Az emlékekben rejlik a kulcs.
A szomorú zenét háromféle módon éljük át – ez derült ki a brit Durhami Egyetem és a finnországi Jyväskylä Egyetem közös kutatásából.
A közel 2500 megkérdezett válaszainak elemzése alapján világosan kirajzolódott, hogy a melankolikus zene befogadása a többségből esztétikai, művészeti élvezetet vált ki, az élmény hatására pedig egyszerűen javul a kedvük.
Mások azért hallgatják, mert megnyugvást, megkönnyebbülést ad nekik, hogy a zene korábbi emlékeket idéz fel bennük, és kapaszkodót nyújt nehéz élethelyzetekben.
Harmadrészt jelentős azoknak a száma is, akik számára fájdalmas, jellemzően személyes veszteséghez kapcsolódó élmény az elmélyülés a szomorkás dallamokban.
Az utóbbi esetben a szenvedés testi-lelki húrokat egyaránt megpendít az érintettekben, és érthető módon sokszor táplál elkerülő attitűdöt a szomorú zenével szemben.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.