2009. július. 17. 06:04 Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 22:18 Shake

A filmtörténelem 15 legjobb gonosztevője - videó

A gonosztevőt eljátszani egy filmben sokszor nehezebb feladat, mint a pozitív karaktereket, a színészek mégis szeretik ezt a kihívást, hiszen az ilyen szerepek díjakat és más elismeréseket jelentenek. A gonosz karaktere általában megméretést jelentően komplex, körülötte épül fel a legnagyobb dráma, ráadásul ő kapja a legjobb szövegeket is.

A mozitörténelem tele van jobbnál jobb rosszakkal, akik örökre emlékezetessé tették a gonoszságot, lehetőséget nyújtva a különböző díjak begyűjtését az őket alakító színészeknek. Íme a mi szubjektív toplistánk, amelyet a Times amerikai hetilap és a The Times angol magazin hasonló összeállításai ihlettek; ránk ezek a csúnya bácsik és nénik tették a legnagyobb hatást.

15. Terminátor (Arnold Schwarzenegger) – A Terminátor (1984)

Ez a gonosztevő nem is ember, hanem a jövőből érkező robot. Erősebb, mint egy hegy, bárkit kettéaprít egy pillanat alatt, egy egész rendőrőrsöt kinyír és védtelen asszonyokra lövöldöz. Swarzi fura akcentusával, kriptába való arckifejezésével és a 80-as évek bőrszerelésébe bújtatott izmos testével kitűnően reprezentálja a hidegháború utáni tesztoszterongőzös filmhősöket; kár, hogy a Terminátor második részében jóra fordítják a szerepet. Nincs annál rosszabb, amikor egy jól bevált gonosz figurát kifordítanak önmagából. „Termi” is azért úszhatta meg a személyiségváltást komoly kritika nélkül, mert robot.


14. Smith ügynök (Hugo Weaving) – Matrix (1999)

Íme, egy másik nem egészen emberi antihős. Hugo Weaving virtuális gonosztevőjétől, Smith ügynöktől bizonyára mindenki hideglelést kap. A férfi (vagy inkább program?) rezzenéstelen arca, mázas jó modora és kíméletlen precizitása komoly ellenféllé teszi őt a filmben, és akkor még nem is említettük a menedzserautomata elképesztő verekedési technikáját. 

13. Frank (Henry Fonda) – Volt egyszer egy vadnyugat (1968)

Gonosztevők listája nem létezhet western típusú gazember nélkül, és ebben Fonda verhetetlen.  A mozitörténelem egyik legikonikusabb arca jófiú és rossz fiú szerepben egyaránt jól mutat. Pedig ezt a színész maga sem hitte, és a forgatáson, hogy gonoszabbá tegye a kinézetét, szakállal és barna kontaktlencsével jelent meg. Sergio Leone rendező persze egyből leszerelte, mondván, Fonda úgy jó, ahogy van, ha egy kicsit igazít az arckifejezésén. Így született meg a mosolyból a gonosz vigyor és Frank, az ártatlanokat és gyereket hidegvérrel öldöső, igéző szemű bérgyilkos. 

12. Nottingham seriffje  (Alan Rickman) – Robin Hood, A tolvajok fejedelme (1991)

A történelmi filmek e darabja sok kivetnivalót hagy maga után, de itt mi most nem a filmet díjazzuk. A kosztümös gazemberek közül Alan Rickman alakítása igazán friss és eredeti, és ha másért nem, ezért érdemes megnézni a filmet. Az ellenségnek persze nem árt, ha vérengző, és Nottingham seriffje is megígéri nekünk, hogy kanállal vágja ki Robin szívét a testéből, amit el is hiszünk. Mindezt azonban olyan stílusban teszi, hogy egy-két mondata hallatán csatornázni kell a moziszékeket. Ki mondta, hogy ha valaki gonosz, az nem lehet vicces is? 

11. Catherine Tramell (Sharon Stone) – Elemi ösztön (1992)

Gonosztevők női alakban is léteznek, és amelyik férfi látta az Elemi ösztön legendás lábkeresztezős jelenetét, az nem felejti el egyhamar. Sharon Stone kettőssége ebben a filmben félelmetesen manipulál: egyrészt szexuálisan agresszív szociopata, másrészt a végzet asszonyának klasszikusan sebezhető példája, vagy legalábbis annak mutatja magát. Tramell így az egyik legördögibb nő, akivel a filmvásznon valaha is találkozhattunk.


10. Freddy Krueger (Robert Englund) – Rémálom az Elm utcában (1984)

A horrorsorozatok sem maradhatnak le a listánkról, márpedig aki a legtöbb álmatlan éjszakát okozta nekünk, az nem más, mint Freddy Krueger, aki 25 éven és 8 filmen keresztül megállíthatatlanul öldökölt gyerekeket, tiniket és kíváncsiskodó felnőtteket. Van valami abban a kalapban és azokban a borzalmas karmokban, amitől újra és újra borsózni kezd a háta még a leggyakorlottabb horrorfilmszakértőnek is.

