Dzsudzsák Balázs lehetséges új klubja, a dagesztáni Anzsi Mahacskala tulajdonosa a világ 136. leggazdagabb embere, a 45 éves Szulejman Kerimov. Sokoldalú embernek tűnik a magyar játékos lehetséges új főnöke.
A szerdai nap legnagyobb visszhangot kiváltott híre, hogy a legtehetségesebb magyar futballistának tartott Dzsudzsák Balázs a PSV Eindhovenből a dagesztáni Anzsi Mahacskala csapatába igazol. Ennek a klubnak a tulajdonosa január óta Szulejman Abuszajdovics Kerimov.
Az orosz oligarcha vagyona a Forbes magazin szerint 5,5 milliárd dollár körül mozog, ezzel a lap legutóbb a 136. helyre rangsorolta a világ leggazdagabb emberei között. Az üzletember tagja az orosz Szövetségi Tanácsnak (a parlament felsőháza), és az orosz pénzügyi szféra egyik legismertebb alakjaként híres arról, hogy szeret adakozni.
Kerimov az 1990-es évek eleje óta rengeteg üzleti vállalkozásba fektetett be, főképp a bankpiacon, illetve a bányászati és energiaszektorban – olvasható a Wikipedia róla szóló bejegyzésében. Tizenkét éve megszerezte például a szovjet olajkereskedelmi vállalat utódjaként létrejött Nafta-Moszkvát, amelyet az olajhoz kapcsolódó tevékenységek és egységek eladása után egy befektetési holdinggá alakított át.
A 2000-es évek elején olyan orosz pénzügyi cégek részvényeit kezdte felvásárolni, mint a Gazprombank és a Szberbank, ezektől 2008-ban vált meg. Hat évvel ezelőtt megvette az egyik legnagyobb orosz arany- és ezüstbányászattal foglalkozó céget, a Polymetalt, amelynek papírjait 2007-ben a londoni tőzsdére is bevezettek.
Alig egy évvel a bevezetés után orosz befektetőknek adta el többségi részesedését. Jelenleg is tulajdonosa viszont a Polyus Gold nevű, aranybányákat működtető vállalatnak, amelyben még 2009-ben szerzett 37 százalékos tulajdonrészt. A családos, három gyermekes Kerimov fiatal kora óta atletizál, jelenleg az Orosz Birkózó Szövetség igazgatóságának elnöke.
1999 és 2007 között Kerimov képviselő volt az Orosz Parlament alsóházában, ahol nemcsak a biztonságért, de a sportutánpótlásért és a testnevelésért is felelt. 2007-ben került be a felsőházba, valamint a Pénzpiaci és Pénzforgalmi Bizottságba.
Még 2006 novemberében súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Ferrarival elszenvedett franciaországi autóbalesetben, felépülése óta pedig egyre többet jótékonykodik. Alapítványa eddig összesen mintegy 60 millió dollárt adományozott karitatív célokra.
Az üzletember 2011 januárjában vásárolta meg az akkor mindössze húsz éve létező, az orosz első osztályban játszó Anzsi Mahacskala futballcsapatát, 10 millió euróért megszerezte a brazil világbajnokot, Roberto Carlost, akinek azóta 3 millió euró értékű születésnapi bulit is rendezett.
Orosz focigazdaság |
Az oroszországi klubok támogatása általában nagy cégektől jön, és nem csak reklámmegfontolásokból - írta a HVG tavaly decemberben. A táplálékkiegészítőket gyártó amerikai Herbalife például kétéves, 10 millió dollárosra becsült szponzori szerződést kötött a legnépszerűbb orosz egyesülettel, a Szpartak Moszkvával. A Hyundai dél-koreai autógyárnak is jól jön, hogy emblémája ott van a szintén fővárosi CSZKA játékosainak mezén. A szentpétervári Zenit fő támogatója, a Gazprom viszont nemcsak hirdetőként, hanem részvényesként is kötődik a klubhoz. Az orosz állami vasúttársaság egy távközlési leányvállalatával tulajdonosa a fővárosi Lokomotivnak, az állami többségű pénzintézet, a VTB pedig tavaly adósságok fejében jutott hozzá a Dinamo Moszkva és a klubot működtető cég papírjainak háromnegyedéhez. Arra is akad példa, hogy nagyvállalatok hatalmi szóra álltak be a foci támogatói közé. 2009 nyarán Putyin utasításba adta, hogy a szibériai Tomszk csapatát, a Tomot a térség nyersanyagkészleteiből hasznot hajtó társaságok húzzák ki a bajból; és hasonlóképp oldották meg a szamarai Krilja Szovjetov gondjait is.
Vidéken többnyire a helyi kormányzathoz kötődnek az első ligás fociklubok, amelyeknek néhol politikai jelentőségük is van. A Rubin például már-már Tatárföld saját projektjének számít: a klub élén a tatár államtanács alelnöke áll, a kuratórium első embere pedig maga a köztársasági elnök, Rusztam Minnihanov. A grozniji Tyerek hivatalosan a 2004-ben meggyilkolt csecsen elnök, Ahmad Kadirov nevét is viseli, költségvetésének fő forrása a politikus emlékére létrehozott alapítvány. A Dzsudzsákkal összefüggésbe hozott mahacskalai Anzsi alapító elnöke a dagesztáni törvényhozás első embere, a csapat támogatói közé pedig beállt a köztársaságot az orosz parlamenti felsőházban képviselő milliárdos, Szulejman Kerimov is.
A nemzetközi gazdasági válság azonban megtépázta az orosz fociüzletet is. Jó néhány csapatnál jelentősen csökkent a költségvetés, de a bajnokság élvonalában nem sokat változott a helyzet. Mint a Finansz pénzügyi magazin összesítéséből kiderül, a 2010-es szezonban hat klub is ötvenmillió dollár fölötti összegből gazdálkodott. Igaz, egyik sem tudta megközelíteni a magyar Huszti Szabolcsot is soraiban tudó Zenit Szankt-Petyerburgot, amelyet csaknem százmillió dolláros éves költségvetése az európai elit második vonalával, a spanyol Atletico Madriddal és a Valenciával, a portugál Benficával vagy a német Werder Bremennel egy kategóriába emelt.
Az orosz klubokban egyre több olyan focista szerepel, aki Európa legjobb bajnokságaiban is megállná a helyét - merthogy az orosz első ligában rendkívül csábító fizetéseket kínálnak. A volt zenites Andrej Arsavin például átigazolása előtt azért alkudozott olyan sokáig az Arsenallal, mert a londoni klub vonakodott megadni neki azt az évi négymillió eurót, amit Szentpéterváron kapott. A volt német válogatott Kevin Kuranyi a hírek szerint évi 4-6 millió eurós fizetésért szerződött a moszkvai Dinamóhoz, miközben korábbi klubja, a gelsenkircheni Schalke 04 kétmilliót fizetett neki; négymilliós bérével pedig a Zenit olasz mestere, az AS Roma éléről érkezett Luciano Spaletti is a világ legjobban fizetett edzői közé tartozik.
Sok szakember bírálja is a mostani állapotokat, mondván: a nagy pénz elkényeztette a játékosokat, akik a válogatottban nem mindig hozzák a formájukat, a kontinens elitjébe pedig még egyetlen klub sem tudott betörni. A 10-14 ezres átlagos nézőszám mellett a jegyárbevételek meg sem közelítik a nagy nyugati egyesületekét, az ajándéktárgybiznisz pedig csak a Zenitnél megy igazán jól. |
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.