welbeck (Man. Utd.)


Ukrajna


Kapusok: 23 Olekszandr Horjajinov (Metaliszt Harkiv), 1 Makszim Koval (D. Kijev), 12 Andrij Pjatov (Sahtar),
Védők: 21 Bohdan Butko (Illicsivec), 3 Jevhen Hacseridi (D. Kijev), 5 Olekszandr Kucser (Sahtar), 17 Tarasz Mihalik (D. Kijev), 20 Jaroszlav Rakickij (Sahtar), 13 Vjacseszlav Sevcsuk (Sahtar), 2 Jevhen Szelin (Vorszkla Poltava)
Középpályások: 8 Olekszandr Alijev (D. Kijev), 6 Denisz Harmas (D. Kijev), 9 Oleg Huszev (D. Kijev),  11 Andrij Jarmolenko (D. Kijev), 19 Jevhen Konopljanka (Dnipro),18 Szerhij Nazarenko (Tavrija), 14 Ruszlan Rotany (Dnipro), 4 Anatolij Timoscsuk (Bayern München)
Csatárok: 22 Marko Devics (Sahtar), 15 Artem Milevszkij (D. Kijev), 7 Andrij Sevcsenko (D. Kijev), 16 Jevhen Szeleznyov (Sahtar), 10 Andrij Voronyin (D. Moszkva)


Svédország


Kapusok: 23 Pär Hansson (Helsingborg), 1 Andreas Isaksson (PSV), 12 Johan Wiland (FC Köbenhavn)
Hátvédek: 15 Mikael Antonsson (Bologna), 4 Andreas Granqvist (Genoa), 2 Mikael Lustig (Celtic), 3 Olof Mellberg (Olympiakosz), 13 Jonas Olsson (West Bromwich), 5 Martin Olsson (Blackburn), 17 Behrang Safari (Anderlecht)
Középpályások: 19 Emir Bajrami (Twente), 6 Rasmus Elm (AZ), 18 Samuel Holmén (Istanbul BB), 9 Kim Källström (Lyon), 7 Sebastian Larsson (Sunderland), 8 Anders Svensson (Elfsborg), 16 Pontus Wernbloom (CSZKA Moszkva), 21 Christian Wilhelmsson (al-Hilal)
Támadók: 11 Johan Elmander (Galatasaray), 14 Tobias Hysén (IFK Göteborg), 10 Zlatan Ibrahimovic (Milan), 22 Markus Rosenberg (Werder Bremen), 20 Ola Toivonen (PSV)

 

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.