Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2016. április. 28. 09:35

Kiszűrhető, ha online hazudnak nekünk

Még gyerekcipőben jár, de egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogyan tudunk védekezni a digitális hazugságok ellen.

A szemtől-szembe kommunikációban a tekintet és testbeszéd segít eldönteni, igazat mond-e partnerünk, a digitális interakciókban azonban nem állnak rendelkezésre ezek a kulcsingerek. A Brigham Young Egyetem munkatársai ezért megpróbálták feltárni, detektálható-e valamilyen jegyek alapján mellébeszélés a digitális üzenetekben.

A Tom Meservy vezette vizsgálat száz egyetemista résztvevője egy számítógépes programmal beszélgetett: a gép 30 kérdést tett fel nekik, és az instrukciók szerint a kérdések nagyjából felére hazugsággal kellett reagálniuk.

Az eredmények szerint a valótlan reakciók lassabban születnek meg, valamint az ilyen válaszok rövidebbek, és több szerkesztésen esnek át, mint az igazat állítók. A szerzők úgy vélik, hogy ezek a jegyek segíthetik a füllentések detektálását a mindennapi online kommunikáció során, bár óva intenek attól, hogy minden lassan érkezett választ automatikusan hazugságnak bélyegezzünk.

Hasonló cikkeket a legfrissebb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat. Keresse az újságosoknál – online megrendelést és előfizetési akciókat pedig itt találhat.



Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.