2007. november. 25. 10:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 25. 10:29 Shake

Hiába üvölt Tarzan, nem lesz belőle szabadalom

Edgar Rice Burroughs regényein és a belőlük készült filmeken nevelkedett minden ember tudja, hogy Tarzan üvöltésére az őserdő minden lakója felelt. Az Európai Unió szabadalmi hivatala szerint azonban nem lehet azonosítani, ezért szabadalom sem lehet belőle.

Az ítélet egy hosszú csata után született. A brit regényíró örökösei indították el a kérelmet, mivel ez lehetővé tette volna számukra, hogy eladhassák, illetve, hogy megakadályozzák, hogy mások zsebeljék be a hasznát - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A szabadalmi hivatal annak alapján mondott nemet, hogy készítettek egy spektrogrammot, amely hűen reprodukálta az üvöltés öt különálló részre osztható modulációit, de lehetetlen volt az előállított képekből megérteni, hogy emberi hang vagy valami más - például csengők és hegedűk együttese, esetleg egy kutya - produkálja-e azokat. Ezenkívül, szólt a szentencia, senki sem lenne képes Tarzan kiáltását reprodukálni a spektrogramm alapján.

Az örökösök azonban nem adták fel, most egy fájlon mutatták be az ominózus üvöltést Brüsszelnek és új döntést várnak. Tarzan hívó kiáltása, amelyet minden 5 és 105 év közötti ember a világon képes azonosítani, zsíros falat. A mobiltelefonok és komputerjátékok kijelzőinek nagy a piacuk és ezt biztosan sokan választanák.

Hogy Johnny Weissmüller hajdani kiáltása miből állt, máig nem világos. Az egykori olimpiai bajnok úszó azt mondta, hogy jódli ihlette, amelynek gyerekkorában nagy művelője volt. Az MGM szerint állatok hangját is hozzákeverték. Megint mások arra esküsznek, hogy a hang valójában egy tenoré volt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.