2013. május. 07. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 07. 16:14 Shake

A háborús hangulat sem tette tönkre a koreai házasságbizniszt

A háborús fenyegetések, valamint a Phenjan és Szöul közötti bizalmatlanság ellenére virágoznak a koreai házasságközvetítő irodák: tíz ügynökség verseng azért, hogy ki tud több nászt nyélbe ütni az északiak és a déliek között.

"Egyik ügyfelem sem foglalkozik komolyabban a két Korea közötti politikai helyzettel. Az ő életük központi kérdése az esküvő" – magyarázza Hong Szung Vu házasságközvetítő.

Hong 2006-ban egy válással a háta mögött Szöulban megismerkedett egy észak-koreai nővel, aki elmenekült hazájából. Bár Hong rövid ideig gyanakodott, hogy az asszony akár kém is lehet, legyőzte kezdeti ellenérzését, és ma már boldog házasságban él vele. Sőt, körülbelül 400 dél-koreai férfi is neki köszönheti boldogságát, hiszen Hong ügynökségén keresztül találtak észak-koreai feleséget maguknak.

A házasságközvetítés nagy múltra tekint vissza Koreában, de az észak-déli frigyeknek vannak egészen új, különleges oldalhajtásai.

Hatvan évvel a Koreai-félszigetet megosztó háború után a két állam között hivatalosan még mindig nincs béke, ahogy határokon átívelő mindennapi kapcsolat sem létezik. A lappangó feszültségek pedig időről időre válsággá fokozódnak, ahogy az az elmúlt hetekben is történt, amikor Phenjan atomcsapással fenyegette meg szomszédját.

Hongot azonban mindez nem érdekli. "Mindegy, mivel fenyegetnek az északiak, én a saját dolgommal foglalkozom, azaz férfiakat és nőket ismertetek meg a szerelemmel" – mondja.

A valóságban persze inkább a gyakorlati megfontolás, mint a romantika vezérli ezeket a házasságokat. 1953 óta körülbelül 25 ezer észak-koreai menekült el hazájából, többségük a kilencvenes évek közepén az éhínségek miatt távozott. A menekültek hetven százaléka nő: mivel a férfiakat szigorúbban ellenőrzik, nekik nehezebb megszökniük.     

A kapitalista, versenyközpontú délen a gyakran képesítés nélkül érkező észak-koreai nők élete nem leányálom. Sokuk számára a házasság az egyetlen út a felemelkedéshez. "Nem ajánlanám senkinek, hogy egy másik menekülttel kösse össze az életét, ha egy egészen új életet akar kezdeni délen" – hangsúlyozza Csoj He In, aki 2009-ben hagyta el Phenjant. "Sokkal gyorsabban tanulok és illeszkedek be így, hogy déli férfihez mentem feleségül" – árulja el.

A dél-koreai férfiak leginkább azt értékelik a menekültekben, hogy kisebbek az elvárásaik. A városokra jellemző villámgyors gazdasági fejlődés miatt egyre kevesebb dél-koreai nő akar az unalmas vidéken élni, vagy megelégedni a feleség hagyományos szerepével. Emiatt egyre több dél-koreai férfi inkább Vietnamból vagy a Fülöp-szigetekről hoz magának asszonyt.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.