FIFA-korrupció: a TI szerint el kellene halasztani a csütörtöki szavazást
A Transparency International (TI) nemzetközi civil szervezet szerint a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek (FIFA) el kellene halasztania a 2018-as és a 2022-es világbajnokság helyszínéről szóló csütörtöki szavazást, mivel hétfő este újabb korrupciós vádak láttak napvilágot a szervezet tagjairól.
"A FIFA hitelessége komoly károkat szenvedett az elmúlt hetekben. A szavazást el kellene halasztani addig, ameddig nem derül fény az igazságra" - áll a svájci székhelyű szervezet közleményében.
A brit BBC televíziós csatorna hétfő este sugárzott Panorama című műsorában a FIFA végrehajtó bizottságának három tagjáról, a brazil Ricardo Teixeiráról - a 2014-es brazíliai vb szervezőbizottságának elnökéről -, a paraguayi Nicolas Leozról és - az egyébként NOB-tag - kameruni Issa Hayatou-ról mutattak be olyan dokumentumokat, miszerint 1989 és 1999 között nagyobb összegeket vettek fel a 2001-ben csődbe ment ISL-en, a FIFA marketingügynökségén keresztül. A Dél-amerikai Labdarúgó Szövetség (CONMEBOL) még hétfőn este visszautasította a BBC televíziós csatorna műsorában elhangzott s a szervezet elnökét, Nicolas Leozt érintő korrupciós vádakat. "Ezek az állítások teljesen alaptalanok - mondta Néstor Benítez, a CONMEBOL szóvivője. "A szenzációhajhász média időről időre ilyen vádakat vesz elő a botrány kirobbantása érdekében"- tette hozzá.
A korrupciós botrányban érintett kameruni Issa Hayatou ellen vizsgálatot indít a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is, amelyben szintén tag az afrikai sportvezető. A 64 éves Hayatou az Afrikai Labdarúgó Szövetség elnöke is. A NOB illetékesei arra kérték a BBC vezetőit, hogy a sikeres vizsgálat érdekében minden bizonyítékot adjanak át.
A BBC műsorában Jack Warnert, a FIFA alelnökét is befeketítette, mondván a nyári dél-afrikai világbajnokságra szóló jegyekkel próbált üzletelni a fekete piacon. Warner egyébként a közép-amerikai zóna, azaz a CONCACAF vezetője is.
Az első ilyen botrányt még a Sunday Times robbantotta ki, ennek következtében az óceániai szövetség (OFC) elnökét, a tahiti Reynald Temariit és a FIFA végrehajtó bizottságának egy másik tagját, a nigériai Amos Adamut bűnösnek találta a szervezet az etikai kódex megsértése miatt. A két vezetőt egy évre száműzték a sportágból, emellett nem voksolhatnak csütörtökön a 2018-as és a 2022-es világbajnokságok helyszíneiről.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.