Shake Tóth Sándor 2010. április. 14. 20:00

Akik pénzt csináltak a metrórobbantásból

A moszkvai metróban nemrég történt terrorcselekmények az orosz emberek többsége szerint elkerülhetők lehettek volna. Az elmulasztott intézkedéseknek morális felelősei, míg a robbantásoknak nyerészkedői is voltak.

Lassan megszokott már, hogy minden szerencsétlenségnek megvannak a maga haszonélvezői. A moszkvai metrórobbantások is előhozták néhány szerencsevadászból a pénzsóvárságot. Az Infox.ru hírportál tudósított arról, miként drágultak meg a taxisok tarifái a két érintett metróállomás, a Ljubjanka és a Park Kultury körzetében. A tragédia napján, amikor szinte kiürültek a világváros metrójáratai, a szokásos 350 rubeles viteldíj helyett 3000 rubelt kértek egyes taxisofőrök a Park Kultury és Komszomolszkaja metróállomások közötti fuvarért. A megkérdezett taxistársaságok vezetői cáfolták az árdrágítást, mivel hivatalosan nem emeltek árat. Szerintük az illegálisan taxiztatók – ez Moszkvában eléggé elterjedt jelenség – használták ki a terrorcselekmények után hirtelen megnőtt igényt a föld feletti közlekedésre. Bár voltak nagyon pozitív intézkedések is a közlekedési hatóságok részéről, például rendkívüli ingyenes buszjáratokat irányítottak a robbantások által érintett körzetbe.

A kaukázusi „fekete özvegyek” terrorcselekményei után határozottan intézkedő, munkájukat végző rendőrökkel találkozott a moszkvaiak többsége. Azonban a rend őrei között is voltak olyanok, akik ráéreztek a „zsebre dolgozás” lehetőségére. Pavel Sheremet újságíró számol be erről blogjában Gazemberek és katasztrófák c. bejegyzésében. A legnagyobb pánik idején, háromnegyed tizenegykor munkahelye felé tartott a Leningrádi sugárúton. A feltorlódott forgalomban meglepődve észlelte, két közlekedési rendőr az Aeroport metróállomás közelében az alagút kijáratánál egy kisméretű kézi sebességmérővel méri be a gyorshajtókat. Sheremet szerint, ha nem videós rögzítéssel mérik be a sebességtúllépőket a közlekedési zsaruk, akkor mindig saját zsebre dolgoznak. A blogíró felháborodását fejezte ki, hogy amikor a közlekedési dugóban a forgalmat kellett volna irányítaniuk, a két egyenruhás a megrettent emberektől való pénzbeszedéssel foglalkozott.

Az orosz emberek véleményéről a metrókatasztrófával kapcsolatban elkészültek az első közvélemény-kutatások. A VCIOM felméréséről az MK.ru hírportál közöl tájékoztatást. A megkérdezettek 51 százaléka a csecsenek nyomait sejti a robbantások hátterében, 31 százalékuk szerint a nemzetközi terrorizmus keze van a tragikus eseményben, míg 18 százalékuk azt feltételezi, a Nyugat meghatározott köreinek érdeke az ország legyengítése.

Minden második orosz embernek (54 százalék) az a véleménye, hogy meg lehetett volna előzni a metróban történt terrorcselekményeket. A megelőzés elmulasztásával mindenekelőtt a titkosszolgálatokat vádolják (57 százalék). Minden harmadik orosz polgár (35 százalék) a Belügyminisztérium rossz munkájára panaszkodik, míg 19 százalékuk a kormányt teszi felelőssé. Az oroszok döntő többségének (75 százalék) a meggyőződése, hogy a terrorizmus problémáját csak az erő módszerével lehet megoldani. A békés vagy kompromisszumos módszerrel való megoldásra a megkérdezettek csupán 16 százaléka lát esélyt.

Címkék