9. Lex Luthor (Gene Hackman) – Superman (1978)

Kevin Spacey igazán remek színész, de mostani LL-je sem tudja feledtetni az eredeti Superman film első gazemberét, Gene Hackmant, akinek alakítása igen enigmatikusra sikerült. Luthor alattomos szándékai homlokegyenest szemben álltak hibátlanul charme-os üzletember külsejével: az általa megformázott Luthor méltó ellenfele volt Supermannek. Az alakítás a gonosztevők vonalán bízvást a filmtörténelem egyik remeke, amely mellett a többi Luthor elbújhat.

8. Joker (Cesar Romero, Jack Nicholson, Heath Ledger) – Batman filmek

Ha már a szuperhősöknél tartunk, akkor a bohócfejű bűnözők ásza sem maradhat ki a sorból, s itt jóval nagyobb a választék, mint Luthor esetében. A szerep itt is egy egész sor tehetséget vonzott ugyan a vászonra, de csak egyenlőségjelet vonhatunk a különböző színészek teljesítményei között, hiszen Romero, Nicholson és Ledger beleadott apait-anyait, hogy ennek a forrongó pszichopatának igazi életet adjon. 


7. Anton Chigurh (Javier Bardem) – Nem vénnek való vidék (2007)

A buta hajviselet Chigurh egyetlen testrésze, amely nem száz százalékig gonosz. A férfi gondolkodás és tudat nélküli gyilkos, aki csak addig áll meg az öldöklésben, amíg egy érmével, fej vagy írás alapon eldönti áldozata sorsát.

6. Jack Torrance (Jack Nicholson) – Ragyogás (1980)

Jack nem egy unalmas figura, és Nicholson akkor volt a legjobb formában, amikor a Ragyogást készítette. A figura normális, bár kissé törékeny lelkületű fickóból alakul frusztrált, hallucinációktól üldözött totális pszichopatává, aki a felesége és a gyereke ellen fordul.

5. Kurgan (Clancy Brown) – Hegylakó (1985)

Kurgan óriási, ronda, brutálisan durva, félelmetes és istenien bánik a karddal, emellett olyan hangja van, hogy attól mindenkit a hideg lel. Brown elképesztően alakítja a kegyetlen halhatatlant, aki halomra kaszabolja a halandókat. Kurgan könyörtelenül és arrogáns stílusban hajt keresztül a történelmen és az emberi testeken, hogy felkészüljön az utolsó megméretésre a Hegylakóval, mert végül persze csak egy maradhat.


4. Amon Goeth (Ralph Fiennes) – Schindler listája (1993)

A háborús gonosztevők között Goeth szerepe és Fiennes messze viszi a prímet: természetesen nem mást, mint náci parancsnokot játszik Steven Spielberg Oscar-díjas alkotásában. Fiennes amúgy is sikeresen alakít szuggesztív pszichopatákat, de Goeth szerepével minden eddiginél messzebbre ment. Tisztje szívtelen barbár, aki úgy lövöldöz a zsidókra, mint a galambokra, a karaktere teljesen menthetetlen, annyira embertelen, hogy még a szerelem sem tud áttörni a  brutalitásán.

3. Norman Bates (Anthony Perkins) – Psycho (1960)

A Psychót éppen az teszi emlékezetessé és félelmetessé, hogy Bates látszólag normális és szerethető antihős, és csak a film végkifejletében derül ki, mennyire merült el az őrületben. Karaktere a filmszakma szerint prototípusa lett a vonzó, értelmes, de mélyen pszichopata egyedeknek, akiket a pszichológiai thrillerekben azóta is sorozatban láthatunk.

2. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) – A bárányok hallgatnak (1991)

Az amerikai filmintézet közvélemény-kutatása szerint Hannibal Lecter minden idők legjobb gonosztevője, és mi nem is kívánunk vitatkozni ezzel. Lecter legalább annyira híres fenségességéről, nyugodt viselkedéséről, kifinomult ízléséről, mint az emberi hús utáni vágyáról és sötét szadizmusáról. Lectert A bárányok hallgatnak című filmben nemcsak a maszk és a szíjak teszik félelmetessé, hanem Anthony Hopkins arcjátéka és borzongató hangja, amelynek hiányában Brian Cox és Gaspard Ulliel, a többi Lecterek kicsit vérszegénynek hatnak.

1. Darth Vader (David Prowse) – Csillagok háborúja trilógia(1977)
Ki nem gondolt még borzongva Darth Vader fémmaszkjára és szuszogó hangjára? Vader már akkor a gonosz megtestesítője volt, mielőtt az erő alkalmazásával megfojtotta volna az első katonát. Mintha maga a halál sétált volna a vászonra, gépies hangja, ritmikus lélegzése és kifejezéstelen maszkja lehetetlenné teszi, hogy a közönség bármit is érezzen iránta, hacsak nem azonnali és teljes elutasítást.

Krisztina O'Brien

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.