Érdemes akkor is feladatvezérelten élnünk.
Korábbi kutatásokból ismert tény, hogy a nyugdíjba vonulás elindíthat minket a lejtőn az agyi leépülés szempontjából.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság által nem sokkal ezelőtt közzétett kutatás a hanyatlás mögötti befolyásoló tényezőket kereste, amelyekről eddig keveset tudtunk.
A Midlife in the United States névre hallgató, nagyszabású vizsgálatban az idősödés és az egészség kapcsolatát járták körül a kutatók.
A vizsgálathoz 732 fő adatait használták fel a többezer fős mintából, valamint telefonos tesztet is végeztek, összehasonlítva a nyugdíjba vonulást választók és a továbbdolgozók mentális állapotát (például memória, érvelés, feldolgozási sebesség, célkitűzések témában).
A Psychology and Aging lapban részletesen beszámoltak arról, hogy eredményeik szerint nem önmagában a nyugdíj, hanem a kihívásnak számító feladatoktól és céloktól az elszakadás jelent kockázatot az egészségre.
Ez a veszély is leginkább a nőkre leselkedik.
A csökkent ambíciók, a lemondás a célokról és stimuláló elfoglaltságokról kevesebb ingert okoz az agy számára, és ez fokozza a leépülés kockázatát.
Nyugdíj után az egyéni kezdeményezőkészség és motiváció előtérbe kerül, azaz hogy valaki fenntartja ezeket a tényezőket az életében (például olvasás vagy szójátékok révén), vagy pedig a nagyobb kényelmet választja.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelynek témája: szabadulás a múlt fogságából.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.