2009. október. 12. 10:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 12. 11:01 Sport

Gyarmati: nem baj, ha csak az olimpiákon nyerünk

A Nemzet Sportolóját, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázót a Parlamentben járva interjúvolta meg a hvg.hu tudósítója. A szerb átokban nem hívő Gyarmati szerint a londoni olimpiát akár meg is nyerhetjük, de nem árt odafigyelni – és nemcsak Szerbiára: az Egyesült Államok, Horvátország, Montenegró, Olaszország és Spanyolország egyaránt győzelmi esélyekkel indulhat.

hvg.hu: Mi járatban a Parlamentben?

Gyarmati Dezső: Négy évig országgyűlési képviselő voltam. Számos barátom, ismerősöm van a képviselők között, jobbról is, balról is – több jobbról, kevesebb balról, de onnét is akad. Bejövök időnként meglátogatni őket, beszélgetek velük.

hvg.hu: Azt hittem, valamilyen kitüntetést vesz át.

Gy. D.: Nem tudok róla. (Nevet.)

hvg.hu: Az 1956-os melbourne-i játékok Hollandia, Spanyolország és Svájc általi bojkottjához elég volt annyi, hogy az olimpián részt vett a magyar szabadságharcot közvetlenül az olimpiát megelőzően vérbefojtó Szovjetunió. Tekintettel arra, hogy Ausztrália nem diktatúra, az úgynevezett népi Kína viszont az, a magyar sportdiplomácia bármely szereplője részéről nem merült föl a tavalyi pekingi olimpia bojkottja?

Gy. D.: Nem vagyok autentikus ebben a kérdésben, mert nem vagyok része a sportdiplomáciának, de nem hallottam arról, hogy ez fölmerült volna.

hvg.hu: Az utóbbi három olimpiát a férfi vízilabda-válogatott zsinórban megnyerte, ugyanakkor a 2004-es döntő óta Szerbiát – illetve akkor még Szerbia és Montenegrót – nem sikerült legyőzni: kilenc vereség és egy döntetlen a mérleg. Ráadásul a kilenc vereségből hat vagy egygólos, vagy hosszabbítás utáni. A júliusi világbajnokságon már a negyeddöntőben elvéreztünk a szerbek ellen. Van valamilyen szerb átok?

Gy. D.: Nem hiszem. Erős a szerb vízilabda, de a montenegrói és a horvát is az. A három délszláv csapat mindig nagyon komoly ellenfelünknek számít. Nagyon kiegyezem azzal, hogy az olimpiák kivételével mindent nyerjen meg valamelyik jugoszláv utódállam, az olimpiákon pedig mi győzzünk.

hvg.hu: Veszítsünk a világ- és az Európa-bajnokságon, a Világkupán és a Világligán, csak az olimpiát nyerjük meg?

Gy. D.: Igen, én olimpiacentrikus vagyok.

hvg.hu: Ön – Benedek Tibor, Biros Péter, Kárpáti György, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Paul Radmilović, Charles Sydney-Smith, Szécsi Zoltán és George Wilkinson társaságában, tizenegyes holtversenyben –, három győzelemmel vezeti a vízilabdázók olimpiai bajnoki örökrangsorát – természetesen nem számítva ide Radmilović úszásban szerzett olimpiai aranyát. Ha esetleg 2012-ben megnyerjük a londoni olimpiát, akkor minden bizonnyal lesz négyszeres olimpiai bajnok pólós, ön pedig nem lesz többet világcsúcstartó. Ez egy kicsit nem fog fájni?

Gy. D.: Nem. (Nevet.) Biztos, hogy nem fog fájni, kívánom, hogy így legyen. De ha a szövetségi kapitányi működésemet – az sem volt egy könnyű föladat – is beleszámítjuk, akkor négyszeres olimpiai bajnok vagyok.

hvg.hu: Így, majdnem három évvel az olimpia előtt, reálisnak tartja a londoni győzelmet?

Gy. D.: A magyar csapat győzelme sosem törvényszerű, de mindig reális. A póló olyan sport, ahol a bíráskodás nagyon el tud dönteni meccseket. Három győzelem után arra föl kell készülnünk, hogy a zsűri, ha nem is szemérmetlenül, de enyhén a magyar válogatott ellen fog ítélkezni.

hvg.hu: Az kijelenthető, hogy kétesélyes a győzelem: vagy a szerbek nyernek, vagy mi?

Gy. D.: Ezt nem merném állítani. Följövőben vannak a spanyolok, az utánpótláscsapataik tarolnak, az olaszok pedig észhez tértek: korlátozták a bajnokságukban játszó külföldiek számát. Az Egyesült Államok tavaly olimpiai döntőt játszott. Ha komoly támogatást kapnak, bármire képesek. Horvátországot és Montenegrót ugyancsak nem szabad félvállról venni.

Szegő Péter

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.