Mindenesetre beszédes a kutatás egyik megállapítása: "a művészek munkájukból sokkal nagyobb hasznot hajtanak, mint a...
Mindenesetre beszédes a kutatás egyik megállapítása: "a művészek munkájukból sokkal nagyobb hasznot hajtanak, mint a pénzből, amit azzal keresnek. Ez elsősorban amiatt van, hogy munkájukat különösen önmegvalósítónak és sokoldalúnak találják" - mondta el Lasse Steiner, a felmérést végző egyik szakember. Ezzel alighanem tudna vitatkozni néhány magyar művész, aki már lerótt pár tucat kört a különböző galériáknál, intézményeknél, aztán kapcsolati tőke híján sehol nem kapott lehetőséget.
Na de kanyarodjunk vissza a német tanulmányhoz: eszerint a művészek általában kevesebbet keresnek, mint mások, de számukra a jó fizetés feleannyira fontos. A túlóra sem jelent nekik problémát, hiszen ellentétben a más munkát végzőkkel, ők annál boldogabbak, minél több órát tölthetnek hetente a feladatukat végezve. Őket ugyanis maga a tevékenység is boldoggá teszi.
Ez egy reprezentatív felmérés volt egyébként, amit huszonöt éve elvégeznek. A megkérdezettek egy tízes skálán értékelték, mennyire elégedettek munkájukkal. Az intézethez 28 ezer embertől érkeztek vissza a válaszok, közülük 300-an művészként keresik kenyerüket.
Ha esetleg olvasóink között most akad művész, attól várjuk a különbejáratú véleményt: tényleg másodlagos a fizetség?