Sport hvg.hu 2011. augusztus. 04. 18:15

Dzsudzsák klubja eddig csak finoman jelzett a világnak

Dzsudzsák Balázs új klubja, a dagesztáni Anzsi Mahacskala az utóbbi időben többször is jelezte a világnak, szeretné, ha vele is számolnának. Igaz, ez a szándék egyelőre röpködő virtuális eurómilliókban merül ki.

Az orosz futball már évek óta keményen erősít azért, hogy idővel be tudja verekedni magát az angol-spanyol-német-olasz foci négyesébe, az európai futballelitbe. A moszkvai csapatok, a Zenit Szentpétervár és a Rubin Kazany mellett most újabb klub szeretne jó (vagy még jobb) pozíciót kivívni a futballtérképen. Ez az Anzsi Mahacskala, ahová nyáron, Magyarországon nagy meglepetést keltve a többre tartott Dzsudzsák Balázs is igazolt.

Az angol Manchester City, a spanyol Málaga és a francia Paris Saint-Germain jelenkori példája jól bizonyítja, hogy az újgazdag olajmilliárdosok betörése a klubfutballba milyen változásokat idézhet elő a kontinens labdarúgó-kultúrájában. A jelek szerint erre az útra szeretne lépni a dagesztáni fociklub is, mely igazából csak akkor dagesztáni, ha hazai meccsekről van szó. A történet ez év januárjában kezdődött, amikor az orosz oligarcha, karrierista politikus és olajmilliárdos Szulejman Kerimov megvásárolta az 1991-ben alapított Anzsi Mahacskala csapatát.

Szulejman Kerimov
Forbes

A hiányzó klubtörténelem okozta réseket pénzzel igyekezett betömni, hátha fel tudja hívni magára a nyugati futballkultúra figyelmét. Elsőként Dagesztánba hozatta Roberto Carlost, a brazilok világbajnok balhátvédjét, aki egy évtizedig legjobb volt a posztján (talán csak Paolo Maldini volt nála jobb). A Mahacskala rajongói viszont nem értékelték ezt a reklámfogást olyan nagyra, mint ahogy Kerimov szerette volna, és a mai napig banánt dobálnak a veterán játékoshoz.

Ezért rövid úton leigazolta két, már a brazil válogatottba is behívott fiatalabb honfitársát, Diego Tardellit és Jucileit, majd leigazolta a holland PSV-től Dzsudzsák Balázst. Legutóbb ennél is tovább ment, és 15 millió eurót ajánlott Jurij Zsirkovért a Chelsea-nek, és 80 millió eurót az Internazionale klasszis csatáráért, Samuel Eto'o-ért. Erre már a nyugati újságírók is felkapták a fejüket, és észrevették, hogy a Kerimov pesztrálta Anzsi is a világon van.

Az orosz milliárdos azonban rengeteg kritikát kapott, mert hiába öl bele lelkesen kisebb vagyonokat új játékosok szerzésébe, ha Dagesztánban nem csak a sport mögül hiányzik az infrastruktúra, hanem úgy az élet minden területén. Az Anzsi játékosai éppen ezért jelenleg Moszkva Kratovó nevű külvárosában élnek és a fővárosban edzenek, tehát igen vékony szál köti őket Mahacskalához.

Dagesztáni luxus Moszkvában
MTI / Varga György

A történet nyomokban - legalábbis a tulajdonosi szándékot illetően - talán hasonlít a Manchester City utóbbi pár évének történetére, mikor dúsgazdag arab olajmilliárdossal a háttérben megkezdődött az ész nélküli játékosvásárlás, és még a brazil Aranylabdás Kakáért is kifizettek volna mindenféle alku nélkül 100 millió eurót. A különbség viszont, hogy a komoly klubmúlttal rendelkező Manchester City a világ legelismertebb bajnokságában (Premier League) verekedte be magát a legjobbak közé, csak összehozott egy rangos FA Kupa-győzelmet és komoly tábora van Manchesterben.

Ha Szultan Kerimov szeretné vinni valamire az Anzsi Mahacskalával, akkor már a közeljövőben várhatók olyan hírek, hogy óriási összeg fejében csábít Dagesztánba egy-két világsztárt Dzsudzsák Balázs mellé. De azért mementó lehet Kerimov számára, hogy Kakának esze ágában sem volt a Manchester Citybe igazolni, az angol csapatnak pedig csak évek alatt sikerült egy ütőképes gárdát összeeszkábálnia, és azzal még eredményt is elérnie. Márpedig a feltételek közel sem azonosak.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.